22 Şub 2018
Seçil Şeker

Ophelia'nın Hamlet'i ve Tiyatro Motto

 Shakespeare, Hamlet ve Ophelia hakkında ne biliyorsanız sizi tekrar düşünmeye sevk edecek bir oyun izledik Tiyatro Motto'dan. Sahnelerinin ve tiratlarının etkisinden bir süre çıkamadığımız oyunun mimarı Esra Tarhan ve başrol oyuncusu Sevcan Sini ile harika bir sohbet gerçekleştirdik. Bir kere izlemenin asla yetmeyeceği oyuna yeniden gitmek için sabırsızlanıyoruz. Oyunculuklar, reji ve müzik sizi alıp vermek istedikleri mesajın ortasına bırakıveriyor. Sonrasında sizi düşündüren oyunu sizin de çok seveceğinize eminiz. 

Kaynak: Tiyatro Motto

Tiyatro Motto'nun kurulma sürecini anlatır mısınız? 

Tiyatro Motto 2017 Ekim ayında kurulan bir oluşum. Ophelia'nın Hamlet'i oyununu çalışmak üzere toplandık. Burada 3 oyuncuyuz. Özgür Molla ile Dokuz Eylül Üniversite'sinde bir atölye vermeye gittiğimde tanışmıştık. Sevcan Bornova Belediyesi'nde kursiyerdi. Daha sonra beraber çalıştık ve güzel sanatlar fakültesini kazandı. Sevcan ile uzun bir tanışıklığımız var. 

 

Tiyatro Motto bünyesinde kaç kişisiniz? 

3 oyuncu, bir asistan, bir müzisyen, bir afiş tasarımcımız var. Tamamen kişisel ilişkilerle kurulmuş çok sıcak ve sevecen bir ekibiz.  

 

Kaynak: Tiyatro Motto

Tiyatro Motto olarak, oyunculuk ve yönetmenliğin yanında bir de eğitim veriyorsunuz... 

Esra Tarhan: Hem BBŞT bünyesinde hem de Tiyatro Motto'da konservatuvara hazırlık üzerine ders veriyorum.  

 

Oyunu izledikten sonra Ophelia'nın yeri bir başka oldu bende. Muhakkak ilk oyunun değil ama Ophelia senin hayatında nereye oturdu? 

Sevcan Sini: İlk oyunum değil evet ama bir bakıma ilk oyunum. Okul dışında ve mezun olmadan sahne aldığım ilk oyun oldu Ophelia'nın Hamleti. Benim için çok özel bir deneyim. 

 

Ophelia gibi bir karakteri oynamak size neler kattı? 

Sevcan Sini: Bunu hep konuşuyoruz. Bir oyuncu olarak Ophelia veya Hamlet oynamak çok önemli. Kaç kişiye nasip olur ki. Biz hep kadın sorunlarına değinen bir ekip olduk. Bu konuda ömrüm boyunca iş yapabilirim. Fiziksel tiyatro yapma hayalim vardı ve bu oyunla o hayalime de kavuştum.  

 

Önümüzdeki oyun tarihleri neler? 

26 Şubat ve 23 Mart'ta tekrar oynayacağız. (Buradan etkinlik detayına ulaşabilirsiniz.) 

 

Kaynak: Tiyatro Motto

Bu oyunu hazırlamak aklınıza nasıl düştü? 

Esra Tarhan: Bu oyun üzerinde çalışmaya lisans tezimi hazırlama sürecinde başlamıştım. İkinci sınıfta aklıma koyduğum bir projeydi Ophelia üzerine çalışmak çünkü Ophelia Shakespeare'in en güçsüz kadın karakteri. Bugünden bakarak duygudaşlık kurabiliyorsunuzHamlet'in içinden Ophelia sahnelerini alıp bununla ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Düşüncem kaderini nasıl değiştirebilirimdi. Öcünü almak istiyordum. Hamlet Makinası oyununu okuduktan sonra Ophelia metni çok güçlü geldi ve başka bir perspektif yaratabileceğimi düşündüm. Ophelia gölün başında başka bir bilinçlenmeye dönüşüyor. O anda anımsama kipinden tüm sahneleri düşünüp kendi kafasından nasıl sirayet ettiyse o şekilde seyirciye gösteriyor. Sonunda da o güçlü tiratla "Kadınım ve buradayım!" demiş oluyor.  

 

Oyunun sizi en etkileyen parçası nedir? 

Esra Tarhan: Kraliçenin Ophelia'nın ölümünü anlattığı aşırı romantik tirat insana " Hayır! Bu kadar romantik bir şekilde çiçeklerini dallara asmaya çalışırken ayağı takılıp, düşüp ölmedi. Bakınız erk baskılarıyla bu noktaya geldi ve o daoyunun sonunda ölmekten vazgeçti."  

 Sevcan Sini: Boğulma sahnesinin bu kadar etkileyici olmasının bir sebebi de o diye düşünüyorum.  

 

Kaynak: Tiyatro Motto

Opheliaseni en çok nerede zorladı? Göl sahnesinde nefesler tutuldu... 

Oynarken veya duyguyu çağırırken değil de öncesinde düşünme süreci zorladı beni. Nasıl düşünmem, nasıl bakmam gerekiyor, en çok o masa çalışması sırasında zorlandım. Zaten düşünceler oturduktan sonra duygular geliyor. Bir de sahneleri tek tek çalışmak zorlamadı ama akış aldığımız zaman o duygu geçişlerini yerinde ve doğru hissettirebilmek zorlamıştı.  

 

Tiyatro Motto'nun gelecek planlarında bize bir sürprizi var mı? 

Birlikte çalışmaya devam etmeyi çok istiyoruz ama önümüzde şu proje var diyemiyoruz henüz.  

  

Son olarak neler söylemek istiyorsunuz?

Buradan herkesi oyunumuza davet ediyoruz.