05 Tem 2018
Bensu Tekin

Urla Malgaca Pazarı ve Arasta


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: instagram

Dükkanları tarih kokan bir yer Malgaca pazarı ve Arasta. Geçmişten günümüze tüm değişikliklere ve kentleşmeye rağmen yaklaşık olarak iki asırdır hala daha varlığını sürdürüyor.

Kaynak: izmirist

Tarihlerine baktığımızda Arasta o dönemin alışveriş merkezini temsil ediyormuş. Manav, bakkal, kasap, terzi, ayakkabıcı ve birçok dükkanı aynı yerde bulabiliyormuşuz. Arastada alışverişin yanı sıra dostluklarda pekiştirilir çaylar, kahveler içilerek sohbetler edilirmiş. Haberleşme, bilgi aktarımı, alışveriş sayesinde güçlenen ekonomi bir nevi Arasta'da hayat buluyormuş. Bugünden baktığımız zaman günümüzün alışveriş kültürünün çok uzağında kalan sıcacık bir tarih göze çarpıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: gezecegiz.com

Malgaca ise cuma günleri kurulan haftalık pazarla, misafirlerini karşılarmış. Köylüler ellerindeki ürünleri Malgaca'ya getirir, burada satışa sunarmış. (Arasta ve Malgaca'nın bir başka özelliği ise yan yana bulunmalarıdır.)


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: gezecegiz.com

Günümüzde Malgaca ve Arasta'nın yeri ise başta Urla olmak üzere, İzmir ve ziyaretçileri için büyük önem taşımaktadır. Değişen kültür yapısı, hızla yayılan kentleşme ve fabrikalaşma yüzünden Malgaca ve Arasta eski günlerini yaşayamıyor olsa da tarih kokan dokusunu hala daha kaybetmemiş. Her pazar kurulan Sanat Pazarı'nda ise el yapımı hediyelik eşyalar satışa sunulmakta.
Bir gün Urla’ya yolunuz düşerse eğer Urla’nın en önemli dokularından biri olan Malgaca ve Arasta'yı görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: gezecegiz.com