07 Haz 2018
Otuzbeşlik

Ünlülerin Prodüktörü - Ahmet Özden

Kenan Doğulu, Nükhet Duru, Aşkın Nur Yengi, Sibel Can, Seda Sayan, Bendeniz, Çelik gibi birçok şarkıcının albümlerinin yapımcılığını, müzikal düzenlemelerini yapan Ahmet Özden ile röportaj yapma fırsatı yakaladık.   

Yapımcısı Polat Yağcı ile çok özel "İzmir Şarkıları" projesinin müzik yönetmenliğini ve aranjörlüğünü üstlenen Özden; İzmir'e özel şarkıları 6 ayrı müzik formatında Pop, Caz, Alaturka, Folklorik, Senfonik ve Rock versiyonlarıyla yorumlamış. Bu güzel proje çok yakında müzik marketlerde olacak, takipte kalın.   

 
 

 

Öncelikle, röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizi daha yakından tanımak adına kendiniz hakkında neler söylemek istersiniz?   

25 yıldır profesyonel olarak müzikle ilgileniyorum. 44 yaşından itibaren aftan yararlanıp bitirdiğim eczacılık mesleğine başlamam ve medikal üretimlerim dolayısıyla 3-4 yıldır müzikten biraz uzak kalmış olsam da şu anda geldiğim noktada sanatla uğraşan bir insanın, sıradan insanların yapacağı işlerle uğraşmaması gerektiğini anlamış biri olarak, müziksiz bir hayat benim için düşünülemez.    

 

Müziğe olan yeteneğinizi nasıl keşfettiniz?  

Müzik yeteneğimi sevgili ablam ve ilkokulda müzik öğretmenim olan rahmetli Mehmet Öztekin keşfetti. Ardından TRT İstanbul çocuk korosu sonra İstanbul Belediye konservatuvarı üzerine piyano eğitimim başladı. Kompozisyon ve orkestra şefliği bölümünü bitirdim. Konservatuvar bitirmek illaki bir insanın çok başarılı olacağı anlamına gelmiyor, yeteneği olmayan bir müzisyen başarılı olamaz asla.   
 

Müzik yolculuğunuzu bir film olarak anlatacak olsaydınız hangi şarkılar arka planda çalardı?  

Müzik yolculuğumu bir film olarak anlatsam arka planda Mozart'ın 40. Senfonisi çalardı, hayaller Viyana, gerçekler Popstar. (Gülüşmeler)  

  

Kenan Doğulu, Nükhet Duru, Aşkın Nur Yengi, Sibel Can, Seda Sayan, Petek Dinçöz, Bendeniz, Çelik gibi birçok şarkıcının albümlerinin yapımcılığını, müzikal düzenlemelerini yaptınız.  

Ünlülerle çalışmanın zorluklarını yaşıyor musunuz? Neler?  

Birçok ünlü ile çalıştım. Bundan 15 yıl öncesine kadar müzik bu kadar basit değildi. Şarkıcılar daha terbiyeliydiler ve etik değerlere önem verirlerdi. Tabii ki biraz ünlenen insanlar kendilerine göre kaprisler yapıyor ama çalışmak zor değil mesleğinizde yeteri kadar iyiyseniz.  

Son dönemde yeni besteler çıkmıyor. Daha doğrusu tekerlemelerin bir parça müzikle örgülenmesi ile oluşan şarkılar; kültür seviyesi sadece elinde cep telefonu ile sosyal medyada birilerini beğenmek ya da oyun oynamakla sınırlanmış halkımıza iyi geliyor.   

 

"Beni bu işlere kanalize eden pop müzikle uğraşmama vesile olan sanatçı çocukluk arkadaşım Kenan Doğulu'dur" 

 

En çok hangi ünlü ile çalışmaktan keyif aldınız/ alıyorsunuz?   

Beni bu işlere kanalize eden pop müzikle uğraşmama vesile olan sanatçı çocukluk arkadaşım Kenan Doğulu'dur.  Başlangıç dönemimde çok çalışsak da sonrasında birlikte çalışamadık. Son 2-3 yıldır sahnede çalmaktan ve şarkılarını yorumlamaktan keyif aldığım isim sevgili Ayla Çelik ama son dönemlerde asıl isteğim kendi orkestramın ünlülerden devşirme değil de kendine özel solistleri ile çalışmak.   
 

Karakter olarak en beğendiğiniz ünlü kimdir?  

Karakter olarak en beğendiğim diye ayıramam hepsi arkadaşım, hepsinin kendine has özellikleri var, hepsi aynı yakınlıkta.  

 

Özellikle prodüktörlüğünü üstlenmek istediğiniz biri var mı?    

Özellikle prodüktörlüğünü üstlenmek istediğim isim Ajda Pekkan. 2004 yılında kısa bir süre de olsa bir TV programı için orkestra şefliğini yapmıştım.    

 

 

 

"Hiçbir zaman gündemde olmak için anlamsız ilişkiler içinde bulunarak öne geçmek istemedim"  

 

İstanbul'da rekabet her sektörde olduğu gibi müzik sektöründe de çok fazla. Bu süreçte ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Sektörde sizi önde kılan özellikleriniz neler?    

Rekabet her sektörde var ve olmalı ama etik değerler içinde olmalı. Gündemde olmak için anlamsız ilişkiler içinde bulunarak öne geçmek istemedim hiçbir zaman. Zaten işinizi doğru ve özenerek yapıyorsanız tercih edilirsiniz.    
 

Sürekli takip ettiğiniz ve beğendiğiniz isimler var mıdır?   
Marc AnthonySting ve Pink Martini.  

 

Kendi yaptığınız müzik türü dışında ne tür müzik dinlemekten keyif alıyorsunuz?  

Klasik müzik dinlemekten hoşlanırım.    

 

Eski Pop Star'a danışmanlık yaptığınızı okudum. Bu Pop Star'da da danışmanlık yapıyor musunuz?  

Yapmıyorsanız özel bir sebebi var mı?   

 Ben o yarışmaların 1. ve 2. serisinde yer almıştım. O yarışmaların artık inandırıcılığına inanmıyorum.   

 

 "Yakında kendi orkestra albümümü çıkaracağım"

 

Ahmet Özden ismini hangi projelerde görebileceğiz? Film müziği yapmak projeleriniz arasında var mı?  

Yakında kendi orkestra albümümü çıkaracağım. Söz yazarı arkadaşım Zeynep Talu ile birlikte hazırladığımız başka bir proje var. Ne yazık ki film müziği yapmak için yönetmenlerle çok yakın arkadaş olmanız lazım.    
 

Sizin yolunuzda ilerlemek isteyen genç arkadaşlarımıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?  

Müzik ve müzisyenlik çok ciddi zaman ve efor ayırmaları gereken bir iş. Müziğin vasatı olmaz. Enstrüman çalıyorlarsa mükemmel olmak zorundalar. Arkadaşları kafelerde gezerken evlerinde ya da okullarında etüt yapmak zorundalar bunu yapmıyorlarsa hobi olarak müzikle ilgilensinler.    
 

İzmir hakkında ve İzmirlilere neler söylemek istersiniz?  

İzmir'i çok severim. Rahmetli babam Ankara gemisinin kaptanıydı. 18-22 yaş arası çoğu hafta sonum İzmir'de geçmiştir. Yazlık evimiz Dikili'de ve yazın 15 günde bir Adnan Menderes'ten inip geçiyorum.   

Bu arada sevgili yapımcım Polat Yağcı ile çok özel "İzmir Şarkıları" projesinin müzik yönetmenliğini ve aranjörlüğünü yaptım. İzmir'e özel şarkıları 6 ayrı müzik formatında (Pop caz, Alaturka, Folklorik, Senfonik ve Rock versiyonlarıyla) yorumladık, tahminimce çok yakında müzik marketlerde olur.   

Sevgili İzmirlilere, münasip zamanda mesela saat onda Kordon'da buluşalım diyorum. (Gülüşmeler)