06 Eki 2020
Otuzbeşlik

Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 9-17 Ekim’de Çevrim İçi

Film festivallerinde mekan deneyimlerinin çeşitliliği ile İzmir’i tanıştırmak ve seyirciye birlikte film izleme kültürünü yeniden hatırlatmak üzere buluntu/dönüştürülmüş mekanlara yerleşen Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, bu yıl pandemi koşulları gereğince 9-17 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda gerçekleştiriliyor.

 

"Farklılığımız, çeşitliliğimiz, hassasiyetimiz" vurgusu etrafında şekillenen, Ekran, Koltuk, Remix ve Artı olmak üzere dört ana bölümden oluşan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali bu yıl "Cebimdeki" teması ile farklı kültürlerin deneyim çeşitliliği ve kişisel yolculukların biriktirdiklerini seyirci ile buluşturacak. Dijital Film Atölyesi yürütücülüğünde gerçekleşen festival, Kültür için Alan tarafından destekleniyor.

Her yıl dünyanın farklı bir yakasından bağımsız bir sinema inisiyatifi ile bir araya gelerek 2 yakayı birleştirmeyi ve İzmir’in var olan zenginliğini çoğaltmayı amaçlayan festivalin bu yılki konuğu, Berlin’den bi’bak olacak. 2014 yılından beri Berlin merkezli, ulus öykülerine, göçe, küresel hareketliliğe ve estetik boyutlarına odaklanan projeler üreten bi’bak’ın 2015 senesinde hayata geçirdiği film programı bi’bakino, "göç ve hareketlilik" söylemleri üzerinden ulusaşırı anlatılara odaklanarak, bu anlatıların bir disiplin olarak filmlerdeki ifadesini çeşitlendirmeyi amaçlıyor.

 

Sinema ve görsel-işitsel sanatlar alanında farklı kültürlere ve çeşitliliğe odaklanan festivalde dünyanın her yerinden güncel bağımsız kısa filmler, kuir filmler, yeni nesil deneysel sinema çalışmaları, tematik sinema konuşmaları, yönetmen söyleşileri ve seyirci etkinlikleri yer alıyor.

 

Bu yıl “erişilebilir festival” olma yolunda adımlar atan Uluslarararası 2 Yaka Kısa Film Festivali, festival seçkisindeki 16 kısa filmi sesli betimleme seçeneğiyle yayınlarken; tüm webinarlar ise Erişilebilir Her Şey iş birliğiyle işaret dili betimlemeli olarak gerçekleşecek.

 

Festival kapsamında gerçekleşecek tüm webinarlar için Etkinlikler sayfamızı; festival filmleri, webinarlar, yönetmen söyleşileri ve festival programı için web sitesini ve 2YKFF Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


www.2yakakisafilmfestivali.com