17 Eyl 2018
Otuzbeşlik

Tiyatronun usta isimleri  İEF’de sahneye çıktı

 

Sanatseverlerin buluşma noktası 87. İzmir Enternasyonal Fuarı, Folkart sponsorluğunda İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde birbirinden değerli tiyatro oyunlarına ev sahipliği yaptı. Usta isimlerin yer aldığı kadrolardan oluşan oyunlar, İzmirlilerin tiyatro özlemini giderdi.

 

 

 

Ünlü Fransız yazar Yasmina Reza'nın "Sanat" oyunu, unutulmaz oyuncu Cüneyt Türel’in anısına bu kez 87. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde sergilendi. 20 yıl aradan sonra tiyatronun üç usta ismi Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’in muhteşem performansıyla tekrar sahneye konan oyun, tiyatro severlere sanat dolu bir gece yaşattı. İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde sahnelenen, Bora Severcan’ın yönettiği Çehov Kabare de beğeniyle izlendi.

 

Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’ın 20 yıl önce birlikte rol aldıkları “Sanat” oyunu, 2017’de yaptığı prömiyerinden sonra yeni kadrosunda Cihan Ünal ve Can Gürzap’a bu kez Mutlu Güney eşlik etti. Sahnelendiği tüm zamanlarda ve ülkelerde büyük beğeni toplayan, Fransız yazar Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Sanat”, usta oyuncu kadrosu ve başarılı senaryosu ile izleyenlerden tam not aldı.

 

 

 

“İzmir, devlet tiyatrolarının ikinci eviydi”

52 yıllık sanat hayatında İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında çıktığı sayısız sahnesi olduğunu dile getiren usta oyuncu Can Gürzap, “Yazları fuara gelir, iki üç oyun birden oynardık ve çok keyifli olurdu. Seyirci çok olurdu. Çoğu kez Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda oynardık ve boş koltuk kalmazdı. Çok güzel zamanlarımız olurdu fuarda. İzmir, devlet tiyatrolarının nerdeyse ikinci eviydi. Devlet tiyatrosundan emekli olduk ama İzmir’e gelmekten hala vazgeçmiyoruz” dedi.

 

“İzmir seyircisi olağanüstüdür”

İzmir’deki tiyatro salonlarının artırılması gerektiğini belirten Mutlu Güney ise, “Ben zaten 1990-95 yılları arasında İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyuncuydum. İzmir’i çok iyi bilirim, fuarda da çok oyunlar oynadık. İzmir seyircisi olağanüstüdür. Çok zevklidir, hemen algılayıp reaksiyonunu verebilen çok kaliteli bir seyirci kitlesidir. O nedenle tiyatro bu şehirde çoğaltılmalı. Böylece bizler de daha sık ve daha rahat oyunlar oynayarak İzmirli izleyicilere layık olmaya çalışırız” dedi.

 

 

Çehov’un sözünden esinlendiler

Dünyaca ünlü Rus oyun ve kısa öykü yazarı Anton Çehov'un kısa oyunları Ayı, Teklif, Sayfiyede Yaz ve Tütünün Zararları'nın kabare formatı, Murat Kodallı'nın özgün müzikleri harmanlanarak hazırlanan Çehov Kabare, İzmirli seyircilerle İEF’de bir araya geldi. İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşen oyunun yönetmenliğini Bora Severcan üstlendi. Çehov’un “Kimse gülmedi çünkü kimse benim kadar acı yaşamadı” sözünden esinlenerek hazırlanan oyunda Volkan Severcan, Erhan Yazıcıoğlu, Melda Gür, Bora Severcan ve Murat Kodallı rol aldı.

 

İzmir’de olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Erhan Yazıcıoğlu, “İzmir’de olmak zaten başlı başına ayrıcalık. İzmirlilerin tiyatroya olan sevgisini de hisseden bir grup olarak burada bulunmayı her zaman ön plana alıyoruz” ifadelerini kullandı.