Yazılar

Urla'da Nerede Denize Girmeli?

Paylaş
05-07-2018
Gülay Güler
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine kadar uzanan yaklaşık 40 km’lik bu upuzun sahil şeridinde denize girebileceğiniz birbirinden güzel plajlar bulunmakta. Bu listeyle "Ay nerede denize girsek?" sorununu kökten çözüyoruz. İşte Urla'nın güneyinden kuzeyine pırıl pırıl suları ve doğası ile muhteşem sahilleri. Şimdiden iyi çıpı çıpılar. 
 
Altınköy  
 
Kaynak: Gezgintech
 
Kendini soğuk sulara atmaya korkmayanlar Urla'nın güneyini tercih etmeliler. Urla’nın en soğuk suyuna sahip Altınköy, İzmir’den 65 km uzaklıkta. Altınköy sahile, Yağçılar Demircili tabelalarını takip ederek, Altınköy Çiftlik Evleri Sitesi’nden girerek ulaşabiliyorsunuz. Sahile giriş ücretsiz. Koyda Marika Beach Club adlı bir tesis bulunuyor. Çeşme'deki beach club'lardan sanmayın otopark ücreti yok, çılgın paralar da dökmeyeceksiniz sadece şezlong ve şemsiye için ücret ödemek gerekiyor. Çim bölümden kumsala geçtiğinizde halk plajındasınız artık. Sandalyenizi, buz kovanızı, piknik sepetinizi alınız; atınız kendinizi buz gibi sulara. Sahildeki şezlonglar site sakinlerine ait, boş yere kiralimaya çalışmayınız. Marika'nın adı beach club da ruhu değil. Tesiste bangır bangır müzik çalınmıyor, huzur hakim mekana, pazar günü hariç tabii ki. 
 
 
Demirciler 

Kaynak: Youtube
 
Güney'de bulunan Demircili Koyu'na Kuşçular Köyü'nü geçtikten 10 dakika sonra ulaşılıyor. Ağaçlar arasındaki serin yolu çok seveceksiniz. Buradaki tek tesis olan Ada Camping; kahvaltı, restoran, kamp hizmeti vermekte ayrıca şemsiye ve mangalı unuttuysanız mangal ve gölgelik kiralayabilirsiniz. Soğuk denize alışık değilseniz biraz zorlanabilirsiniz. Fotoğrafta gördüğünüz yarımadada keyifli yürüyüşler yapabilir, şansınız yaver giderse filamingoları görebilirsiniz. (Şaka değil, ben gördüm)
 
 
Kaynak: aroundguides
 
İzmir’den 60 km. uzaklıktaki Demircili Köyü sınırlarındaki Melengeç Plajı'nda başarılı bir aile işletmesi bulunuyor. Burada araç başına giriş ücreti alınıyor. Kuma bulanmak istemeyenler için çim alanı da gayet uygun. Su oldukça soğuk, demedi demeyin. Yanınıza nakit almayı unutmayın, kredi kartı geçmiyor. Yiyecek-içecekler de gayet lezzetli, duş, tuvalet imkanı da var daha ne olsun değil mi? Pazarları çok kalabalık yer bulamayabilirsiniz. "Benim bir pazarım var." diyorsanız biraz erken çıkmanızda fayda var. Melengeç ağacının gölgesinde harika zamanlar sizi bekliyor.  
 
 
Kalabak
 
Kaynak: otuzbeşlik
 
Urla'nın Kuzey bölgesi genellikle sığdır. Kalabak’ta da deniz sığ olduğundan çocuklarınızı gönül rahatlığı ile denize sokabilirsiniz. Burada evler denize sıfır konumlanmış ve evlerin önünden denize girilmekte. Kalabak'ta size önerebileceğim en iyi tesis Allesta Plus Beach Club. Tesise giriş ücretsiz, şık tasarımı ile içiniz açılacak, denize sıfır restoran bölümünde içkinizi içip, yemek yiyebilir; çimlik bölümünde hamak keyfi ve nargile keyfi yapabilirsiniz.
 
 
Kum Denizi Plajı 
 
Kaynak: Hürriyet
 
1 kilometrelik alana sahip Urla Kum Denizi Plajı, günübirlikçilerin istilası altında. Fotoğrafa aldanmayın, hele pazarları dolup taşıyor. Urla Belediyesi tarafından işletilen Kum Denizi Plajında; su oyunları parkı, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, kafeterya ve bar bulunuyor. Tasarımı ve yeşil alanları ile halk plajındaymış gibi değil daha çok Vencouver'daymış gibi bir hissiyat yaratıyor tabii bu kadar çok insan olmadığında yani yaz bittiğinde. Burada piknik yapabilir, bakkaldan aldığın birayı da içebilirsiniz. Buz kovanı unuttuysan da üzülme buranın uygun fiyatlı bir barı var. Deniz de acıktırır değil mı, aç kalırım diye korkmana hiç gerek yok, belediyenin düzgün işlettiği kafesi de gayet şık. 
 
 
Çeşmealtı
 
Kaynak: Aren Beach & Club
 
Şehir merkezine 36 km uzaklıkta yer alan Çeşmealtı'nın up uzun bir kıyı şeridi vardır. Bu kıyı şeridinin üzerindeki iskeleler serinlemek isteyenler için ideal duraklar. Çeşmealtı'nda iki beach club önereceğim. Bunlardan ilki; Urla Yarımadası’nın tam ucunda yer alan Aren Beach & Club, doğanın denizle buluştuğu bir coğrafyada, güler yüzlü ekibiyle konuklarına hizmet veriyor. Adalar manzarasına karşı, ağaçları altında minderlere oturup içkinizi yudumlayabilir, tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Aren Beach&Club'ta farklı sanatçıların konserleri ve DJ performansları da olmakta. Takip etmekte fayda var.
 
 
Kaynak: Palm Motel Beach Club
 
Çeşmealtı'nın en berrak, serin ve temiz denizi Mavi Plaj'dadır. Zemini çakıllı olduğundan deniz ayakkabısı ile rahat edebilirsiniz. Bu plajda halk plajı ve Palm Motel Beach Club bulunuyor. Palm Motel Beach Club İzmir şehir merkezine 40 km uzaklıkta. Şezlonglarla donatılmış özel ahşap güneşlenme iskelesinden cumburlop denize atlayabilirsiniz. Bu tesisin farklı bir özelliği konaklama imkanı sunması. Göründüğü üzere gün batımı da efsane. Burada da DJ performansları ve konserler oluyor, bilginize.
 
 
Yassıcada 
 
Kaynak: Egedesonsöz
 
İzmir'in en ekonomik ve en renkli tatil imkanını sunan Yassıcada Halk Plajı, Urla açıklarında bir ada. Buraya sadece günü birlik Karşıyaka, Konak ve Üçkuyular vapur iskelelerinden kalkan vapur seferleri ile ulaşım sağlanıyor. Yassıcaada'nın, denizi temiz ve sığ, doğası da bir o kadar ciğer açıcı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği bu tesis sadece yazın üç ay açık. Kafe-restoran bulunan tesiste cüzi bir giriş ücreti alınıyor; şezlong, şemsiye gibi hizmetlerden ücret alınmıyor. Vaktiniz varsa; çünkü sabah gidip akşama kadar orada durmanız gerekiyor ve alternatif arıyorsanız bir deneyin bence.
 
 
Gelinkaya 

Kaynak: Seyahatname
Gelinkaya Urla'nın denize girilebilecek en güzel yerlerinden biridir. Denize sıfır 5-6 kafeden biri sizin tarzınıza mutlaka uyacak. Bu kafelerden denize havuza girer gibi girilir ve denizde çok temizdir. Bu kafelerin başında büyük bir taş vardır, taşın şekli gelin ve damadı andırdığı için buraya Gelinkaya denilmiş. Bu denizlerde yalnız olmayacaksınız, ördekler ve kazlar ile yüzme tecrübesine hazır olun.
 
 
Balıklıova Koyu

Kaynak: Manzara Restoran
 
Urla merkeze yarım saat mesafedeki Balıklıova koyuna; Çeşme yolunda ilerlerken Gülbahçe sapağına girip, Gülbahçe, Karapınar'ı geçtikten sonra varıyoruz. Arkasında dağ olduğundan bu koy yazın serin ve esintilidir. Tam bir küçük sahil kasabası olan Balıklıova'nın, denizi serin ve temizdir. Balıklıova salaş balık restoranları ile meşhurdur. Akşamüstü dönmeden Manzara Restoran'da hem balık yemeli hem de manzaranın keyfini çıkarmalısınız, derim. Restoranda yemek arasında denize de girebiliyorsunuz, böyle bir keyif görülmedi.


Özbek-Aydilek Koyu
 
 
 Aydilek Koyu'nda denize havuza girer gibi merdivenle giriyorsunuz. Buranın denizi gerçekten çok temiz ve ılık ama deniz ayakkabılarınızı getirin, hiç olmadı terlik ile girin sonra pişman olmayın, kestaneler feci. Burada tesis bulunmamakta. Sandalyenizi, içkinizi, yemeğinizi mümkünse şemsiyenizi getirin çünkü gölgelik alan bulunmuyor. Koya girerken sol tarafta kocaman bir ağaç var ama çok erken gelip yer tutmanız lazım. Ortam keyifli; aileler, gençler birarada, herkes kendi halinde.  
Konum için tıkla! 
 
 
Özbek - Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kampı
 
 
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kampı, Özbek'te gizli cennet. Fotoğrafın solunda gördüğünüz yer bir burun ve her iki tarafından denize girilmekte. Giriş 10 lira ama şezlong parası alınmıyor. Yemekler de bir o kadar uygun. Tesis biraz salaş, lüxüne düşkün kişilerin seveceğini pek sanmıyorum. Denizi sığ ama temiz. Tesisin tam tersi yönünde çardaklarda manzara izlemek de bir o kadar keyifli. Herkese iyi tatiller, bol serinlikler!