12 May 2017
Seçil Şeker

Tiyatroyla Yoğruldular ve Tiyatro 4'ü Kurdular

Kağan Uluca ve Derya Efe Uluca yıllarını tiyatroya, sanata vermiş bir çift. Okuyan, öğrenen, okumanın gücüne inanan Kağan ve Derya; izlenmesi gereken üstün tiyatro performansına sahipler ve aldıkları birçok ödülü de kesinlikle hak ediyorlar. Biz onlarla tanıştığımız ve bu harika sohbeti gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Siz de röportajımızı okuduktan sonra en yakın gösterimlerine biletinizi alacaksınız. Otuzbeşlik sözü! 
 
Kaynak: Tiyatro 4

Derya Hanım öncelikle sizin tiyatroyla tanışma hikayenizi öğrenelim... 
Tiyatroyla Pınar Süt Çocuk Tiyatrosu'nda tanıştım ve daha sonrasında da Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda eğitim aldım. BBŞT'de tiyatro eğitimim devam ederken Ege Üniversitesi'nde Sosyoloji okuyup bitirdim. 2007 yılında tiyatroya bir ara verip İstanbul'a gittim. New York Dijital Film Akademi İstanbul şubesinde "Film Yapım Eğitimi" aldım. 2010'da İzmir'e ve Bornova Belediyesi'ne döndüm; o yıllarda Dijital Film Atölyesi projesini hayata geçirdim. 2012 yılında hepsi birleşti ve Kağan ile birlikte Tiyatro 4'ü kurduk.  

Peki ya siz Kağan Bey? 
95 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nü kazanıp İzmir'e geldim. O dönem BBŞT'ye girdim. 2014 yılına kadar oradaydım. 1998 - 2004 yılları arasında belediyenin bir projesin olan, Hollanda'da bir dernek ve üniversiteyle değişim programı uygulanıyordu. O program bünyesinde Hollanda'ya gidip çok fazla workshop'a, eğitime, performansa katılma şansımız oldu. Bu süreç benim tiyatroya bakış açımı değiştirdi. Kısa bir dönem benim de İstanbul'da eğitim sürecim oldu. Sonrasında BBŞT'de kadrolu oyuncu oldum. 2012 yılında da Tiyatro 4'ü kurduk.


Kaynak: Tiyatro 4
 
Tiyatro 4'ü kurarken hayaliniz neydi? 
Biz bir şeyler yapabiliyoruz, güvendiğimiz sanatçılarla da çalışıp yeni özgün işler yapabiliriz fikriyle yola çıktık. Çağdaş oyunları sahnelemek istedik.  

Neden "4"? Özel bir nedeni var mı? 
1 + 2 + 3 + 4 = 10 numara gibi espri yapıyoruz ama o an böyle bir espriyle ilerlemedik. Acil bir isim bulunmalıydı, ben her bilinmeyen sorunun cevabına "4" dediğim için hadi "Tiyatro 4" olsun dedik ve oldu. 


Kaynak: Tiyatro 4
 
Benimsediğiniz bir tiyatro akımı var mı? 
Kağan: Değişim programlarına katılırken Fiziksel Tiyatro akımlarına ilgiliydim. Son dönemde anlatı üzerine devam eden saydam oyunculuk çok ilgimi çekiyor.  
Derya: Aslında, Tiyatro 4 bir manifestoyla kurulmadı. Bir akımı benimseyip onun peşinde gitmektense kendimizi her yeni projeye, çalıştığımız oyunun ruhuna göre geliştirmeyi tercih ediyoruz.   

"Dıştan İçe Tasarım Atölyesi" nedir? Onu diğer oyunculuk atölyelerinden ayıran şey nedir? 
Kağan: Yıllar içinde gerek yurt içi, gerek yurt dışı bir çok deneyimim ve birikimim oldu. Bunların da beni sahnede çok rahatlattığının farkındayım. Bu benim bir oyuna, metne hazırlanırken kullandığım bir yöntem. Dışarıdan içeri doğru tasarlıyorum kendimi. Böylelikle çeşitlilik sağlayabiliyor ve bir rolden diğerine rahatça geçip uygun karakterler yaratabildiğimi düşünüyorum. Bunun yönetmenlerle ilişkiyi de hızlandırdığını fark edince başka insanlara da anlatma, paylaşma isteği oluştu. Şöyle açıklayabilirim: Duyguyu içeride hissedip dış aksiyona dönüştürüp yansıtmaktansa, duygunun oluşturduğu fiziksel tepkiyi hatırlayıp uygulayarak, duyguyu yeniden canlandırmak ve bunu bir tasarım kapsamında sunmak denebilir.  
Derya: Ben en son neredeyse 10 yıl önce sahneye çıkmıştım. Ve "Shakespeare Öldü Aş Bunları" oyununa bu yöntemle hazırlanma imkanı buldum. Objektif olarak söyleyebilirim ki yöntem, benim üzerimde çok da güzel çalıştı.   

Dıştan İçe Tasarım Atölyesi'ne gelenleri neler bekliyor?  
Bu yaklaşımı öğrenip, deney yapabilme şansı bulacaklar. Oyunculukla ilgilensin ve ya ilgilenmesin yeni bir yöntem keşfetmiş olacaklar ve bunun keyfini alacaklar. 2 gün süren bir çalışmayla temel fikri vermiş oluyoruz.  

Kaynak: Tiyatro 4
Neden Bilet Kitap? 
Biz diyoruz ki tiyatro sadece seyirlik değildir, aynı zamanda okunur. Hatta çok güzel bir hayal dünyası da yaratır. Bu projeye geçen yıl başladık. Mitos Boyut yayınevi bize yardımcı oldu kitap temin etti. Keşke herkese kitap verebilsek ama maalesef mümkün değil. Biz de her gösterimde üç kişiye kitap hediye ediyoruz ki kendi dünyalarında bir şeyler canlansın. Bilet aldıkları gösterimlerden 1 saat öncesine kadar Tiyatro 4'ün numarasına sms atan üç kişiye kitaplarımızı hediye ediyoruz. 
 
Tiyatroya başlamak isteyip sizinle aynı yolda yürüme hayali kuran kişilere vereceğiniz tavsiyeler nelerdir? 
Bir çok eğitim veren kurum ve grup var. Kendi istek ve beklentilerine göre birine dahil olup devam etsinler ve yılmasınlar.  Bizim hala devam edebiliyor olmamızın sebebi sevgi ve ısrar. Bir de  tiyatronun her alanıyla ilgili olmak gerekiyor. Tabii en önemlisi inanmak ve hayallerin peşinden gitmek. 

Kaynak: Tiyatro 4
 
Dünyayı ne kadar takip ediyorsunuz? 
Derya: Bazen her şeyden koptuğum oluyor ama acıktığında dolaba yönelmek gibi eksikliğini gayri ihtiyari hissedip yeniden araştırmaya okumaya başlıyorum. Günümüzde kendi küçük dünyamızda kalmak insanı bunaltmaya başlıyor. Okudukça besleniyoruz ve açılıyoruz. Festivalleri takip etmek, oyun okumak, yerli, yabancı, mümkün olduğunca şehrimizde tiyatroları izlemek... Bunlar hep bizleri ileri götüren etmenler. Eğer sen yerinde sayarsan, hayal gücün de yerinde sayar.
Kağan: Mümkün olduğunca oyun izliyoruz. 4 günlük bir İstanbul seyahatinin en az 2 gününü tiyatro izlemeye ayırıyoruz.  
 
İzmir'de sahne bulmakta zorlanıyor musunuz? Hangi sahnelerde gösterim yapıyorsunuz? 
Bu sezon İzmir'de Açık Stüdyo, Atölye açıKapı ve Originn'de oyun sahneledik.  
Bir sonraki projeniz hakkında ufak ipuçları alabilir miyiz? 
Telif görüşmelerini yürüttüğümüz bir oyun var ama kesinleşmeden açıklamak doğru olmaz. Ancak önümüzdeki sezona  mutlaka yeni bir oyun daha olacak.  

Kaynak: Tiyatro 4
 
En son izlediğiniz film? 
Star Wars - Rogue One

Şu an hangi kitabı okuyorsunuz? 
Derya : "Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi"  Ayfer Tunç
Kağan: Woody Allen "Tüysüz"
 
En son gittiğiniz oyun? 
STRUMA
 
Favori kahramanınız kim? 
Kağan: Superman.  
Derya: Kağan. Ama illa o evrenden birini seçeceksem Dr. Who.  

Oynamak istediğiniz bir karakter var mı?
Kağan: Dr. Who. 
Derya: Dr. Who 

Derya Hanım şu an kafanızın içindeki durumu tek kelimeyle açıklar mısınız? 
Karışık.  

Kağan Bey bu sorumuz da size; Sizi en mutsuz eden düşünce nedir? 
Bir gün o şişme botlarda bir yerlere kaçmak zorunda kalmak. 


Kaynak: Tiyatro 4
 
Çok keyifli bir sohbet oldu. Peki eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? 
Haziran ayında, TANDEM Kültür Yöneticileri Değişim Programı kapsamında İtalya'dan Teatro dell'Argine ile ortak bir proje uygulayacağız. Bu proje kapsamında atölye çalışmaları yapılacak ve atölyelere katılmak isteyen İzmirli oyuncu adayları için başvuru çağrısı yapacağız. Zamanı geldikçe detaylı bilgilendirmeyi facebook, instagram ve twitter hesaplarımızdan ve web sitemizde yapacağız. Son olarak bu sezonu İzmir'de kapatmaya karar verdik, sizin aracılığınızla 'Shakespeare Öldü Aş Bunları' Mayıs takvimimizi de duyurmuş olalım. Çok teşekkürler, sizi seviyoruz.