18 Kas 2019
Otuzbeşlik

Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım’da!

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 kısa filmi seyircisiyle buluşturacak.

 

Ekran, Koltuk, Remix ve Artı olmak üzere dört ana bölümden oluşan festivalin ana teması “Farklılığımız, Çeşitliliğimiz, Hassasiyetimiz”.

 

Festivalin proje yöneticisi Derya Efe Uluca Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali’yle ilgili sorularımızı yanıtladı.

2010 yılından bu yana İzmir’deki sinema profesyonelleri ve meraklıları için kısa film yapım atölyeleri ve sinema odaklı etkinlikler düzenleyen, kısa film yapımcıları için destek projeleri geliştiren İzmir DFA (Dijital Film Atölyesi) tarafından yürütülen ve Kültür için Alan Konsorsiyumu tarafından desteklenen festival, birbirinden ilginç seçkileriyle izleyiciye farklı, zengin ve alışılmadık bir butik festival deneyimi sunmayı hedefliyor.

 

Festivalde bol ödüllü açılış filmi Patision Avenue’nun gösteriminin ardından filmin yönetmeni Thanasis Neofotistos’la bir söyleşi gerçekleştirilecek. Festival kapsamında gösterilecek birçok uluslararası seçkiye Hande Zerkin’in yapacağı Buluntu Görüntüler ile Remix Film Atölyesi ve Alice Guy-Blaché’dan Günümüze Sinemada Kadın Çalışanlar, Gurur ile Küfür Arasında Kuir Sinemanın 2 Yakası ve Sinemanın Kısaları: Özgür, Bağımsız ve Yaratıcı başlıklarında konuşmalar eşlik ediyor. Retrospektif kısmında ise çalışmaları Amerika ve Avrupa’da birçok festivalde gösterilen İlhamı Tunç Gençer’in Retrospektifi var.