15 Nis 2020
Gülay Güler

Ufkunuzu Açacak Belgesel Filmler

Ekran başında bilgilenmek isteyenler, son yılların dikkat çeken belgesellerini sizin için listeledik.

Biyografi

Honeyland (2019)

Makedonya'da Türk azınlığa mensup Hatidze, doğa ve arılar ile uyum içerisinde yaşayan bir arıcıdır. Belgeselde gözünü arılarına diken yeni komşularına karşı mücadele etmek zorunda kalan Hatidze'in gerçek hikayesini izliyoruz. 

Faces Places (2017)

Yeni dalga akımının efsane büyükannesi yönetmen Agnès Varda ile ünlü fotoğrafçı JR, JR'ın fotoğraf stüdyosu olarak tasarladığı minibüsüyle Fransa’nın köylerinde keyifli bir geziye çıkarlar. Aralarındaki yaş farkına rağmen çok iyi dost olan ikili, gittikleri yolda tanıştıkları insanların fotoğraflarını çekip, büyük boylarda bastırıp, onlar için önemli olduğunu düşündükleri mekanlara yapıştırırlar. 

The Salt of the Earth (2014) 

Savaş, açlık gibi toplumsal trajedilere tanıklık eden, kırk yıl boyunca bu acıları objektifinden aktaran başarılı fotoğrafçı Sebastião Salgado, yeni bir fotoğraf projesine girişir ve uygarlık tarafından tahrip edilmemiş toprakların peşine düşer. Bu müthiş yolculukta Salgado'ya oğlu Juliano ve yönetmen Wim Wenders da eşlik eder. The Salt of the Earth'te, Sebastião Salgado’nun gezegenin güzelliklerini, doğayı keşfetme öyküsü anlatılıyor.
 

Iverson (2014)

Zatella Beatty'in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde yoksul bir çocukluktan, NBA efsanesine dönüşen Allen Iverson'ın gerçek hayatı anlatılıyor.

Icarus (2017)

Filmin yapımcısı Bryan Fogel, aynı zamanda amatör bir bisikletçidir. Dopingi kendi üzerinde uygulayıp performansındaki değişiklikleri izleyeceği bir belgesel çekmeye karar verir.  Fogel'in yolu Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov ile kesişir. Fogel'ın doping etkisini araştırmak için giriştiği kişisel deneyi, jeopolitik bir gerilim filmine dönüşüyor. Fogal kendini, Dr. Grigory Rodchenkov'un karıştığı dev doping skandalının ortasında buluyor.

Kültür & Sanat

Died Young, Stayed Pretty (2008)

Yönetmen Eileen Yaghoobian, ABD'de yaşayan, yeraltı poster sanatçılarının hayatlarını, etkileyici ve ilham verici bir şekilde belgeliyor.

Objectified (2009)

Yönetmen Gary Hustwit, filminde objelerin tasarımını ve hayatımızdaki yerini inceliyor. Hayatımızı kolaylaştıran objeler, kullanıcılar, tasarımcılar belgeselde bir araya geliyor.

Gimme Shelter (1970)

Belgeselde Rolling Stones grubunun 1969 yılında ücretsiz olarak gerçekleştirdiği konserde birçok kişi yaralanır, bir seyirci bıçaklanarak öldürülür. Albert Maysles, David Maysles ve Charlotte Zwerin'in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde, konserden arşiv görüntüler ve görgü tanıklarıyla yapılan röportajlar yer alıyor.

 

Yaşam Tarzı

Minimalism (2016)

Kapitalizmin dayattığı tüketim çılgınlığını fark eden iki çocukluk arkadaşı Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, minimal hayat tarzına geçerler. Yaşam felsefelerini web sitelerinde yazılarla, podcast’lerle anlatmaya başlarlar. Ardından daha büyük kitlelere seslerini duyurmak için bu belgeseli çekmeye karar verirler. Belgesel, ikilinin kendi hayat hikayelerinden, minimalizmi tanıtmak adına Amerika'nın çeşitli yerlerinde yapılan söyleşilerden, hayatın anlamını minimalizmde arayan birçok etkileyici insanla gerçekleştirdikleri röportajlardan kesitler sunuyor.


Sağlık

What the Health? (2017)

Film yapımcısı Kip Andersen hipokondriyaktır. Aile büyüklerinde kanser, diyabet, kalp yetmezliği bulunan Andersen spor yapan, sigara içmeyen, sağlığına dikkat eden bir bireydir. Bir gün Andersen sağlıklı olduğuna inanarak satın aldığı et ve süt ürünlerinin bedeni için zehirden ibaret olduğunu keşfeder ve ülkenin önde gelen sağlık kuruluşlarıyla ilgili gerçeklerin peşine düşer. Tıp doktorları, araştırmacılar ve tüketici derneklerinin yardımıyla Andersen trilyonlarca sağlık giderine sebep olan ve hasta olmamıza göz yuman hükümet ile büyük işletmelerin gizli anlaşmalarını ve yolsuzluğu ortaya koyuyor.

The Game Changers (2019)

The Game Changers'in yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü Louie Psihoyos oturuyor, yapımcılığını ise James Cameron, Arnold Schwarzenegger ve Jackie Chan üstleniyor. Ultimate Fighter şampiyonu James Wilks, dizlerinden sakatlanınca sağlıklı beslenme üzerine girişitiği araştırma süreci belgeselin ana çerçevesini oluşturuyor. The Game Changers vegan beslenen Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan gibi tanınmış isimlerin ve Chris Paul, Novak Djokovic gibi başarılı sporcuların hikayelerine yer veriyor, sporda bitki bazlı beslenmenin inanılmaz yükselişini belgeliyor.

Food Choices (2016)

Film yapımcısı Michal Siewiersk, yıllarca yoyo diyetler deneyip başarısız olduktan sonra bitki ağırlıklı bir beslenme düzenine geçer; 23 kilo verir, sağlığını kontrol altına almayı başarır ama uzun vadeli bitkisel beslenme gibi konularda kafasında soru işaretleri vardır. Siewiersk gıda ile ilgili birçok efsaneyi araştırmak için üç yıl boyunca Amerika'yı dolaşıp sağlıklı beslenerek hayatları değişen insanlarla görüşür. Siewiersk bu kişilerin başarı öykülerini, uzman hekimlerin yorumlarıyla destekleyerek belgeliyor.

Doğa ve Çevre

David Attenborough's Natural History Museum Alive (2014)

David Attenborough tarafından yazılan ve sunulan belgesel, Londra Doğal Tarih Müzesi'nde geçiyor. David Attenborough müze görevlisini atlatmayı başarır ve geceyi müzede geçir. Bu gece müzedeki hayvanların canlanacağı gecedir. Nesli tükenmiş hayvan iskeletlerinin birçoğunu canlandırmak için CGI görüntüleri kullanılır. 

Life Story (2014)

Life Story'nın her bölümde hayvanların dayanıklılık, azim ve olağanüstü davranışlarla hayattaki zorluklarının üstesinden nasıl geldiklerine tanıklık ediyoruz. 

Human Planet (2011)

BBC, Discovery Channel ortak prodüksiyonu olan Human Planet 8 bölümlük bir İngiliz televizyon belgesel serisi. Belgesel Dünya'nın dört bir yanından 70'ten fazla hikayeyle insan türünü ve insanın dünyayla ilişkisini anlatıyor. Serinin her bölümünde çöller, ormanlar, kutuplar, otlaklar, nehirler, dağlar, okyanuslar ve kentler gibi insanın yaşadığı farklı ortamlara odaklanılıyor. Human Planet insanın Dünya üzerindeki her ortama nasıl adapte olduğunu gözler önüne seriyor.

 

The Cove (2010)

1960'larda O'Barry, popüler televizyon dizisinde "Flipper" rolünü paylaşan beş vahşi yunusun yakalanmasına ve eğitilmesine yardımcı olur. Dizi dünya çapında popülerleşir ve yunusların kullanıldığı parklarının yaygınlaşmasını tetikler. Yunuslardan biri, O'Barry'nin kollarında intar eder. O andan itibaren Barry'nin tüm fikirleri kökten değişir, yunuslara sahip çıkmayı misyon edinir. Belgesel Taiji Köyü'ndeki balıkçıların geçekleştirdiği yunus katliamlarını gözler önüne seriyor.