26 Kas 2018
Seçil Şeker

Turuncu Dernek Sizi Turuncu Konuşmalar'a Çağırıyor

Geçtiğimiz yıl katıldığımız "İzmir’i Turuncuya Boya" yürüyüşünü hatırlarsınız. Yağmur, çamur demeden bin kişi, "kadına şiddete hayır" demek için yürümüştü. Artık bir dernek oldular; Turuncu Dernek! Bu sene "Turuncu Konuşmalar" ile de karşımıza çıkıyorlar, üstelik etkinlik burada konuşulup bitmeyecek. Turuncu gönüllüleri şehir şehir gezip bu farkındalık için herkesin kalbine dokunacaklar. Açık çağrısını yaptığımız, destek olabileceğiniz ve içerisinde yer alabileceğiniz, aktivizm süreciyle ilgili Turuncu Dernek sorularımızı cevapladı. Keyifli okumalar... 

 

 
 

İzmir’i turuncuya boyamaya Turuncu Dernek olmadan önce başlamıştınız. Geçmişten bugüne gelme sürecinizi anlatabilir misiniz? 

Ekip liderimiz ve dernek başkanımız, aynı zamanda da İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli uzun yıllardır kadınlar için yararlı projelere imza attı. Geçtiğimiz sene Birleşmiş Milletlerin “Orange The World” çağrısını görünce iki hafta gibi kısa bir sürede, ekip olarak “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyasını başlatmaya karar verdik. Hava şartlarına rağmen yürüyüşümüze binin üzerinde bir katılım oldu. Sokaklar, mekanlar turunculara büründü. Tabii o zamanlar bir dernek değildik. Kimlik karmaşamız vardı. (Gülüyor) Profesyonel olmak, daha çok kişiye ulaşıp yardım edebilmek için dernek olduk. Kadınlar, çocuklar, mülteciler, LGBTİ'li bireyler olmak üzere insanlık hakları hor görülen her birey için çalışmalarımızı Turuncu Dernek’te devam ettireceğiz. 

 

 

 

25 Kasım- 10 Aralık tarihleri arasında İzmir’i turuncuya boyayacağız. Sonrasında Turuncu Dernek nasıl bir yol izleyecek? 

Şimdilik bir finansal desteğimiz olmadığı için büyük bütçeler gerektirmeyen daha farkındalığa yönelik projeler üzerinde yoğunlaşmış durumdayız. İzmir’i Turuncuya Boya haricinde, üzerinde çalıştığımız üç proje daha var  fakat şimdilik bilgi vermeyelim, fon kaynakları ile ihtiyacı olan kişileri bir araya getireceğiz diyelim.  

 

 

Geçen sene bu proje kapsamında neler yapıldı? 

Kampanya için sosyal medya hesapları açıp oradan çağrı yaparak projeye başladık. Geçtiğimiz sene çoğu insan turuncunun cinsiyet eşitsizliği ve kadına karşı şiddetin rengi olduğunu bilmiyordu. Etrafı turuncularla donatarak yola devam ettik. Mekanlara bayraklarımızı astık, işletmeler mekân dekorasyonuna turuncu nesneler ekledi, bazı yapıların dış aydınlatılması turuncu olarak değiştirildi. Aktivizm süresinin bitiş tarihi olan 10 Aralık’ta bir yürüyüş gerçekleştirdik. Vermek istediğimiz mesajları pankartlara yazdık. Çok tatlı destekler ile karşılaştık. Biz de artık bu bir gelenek olsun, her yıl bu on altı günde tüm İzmir kenetlenip toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini kavrayalım ve cinsiyete dayalı şiddetle hep birlikte mücadele edelim istiyoruz.  

 
 

 

İnsanlar Turuncu Dernek’e nasıl destek olabilirler? 

1 Aralık'ta gerçekleşecek Turuncu Konuşmalar etkinliğimiz ücretsiz olacak ancak orada bir bağış kutumuz bulunacak. İsteyen katılımcılar, derneğe bağış yapabilecek. Bundan sonra da etkinlikler düzenleyip oradan bir gelir ve destek sağlayabiliriz diye düşünüyoruz fakat daha çok yeni olduğumuz için kesin bir sisteme karar verilmedi. Biletleri Turuncu Dernek binamızdan alabilirler.

İnsanlar bize maddi destek dışında manevi destek verebilirler. Sosyal medya kanallarından bizi takip etmeleri, sesimizi duyurmaları da bizim için çok sevindirici. Projelerimiz sadece kitlesel projeler ve farkındalık projeleri olarak kalmayacak. Bunun için proje önerileri olanlar da bizimle bu önerilerini paylaşırsa bu da bizim için çok büyük destek olur. 

 

 

1 Aralık’ta düzenlenecek Turuncu Konuşmalar’a gelirsek orada bizi neler bekliyor? 

Turuncu Konuşmalar, seçilen konular üzerindeki kanaat önderlerinin gelip konuşma yapacağı bir sistem. Medyada kadın algısı, ensest, çocuklarda toplumsal cinsiyet algısının yaratılması, mülteci olmak, erkeklik ve erkek hegemonyası üzerine konuşmalar gerçekleşecek. Herkesin kalbine dokunacak konuşmalar olacak. Sunuculuğu, gazeteci Özlem Gürses yapacak. Turuncu Konuşmalar’da T24 Yazarı ve Gazeteci Şirin Payzın, Turuncu Dernek’ten Burcu Çatak, Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nden Gözde Durmuş, Kaybolan Kimlikler Ensest kitabının yazarı Sosyal Hizmet Uzmanı Dr. Pınar Özdemir, Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi’nden Yrd. Doç. Murat Göç ve Ravdanur Derneği Başkanı Ravda Nur Cuma birer konuşma yapacak. Etkinlikte katılımcıları otuzbeslik.com tarafından hazırlanan bir de sürpriz bekliyor.  

 

 
 

Bu aktivizm sürecini destekleyen ve proje geliştiren başka iller var mı? Turuncu Dernek olarak başka illerde de faaliyet gösterecek misiniz? 

"Turuncuya Boya" hareketinin İstanbul ve Ankara’da da kutlandığını gördük. Yavaş yavaş civardaki illere de Turuncu Dernek faaliyetlerini götüreceğiz. Turuncu Konuşmalar İzmir’de başlıyor ama bu şehirle sınırlı kalacak bir proje değil. Bir paket haline getirip gezici bir etkinlik halinde, şehir şehir dolaşıp daha çok insana ulaşma hayalimiz var. Mardin, Diyarbakır, Karadeniz... Bir turneye çıkmış gibi şehir şehir gezip eşitliğin gerekliliğini, toplumun bize dayattığı görevlerin adaletsizliğini, kadınlığı, erkekliği anlatacağız.   

 

 

Cinsiyet eşitsizliği açısından nelerin değişmesini isterdiniz? 

İnsanların, yasalar önünde olduğu gibi gerçek hayatta da eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasını, cinsiyete dayalı fiziksel, ekonomik, psikolojik, sözlü yani şiddetin her türünün tespitinin yapılarak, caydırıcı yaptırımlar ile cezalandırılmasını isterdik. Toplumsal ön yargıların, nefret söylemlerinin, ayrıştırıcı dilin, günlük yaşama işlemiş, farkına bile varılmayan dilde şiddetin artık farkına varılarak, minimize edilmesini isterdik. Kampanya süresince tüm bu mesajları daha çok insana ulaştırmaya ve öncelikle insanları öz değerlendirmeye teşvik etmek istiyoruz. Örneğin, kampanyayı duyan biri, gündelik yaşamda kullandığı cinsiyetçi söylemleri artık kullanmama kararı alırsa veya bir iş insanları derneği yine cinsiyetçi toplulukların isimlerini değiştirdiklerini duyurursa, bu kampanyamız açısından büyük bir başarı olur. Böylece farkındalığı, eyleme geçme de takip eder, bu da projenin çarpan etkilerini arttırır.