23 Nis 2019
Otuzbeşlik

Uluslararası Yapı Biyolojisi Forumu 27 Nisan’da İzmir’de düzenleniyor...

‘Sağlığımız için Yapı ve Yaşam Alanları’
Uluslararası Yapı Biyolojisi Forumu ilk kez Türkiye’de YBE − Türkiye Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü, IBN − Alman Yapı Biyolojisi ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü ve ANAB − İtalyan Yapı Biyolojisi Birliği ortaklığında düzenleniyor. ‘Sağlımız için Yapı ve Yaşam Alanları’ odağı ile gerçekleştirilen Forum’da, yapı tasarımı ve yapı malzemeleri kaynaklı fiziki ve psikolojik etkiler ile dünyadan ve Türkiye’den iyi örnekler sunulurken panel ve tartışmalarda yapı-insan sağlığı ilişkilerinin halk sağlığı açısından önemi ve bu alanda okur yazarlığın arttırılması ele alınacak. Yurt dışından yapı biyologları, doğal yapılar ve malzemeler üzerine araştırmacı ve uzmanların konuşmacı ve katılımcı olarak yer alacağı Forum, sürdürülebilir mimarlıktan mühendisliğe, sağlıktan eğitime, konuya ilgi duyan uzman ve profesyonellerin katılımını hedefliyor. Yeşilova Ziyaretçi Merkezi’nde gerçekleşecek Forum’a katılım kayıt esaslı ve ücretsiz olacak...


İki oturumdan oluşacak Forum’un ilk kısmı sunumlara, ikinci kısmı ise tartışma gruplarının paylaşımlarına ayrılacak. Forum akışının yanı sıra sürdürülebilir yapılaşmanın olmazsa olmazı ‘doğal yapı malzemeleri’ odaklı proje, araştırma ve üretimlerin poster sunumları ile birlikte hammadde, malzeme ve prototip sergileri yer alacak. Yapı sektörünün geleceğine yön verecek ‘Sağlığımız için Yapı ve Yaşam Alanları’ teması ile Forum özel sektörden sivil toplum kuruluşlarına, kamudan uluslararası organizasyon temsilcilerine birçok yetkilinin katılımı öngörülüyor.
Uluslararası Yapı Biyolojisi Forum’unun destekçileri doğal yapı malzemeleri ile sürdürülebilir yapım yöntemlerine odaklanan kurumlar. Forum’un birincil sponsorlarından Forbo Flooring Türkiye, sürdürülebilirlik vizyonunu üretimine nasıl yansıttığını ve %97 doğal hammadde içeren Marmoleum koleksiyonunu tanıtıyor olacak. İzmir Ticaret Odası sağlıklı yapılaşma uygulamalarının, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik anlayışının yaygınlaştırılması amacıyla forumun birincil sponsorları arasında yer almıştır. İkincil sponsorlar ise şu şekilde: Işıklar İnşaat Malzemeleri, Enerji tüketimini azaltan ve topraktan gelen ürünler ile yapı malzemelerinin insan sağlığına olumsuz etkilerini azaltan ürünlerini teşhir ederken, Lemix firması sıkıştırılmış toprak panel üretimini tanıyor olacak, Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği ise üye üreticileri arasındaki işbirliğini arttıran, gelecek stratejilerini geliştirmek adına ne tür faaliyetler yaptıklarını aktaracaklar.