25 Mar 2021
Seçil Şeker

Türkçe Podcast Önerileri: Dinlenin, Eğlenin, Öğrenin

Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin aktarıldığı, bilgilerin paylaşıldığı podcast programlar mevcut. Dinlemekten en çok keyif aldığımız podcast'leri sizin için listeledik. Hepsine Apple Podcasts ve Spotify’dan ulaşabilirsiniz.

Akustik Muhabbet 

Konu: Magazin, Gündem, Teknoloji

Süre: 30-60 dk.

Haftalık olarak popüler kültürde yaşanan olayları masaya yatıran, bir avuç arkadaşın masa başı muhabbetine katılmak ister misiniz? Lady Gaga’dan popüler dizilere, ödül törenlerinden teknolojiye kadar dünyanın konuştuğu her olaydan haberdar olacaksınız. 

Odadaki Fil 

Konu: Gündem, Kişisel Gelişim, Doksanlar

Süre: 20-60 dk.

Fatih Aker ve Doktor, odadaki filin peşinde. Felsefe, aşk acısı, bilim, doksanlar... Kısacası Fatih Aker ve gizemli Doktor her şey hakkında konuşup sizi kahkahalara boğacak. Sohbetleri size arkadaş olacak. 

Fularsız Entellik 

Konu: Toplumsal Olaylar, Gündem

Süre: 20-50 dk.

Fularsız Entellik internette Türkçe içeriğin az bulunduğu konular hakkında derin araştırmalar ile hazırlanmış konsantre bir entelektüellik sohbeti. Bilim, sanat, tarih, ekonomi, felsefe, kültür, gelecek, toplum, bilişsel psikoloji, yok yok...

Gerisi Hikaye 

Konu: Korku Edebiyatı, Korku Sineması, Korku Kültürü

Süre: 45-90 dk.

Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun’un hazırladığı, teması korku kültürü olan bu seride zaman zaman bilim kurgu ve korku edebiyatı üzerine bilgilendirici bir podcast dinliyorsunuz. “Ciddiyeti elden bırakmayan, en eğlenceli sohbet programı” diye tanımlıyorlar kendilerini ve çok haklılar! 

Merdiven Altı Terapi 

Konu: Anılar

Süre: 25 dk.

Merdiven Altı Terapi, Deniz Dülgeroğlu’nun başından geçen absürt olayları akıcı ve kıvrak bir dille anlattığı bir seri. Deniz Dülgeroğlu’nu dinlerken sanki yakın bir arkadaşınızla uzun süreli bir ayrılıktan sonra buluşmuşsunuz ve o başına gelen olayları anlatıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Ha Geldi, Ha Gelecek!

Konu: Teknoloji, Yapay Zeka, Sanal Gerçeklik

Süre: 30-60 dk.

Aykut İbrişim, Sertaç Doğanay, Umut Ekmekçi; Türkiye, Amerika ve Almanya’dan bağlanarak teknoloji gündemindeki konuları tartışıyor. Corona virüsünün teknoloji devlerinin üretimlerine olan kritik etkisi, yeni dünya, elektrikli araçlar hakkında yaptıkları son programı dinlemelisiniz.

Modern Sabahlar 

Konu: Güncel Olaylar, Mizah

Süre: 60-90 dk.

1999 yılında Radyo ODTÜ’de başlayan yayın hayatlarına şimdi de podcast ile devam eden Ege ve Fahir’in canlı yayınlarını kaçıranlar için harika bir alternatif olarak sunuluyor. Mizahı sizi şaşırtabilir ama onları tanıyınca hayran kalacaksınız.

Make Teknoloji Great Again

Konu: Teknoloji, Gündem

Süre: 30-40 dk

Make Teknoloji Great Again podcast serisini, haberler, ürün incelemeleri, listeler ve daha birçok başlıkta teknolojiyle ilgili içerikler sunan teknoloji.org hazırlıyor. Gündemdeki konuların ve teknolojik gelişmelerin konuşulduğu seride, teknoloji gündemini takip edebileceğiniz haftalık sohbetler de yer alıyor. Ayrıca önerdiğimiz diğer podcast'lerden farklı olarak MTGA dinleme sayfalarında, tartışılan konularla ilgili haber ve kaynaklara ulaşabilirsiniz. 

Girişimci Muhabbeti 

Konu: Girişimcilik

Süre: 40-80 dk

Samican Tandoğdu ve Barış Koçdur ile girişimcinin bakış açısından alacağınız tavsiyeleri dinlemek için girişimci olmanıza gerek yok. Size yeni kapılar, yeni fikirler ve yeni ufuklar açacak bu yayınlarda bambaşka düşünme şekilleri ile kendinizi geliştireceksiniz.

İkili Oyun 

Konu: Basketbol, Spor Haberleri

Süre: 30-90 dk.

Ali Aktin, Serkan Mutlu ve Tancan Fümen Euroleage ve NBA maçlarını yorumladıkları yayınlarıyla basketbol severlerin favorisi olmuş durumda. Pandemi döneminde her ne kadar maçlar oynanmıyor olsa da eski yayınlarını ve maç yorumlarını severek dinleyeceğinizi düşünüyoruz.

Boş Yapma Enstitüsü 

Konu: Spor, Gündem, Sinema

Süre: 25-90 dk.

Boş Yapma Enstitüsü yani nam-ı diğer BYE yayınladıkları podcastlerde aklınıza gelebilecek her şeyi ele alıyor. Spor, tarih, güncel olaylar, Covid-19... Bu podcast serisini dinlerken yakın arkadaşlarınızla evinizde zaman geçiriyormuş gibi hissedeceksiniz.

AltEvren 

Konu: Çizgi Roman

Süre: 25 dk.

Türkiye’nin ilk çizgi roman podcast’i AltEvren'de Marvel Comics ve DC Comics gibi süper kahraman çizgi romanlarından, Dark Horse Comics gibi bağımsız yayıncılara, faydalı okuma tavsiyelerinden çizgi romanların sanat boyutuna kadar geniş bir yelpazede hazırlanan yayınları, çizgi roman severlerin favorisi olmuş durumda. 

Bonus:

KALT’ın Podcast’i 

Konu: Mizah

Süre: 45 dk.

Youtube’daki içerikleriyle sevilen Kalt’tan Erman Çağlar ve Ozan Akyol’un akıl dolu sohbetine katıldığınızda hem çok gülecek hem de çok düşüneceksiniz.