14 Eki 2016
Otuzbeşlik

Tutku Kantoğu - Why Generation

1990 doğumlı Tutku Kantoğlu, Bilgi Üniversitesi'nde işletme eğitimi alarak;  iletişimin işletmeler için kritik derecedeki önemini ve içindeki tasarımcı ruhu keşfeder. 2015 yılında Why Generation (@why_generation) adında kendi tasarım markasını kuran, markasının hem patronluğunu hem de ağır işçiliğini yapan bu genç tasarımcı Otuzbeslik.com'a makasını ve gelecek planlarını anlattı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eğitim hayatınızdan bahseder misiniz?

İzmir, Karşıyakalıyım. Bornova Anadolu Lisesi'nde Fransızca bölümünde okudum. %100 burs ile İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde İşletme Bölümü'nden mezun oldum. Şimdi de Bilgi'nin Marka Okulu Bölümü'nü en yüksek burs ile kazanmışım ama kayıt yaptırmayacağım, onun yerine markama yatırım yapmak istiyorum.(Gülüyor.)
 
Çanta tasarımı yapmaya nasıl başladınız?

2013-2015 yılları arasında Büyükkarcı Şirketler Grubu'nda reklam bölümünde çalıştım. Reklamları hazırlamak için grafik tasarım dersleri aldım. Çok keyif almaya başlayınca kendime bir dosya hazırladım. Arkadaşlarım benimle hep "Bir tane güzel çantan yok" diye dalga geçerdi çünkü ben sırf içini boşaltmamak için 1 hafta aynı çantayı kullananlardanım.(Gülüyor.) Dosyadaki tasarımları kumaşlara derilere bastırmaya karar verdim. Baktım çok güzel oldular, bunları diktirip çanta yaptırmaya başladım. Hatta sonra terzi masrafından da kısmak için dikişleri kendim yapmaya başladım.(Gülüyor.)


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İnstagram

Why Generation nedir?

Why Generation hem benim de dahil olduğum Y jenerasyonu demek hem de sorgulayan jenerasyon gibi bir anlamı var.
 
Y jenerasyonunu siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Geçen gün bir yazı okudum: "Y jenerasyonu neden ev alıp yatırım yapmıyor?" diye. Bence cevap soruda gizli. Bizler kurumsal hayatın zorunluluklarına baş kaldıran, kendi çizgisini belirlemek isteyen özgür bir jenerasyonuz. Yine bir yerde okuduğuma göre biz hem analog hem dijital yetiştik. Yani Temel Britannica ve interneti aynı anda kullanabildik. Bu yüzden hep sorgulayan, merak eden, araştıran, tek bir hedefle yetinmeyen bir jenerasyon olduk. Herkes kendi işini kurma peşinde, neden derseniz; elimizde mesleğimiz var, başarısız olursak girer bir şirkete çalışırız. Ama yapmazsak içimizde kalır.
 
İzmir - Adana olmasının sebebi nedir? Markanızı başka hangi şehirlerde bulabiliriz?

Orada bir yanlış anlaşılma olmuş.(Gülüyor.) Sezgi (ortağım) Adanalı, ben de İzmirliyim. Dükkanımızın adı "Atelier3501". Kadıköy Yeldeğirmeni'ndeyiz. Web sitelerimiz var, Türkiye'nin her yerine kargoluyoruz.
https://www.instagram.com/atelier3501/

https://www.facebook.com/atelier3501/?fref=ts
Why generation'ı yurt dışına açmayı düşünüyor musunuz?
https://www.facebook.com/tasarimpazarinerde/


Müşterileriniz genellikle Y kuşağı mı?
Hayır. Daha doğrusu değişiyor. Derya Baykal'ın programına (http://www.fox.com.tr/Isin-Sirri-Deryada/bolum/47) katıldıktan sonra  özellikle 30-35 yaş müşterim arttı. Buradan teşekkür edeyim destekleyenlere.(Gülüyor.)
 
Çantaların üzerinde çok tatlı mottolar var. Bunlar sizin fikriniz mi?

Dosyam var demiştim ya, onu devamlı güncelliyorum. Aklıma gelen bir şeyi yazıp program başına geçtiğimde şekillendiriyorum. Hiç mi ilham almıyorum? Tabi ki alıyorum. Beğendiğim söz ve görselleri kaydedip, onlar üzerinden yeni şeyler oluşturuyorum. Zaten ben illüstratör değilim, çöpten adam bile çizemem. Daha çok yazı ve şekilleri seviyorum.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İnstagram
 
Vintage çantalar kendi tasarımlarınız mı? 2. el mi?

Orjinal "vintage" hepsi. Eski yıllarda kullanılmış ve yıpranmamış çantalar. Zaten vintage dediğimiz şeyin kullanılmış ve üzerinde bazı anıları biriktirmiş olması gerekiyor.
 
Bir sonraki adımla markanızı nereye taşımayı planlıyorsunuz?

Şu aralar KOSGEB'den gelecek hibeyi bekliyorum. Bununla önce yüklü bir hammadde alıp üretime geçeceğim ve inşallah bu sene bir asistan almayı düşünüyorum. Çok fazla iş benim elimden geçiyor. Why Generation, Tasarım Pazarı Nerde projesi, bir de diğer ortağım Ezgi ile kurduğumuz Bi' Tık Dijital adlı bir sosyal medya ajansımız var. 2017'de daha büyük bir dükkana geçmeyi düşünüyorduk ama ülkemizin durumu malum, biraz daha zaman geçmesini planlıyoruz.
Tabi ki, bu en büyük hayalim. Özellikle Kopenhag, Londra gibi alım gücü yüksek yerleri düşünüyorum. İleride de Amerika'ya yerleşmek gibi bir düşüncem var ama hiç belli olmaz. 2 yıl önce bugünleri bile hayal edemezdim.
 
"Tasarım Pazarı Nerde?" projenizden bahseder misiniz?

Okuyan tasarımcılar bilirler, tasarım pazarları popüler oldukça stand ücretleri astronomik olmaya başladı. En son 7500'ü gördüm! Benim de canıma tak etti. Dedim ki ben tasarımcıları tek bir hesapta toplayayım ve katılmak istediğimiz etkinliklere topluca katılıp hem indirim alalım hem de standları paylaşıp maliyetleri düşürelim. Bu şekilde bir sürü festivale katıldık. Şimdi de yoğun talep üzerine her hafta sonu mini tasarım pazarları düzenlemeye başlıyoruz. Hatta ilki 9 Ekim'de Lotta23 Tattoo&Coffee Moda'da oldu ve ücreti 50 TL idi. Hiçbir zaman yüksek maliyet sorumluluğunun altına girmek istemiyorum. İzmir'de de yapmak istiyorum, bizde yapın diyen kafeleri bekliyorum.
https://www.instagram.com/tasarimpazarinerde/

Son olarak neler söylemek istersiniz?
 
Geçenlerde instagramdan mesaj atan bir kızla buluştuk. Sadece fikir almak istemiş, Derya Baykal'da izlemiş o da. Şimdi arkadaş olduk. Yani merak eden, cesaret isteyenlerle görüşebiliriz.(Gülüyor.)