10 Aug 2019
Gülay Güler

Urla'da nerede denize girmeli?

İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Merkezden yarım saat uzaklıktaki Urla'da Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine kadar uzanan yaklaşık 40 kilometrelik bu upuzun sahil şeridinde denize girebileceğiniz birbirinden güzel plajlar bulunmakta. Bu listeyle "Nerede denize girsek?" sorununu kökten çözüyoruz. İşte Urla'nın güneyinden kuzeyine pırıl pırıl suları ve doğası ile muhteşem sahilleri. 

Demircili Plajı

Güneyde bulunan Demircili Koyu'na Kuşçular Köyü'nü geçtikten 10 dakika sonra ulaşılıyor. Ağaçlar arasındaki serin yolu çok seveceksiniz. Buradaki tek tesis olan Ada Camping kahvaltı, restoran, kamp hizmeti vermekte. Ayrıca şemsiyenizi ve mangalınızı unuttuysanız mangal ve gölgelik kiralayabilirsiniz. Soğuk denize alışık değilseniz biraz zorlanabilirsiniz. Yarımadada keyifli yürüyüşler yapabilir, şansınız yaver giderse filamingoları görebilirsiniz. 

 

Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Kum Denizi Plajı

Bir kilometrelik alana sahip Urla Kum Denizi Plajı, günübirlikçilerin istilası altında. Fotoğrafa aldanmayın, özellikle pazar günleri dolup taşıyor. Urla Belediyesi tarafından işletilen Kum Denizi Plajı'nda su oyunları parkı, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, kafeterya ve bar bulunuyor. Tasarımı ve yeşil alanları ile halk plajındaymış gibi değil daha çok Vencouver'daymış gibi bir hissiyat yaratıyor, tabii bu kadar çok insan olmadığında yani yaz bittiğinde. Burada piknik yapabilir, bakkaldan aldığınız içecekleri de içebilirsiniz. Buz kovanızı unuttuysanız da üzülmeyin; buranın uygun fiyatlı bir barı var. Deniz de acıktırır değil mi? Aç kalırım diye korkmanıza hiç gerek yok, belediyenin düzgün bir biçimde işlettiği kafesi de gayet şık. 

 

Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Yassıca Adası

İzmir'in en ekonomik ve en renkli tatil imkanını sunan Yassıcada Halk Plajı, Urla açıklarında bir ada. Buraya sadece günübirlik Karşıyaka, Konak ve Üçkuyular vapur iskelelerinden kalkan vapur seferleri ile ulaşım sağlanıyor. Yassıcaada'nın denizi temiz ve sığ, doğası da bir o kadar ciğer açıcı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği bu tesis sadece yazın üç ayı açık. Kafe ve restoran bulunan tesiste cüzi bir giriş ücreti alınıyor. Şezlong, şemsiye gibi hizmetlerden ücret alınmıyor.

 

Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Melengeç Beach

İzmir’den 60 kilometre uzaklıktaki Demircili Köyü sınırlarındaki Melengeç Plajı'nda başarılı bir aile işletmesi bulunuyor. Burada araç başına giriş ücreti alınıyor. Kuma bulanmak istemeyenler için çim alanı da gayet uygun. Su oldukça soğuk, demedi demeyin. Yanınıza nakit almayı unutmayın, kredi kartı geçmiyor. Yiyecek, içecekler de gayet lezzetli. Duş, tuvalet imkanı da var. Daha ne olsun değil mi? Pazar günleri çok kalabalık, yer bulamayabilirsiniz. "Benim bir pazarım var" diyorsanız biraz erken çıkmanızda fayda var. Melengeç ağacının gölgesinde harika zamanlar sizi bekliyor.  

 

Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Gelinkaya Beach Cafe

Gelinkaya Urla'nın denize girilebilecek en güzel yerlerinden biridir. Denize sıfır konumda bulunan 5-6 kafeden biri sizin tarzınıza mutlaka uyacak. Bu kafelerden denize havuza girer gibi girilir ve deniz de çok temizdir. Bu kafelerin başında büyük bir taş vardır, taşın şekli gelin ve damadı andırdığı için buraya Gelinkaya denilmiş. Bu denizlerde yalnız olmayacaksınız, ördekler ve kazlar ile yüzme tecrübesine hazır olun.

 

Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Altınköy Plajı

Kendini soğuk sulara atmaktan korkmayanlar Urla'nın güneyini tercih etmeliler. Urla’nın en soğuk suyuna sahip Altınköy, İzmir’den 65 kilometre uzaklıkta. Altınköy sahile, Yağcılar Demircili tabelalarını takip edip, Altınköy Çiftlik Evleri Sitesi’nden girerek ulaşabiliyorsunuz. Sahile giriş ücretsiz. Koyda Marika Beach Club adlı bir tesis bulunuyor. Çeşme'deki beach club'lardan sanmayın. Otopark ücreti yok, çılgın paralar da dökmeyeceksiniz. Sadece şezlong ve şemsiye için ücret ödemek gerekiyor. Çim bölümden kumsala geçtiğinizde halk plajındasınız artık. Sandalyenizi, buz kovanızı, piknik sepetinizi alınız, atınız kendinizi buz gibi sulara. Sahildeki şezlonglar site sakinlerine ait, boş yere kiralamaya çalışmayınız. Marika'nın adı beach club ama ruhu değil. Tesiste bangır bangır müzik çalınmıyor, huzur hakim mekana. Pazar günü hariç tabii ki. 

 

Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Tarım Bakanlığı Kampı Urla

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kampı, Özbek'te gizli bir cennet. Tesisisin bulunduğu sahil bir burun ve her iki tarafından denize girilmekte. Girişte cüzi bir ücret ödüyorsunuz ama şezlonglar ücretsiz. Yemekler de bir o kadar uygun fiyatlı. Tesis biraz salaş, lüksüne düşkün kişilerin seveceğini pek sanmıyoruz. Denizi sığ ama temiz. Tesisin tam tersi yönünde yer alan çardaklarda manzara izlemek de bir o kadar keyifli. 

 

Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Kalabak Sahili

Urla'nın Kuzey bölgesi genellikle sığdır. Kalabak’ta da deniz sığ olduğundan çocuklarınızı gönül rahatlığı ile denize sokabilirsiniz. Burada evler denize sıfır konumlanmış ve evlerin önünden denize girilmekte. Kalabak'ta size önerebileceğim en iyi tesis Allesta Plus Beach Club. Tesise giriş ücretsiz, şık tasarımı ile içiniz açılacak, denize sıfır restoran bölümünde içkinizi içip, yemek yiyebilir, çimlik bölümünde hamak ve nargile keyfi yapabilirsiniz.
 
Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Çeşmealtı Sahil

Şehir merkezine 36 km uzaklıkta yer alan Çeşmealtı'nın upuzun bir kıyı şeridi vardır. Bu kıyı şeridinin üzerindeki iskeleler serinlemek isteyenler için ideal duraklar. Çeşmealtı'nda iki beach club önereceğim. Bunlardan ilki Urla Yarımadası’nın tam ucunda yer alan Aren Beach & Club. Burası doğanın denizle buluştuğu bir coğrafyada, güler yüzlü ekibiyle konuklarına hizmet veriyor. Adalar manzarasına karşı, ağaçları altında minderlere oturup içkinizi yudumlayabilir, tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Aren Beach & Club'ta farklı sanatçıların konserleri ve DJ performansları da gerçekleşmekte. Takip etmekte fayda var.
 
Çeşmealtı'nın en berrak, serin ve temiz denizi Mavi Plaj'dadır. Zemini çakıllı olduğundan deniz ayakkabısı ile rahat edebilirsiniz. Bu plajda halk plajı ve Palm Motel Beach Club bulunuyor. Palm Motel Beach Club, İzmir şehir merkezine 40 km uzaklıkta. Şezlonglarla donatılmış özel ahşap güneşlenme iskelesinden cumburlop denize atlayabilirsiniz. Bu tesisin farklı bir özelliği ise konaklama imkanı sunması. Görüldüğü üzere gün batımı da efsane. Burada da DJ performansları ve konserler oluyor, bilginize.
 
Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Balıklıova Koyu

Urla merkeze yarım saat mesafedeki Balıklıova Koyu'na Çeşme yolunda ilerlerken Gülbahçe sapağına girip Gülbahçe, Karapınar'ı geçtikten sonra varıyoruz. Arkasında dağ olduğundan bu koy yazın serin ve esintilidir. Tam bir küçük sahil kasabası olan Balıklıova'nın denizi ise serin ve temizdir. Balıklıova salaş balık restoranları ile meşhurdur. Akşamüstü dönmeden Manzara Restoran'da hem balık yemeli hem de manzaranın keyfini çıkarmalısınız deriz. Restoranda yemek arasında denize de girebiliyorsunuz, böyle bir keyif görülmedi.
 
Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.

Özbek - Aydilek Koyu

Aydilek Koyu'nda denize, havuza girer gibi merdivenle giriyorsunuz. Buranın denizi gerçekten çok temiz ve ılık. Buraya gelirken deniz ayakkabılarınızı getirin, hiç olmadı terlik ile girin sonra pişman olmayın zira denizkestaneleri var. Burada tesis bulunmamakta. Sandalyenizi, içkinizi, yemeğinizi mümkünse şemsiyenizi getirin çünkü gölgelik alan bulunmuyor. Koya girerken sol tarafta kocaman bir ağaç var ancak çok erken gelip yer tutmanız lazım. Ortam keyifli, aileler, gençler birarada. Herkes kendi halinde.  
 
Yol tarifi ve detaylı bilgi için tıklayın.
 
Herkese iyi tatiller, bol serinlikler!