R
GIRIŞ
TR
EN

Urla’da Postmodern Bir Çorbacı - Tarihi Yarımada İşkembecisi

#YEMEK
Gülay Güler
1 Mar 2019

 

Urla İskele’ye lezzet duraklarından bir yenisi eklendi. Yorgo Seferis Otel’in tam karşısına açılan bu çorbacı, modern tasarımı sebebiyle bir kafe hatta bir barı andırıp kafa karıştırsa da içinde geleneksel yöntemlerle hazırlanmış tarihi lezzetler barındırıyor. Dışı modern, içi geleneksel olan bu mekanın hikayesi; İşletmeci Barbaros Oskay’ın üç sene önce Kemeraltı’nda içtiği bir çorbayı çok beğenmesiyle başlıyor. Bu lezzetli tarifi; İzmir’'in en eski ve bilenen çorbacıları arasında yer alan Arif Usta, 1957 yılında yaratmış. Aynı lezzeti günümüze taşıyan bu başarılı mekana mutlaka uğrayın, siz de çok seveceksiniz. 

 

 

  

Merhabalar, önce sizleri sonra Tarihi Yarımada işkembecisi’ni tanımak isteriz.  

Ben Barbaros Oskay aslında mali müşavirim. Buranın işletme, finans ve teknoloji işleriyle ilgileniyorum. Eşimin dekorasyon ve sosyal medya konularında katkısı çok büyük. Tarihi Yarımada İşkembecisi bir aile işletmesi. Bir işletmenin başarılı olması için aile işletmesi olması gerektiğini düşünenlerdenim.  

Hikaye; burada yapılan çorbayı Kemeraltı’nda üç sene önce ilk içtiğimde çok beğenmemle başladı. Çorbayı yapan usta ile arkadaş olduk, onların muhasebelerini tutmaya başladım. On yıldır mali müşavirlik yapmaktaydım, çorbacı açmak gibi fikrim yoktu. Çorbacı açmamdaki gaye başarılı bir işletme yaratıp gelecek nesillere miras bırakmaktı. Mali müşavirlikte kuruşu kuruşunu tuttursanız da kimse sizi alnımızdan öpmez. Bir de ekonominin durumu belli. Nakit paranın döndüğü bir sektörde iş yapmak gerekir. Bunlar işin arka planı. Asıl işin önemli kısmı, işi başarabileceğine inanmaktan geçiyor. Bu işe inandım çünkü çorbanın lezzetine inanıyordum. Aslında benim genlerimden gelen de bir çorbacılık varmış. Çorbacı İsmet Usta benim babaannemin dayısıymış. Kanımızda varmış. Çorbayı ilk kez tadan insanların yüzlerinde gördüğüm ifade bana çok büyük haz veriyor. Beğenildiğiniz, takdir edildiğiniz zaman “İşi daha iyi nasıl yaparım?” diye düşünüyorsunuz. 

 

 

  

Bildiğim kadarıyla yeni bir işletmesiniz. Tarihi Yarımada İşkembecisi’nin önündeki “tarihi” kısmı nereden geliyor?  

“O dönemlerde Kemeraltı'nın meşhur çorbacılarından biri olan Arif Usta, bu lezzeti 1957 yılında yaratmış. Bizim ustamız, bu işi çok zorluklarla Arif Usta’dan öğrenmiş yani çorbamızın lezzeti tarihi. Ayrıca binamız tarihi ve Anıtlar Kurulu’na bağlı. Bunların hiçbirini kabul etmeseniz bile “Adamlar buraya tarih yazmaya gelmiş!” diyebilirsiniz. (Gülüşmeler)   

  

BİZ DOĞAYI TAKLİT EDİYORUZ. INSAN İCADI MALZEMELER KULLANMIYORUZ.  

  

Yarımada’ya yakışır bir lezzet yakaladığımızı düşünüyoruz. Çorbamızı beğenmeyen hiç olmadı. "Kestirmeli terbiyeli çorba içmem" deyip "çorba kendi suyuyla olur" diyenler bile bizim çorbamızı çok beğendiler. Lezzet; doğadan gelir, odundan, ateşten gelir. Tüpte pişirirseniz lezzetli olmaz. İnsanın damak tadı, doğal olanı ister. Biz de doğayı taklit etmeye çalışıyoruz. Çorbanın içine insan icadı malzemeler koymuyoruz. Benim iki tane çocuğum var. Burada onlara yedirmediğim hiçbir ürünü kullanmıyorum. Başarımızın en büyük sebebi de budur.   

  

İşi iyi yaptıktan sonra başarı kaçınılmaz oluyor sanırım.  

Evet, işimizi iyi yapıyoruz. Her seferinde aynı kaliteyi sunuyoruz. Malzemeyi temin ettiğimiz yerler de gerçekten temiz ve şeffaf işletmeler.  

 

    

 

Menünüzden bahsedebilir misiniz?  

Biz çorbacıyız, özellikle işkembe, tuzlama, ayak paça, kelle paçamız çok beğeniliyor. Kelle etimiz yağsızdır, yumuşacık yanak etidir. İçinde ayak paça, ayak suyu kelle ve kestirmenin olduğu bir çorba veriyoruz. Kestirmenin içinde doğal yoğurt ,organik yumurta ve %3 oranında tam buğday söke unu kullanıyoruz. Ayak suyunu üzerine tamamlayarak kestirme oluşturuyoruz. Ayrıca çorba koyulurken, kestirme ve saf ayak suyu ve ayak yağını karıştırarak bakır tabaklarda tekrar kaynatıyoruz.
Tavuk suyu çorbamızı da organik tavuktan yapıyoruz. 
Karışık çorbalarımız, kemikli ayak paçamız, kendi suyuna çorbamız, domates çorbamız da bulunmakta. Bir çorbacıda olması gereken tüm çorba çeşitlerini sunuyoruz. 

  

REÇETESİZ İLAÇ DAĞITIYORUZ, DOKTORA İHTİYACINIZ YOK  

  

Sizin favori çorbanız hangisi?  

İşkembeyi sağlık olarak bir tık önde buluyorum. Ayak paça vücudu ayağa kaldırıyor, içinde kolajen var gençleştiriyor, kabul ediyorum ama bizim işkembemizde de ayak paça suyu var. İşkembe ve kokoreçte olan enzimler çok faydalıdır. Her gün bunları yiyenin bağışıklık sistemi kuvvetlenir, kolesterolü olmaz. Hayvanın midesini yerseniz sizin midenize faydası olur. Reçetesiz ilaç dağıtıyoruz. Doktora ihtiyacınız yok.  

Ekmeklerimiz Alaşehir ekşi maya ekmeği. Çorbayı; roka, cherry domates, atom biber, acı biber ile sunuyoruz. Kapalı ayran vermiyoruz çünkü içinde süt tozu oluyor. Yayık ayranı tasta veriyoruz. Sağlıklı ürünler sattığımız için reklamımız da kolay oluyor.  

  

Çorba dışında menüde neler var?  

Patlıcan kebabımız var, dört saatte yapılıyor. Kuzu tandırımız, kuzu kavurmamız da keza öyle...  

Ağır ağır, usulüyle pişen yemeklerimizle fast food’a karşı mücadele ediyoruz. Gençler bizim kurtarıcımız sadece yaşlılara hitap etmiyoruz. 20’li yaşlardaki gençlere kelle paça içiriyoruz.  

 

  

 

Menüyü geliştirmeyi düşünüyor musunuz?  

Çorbacı konseptinden çıkmayı düşünmüyoruz. Burada en fazla sucuk şiş ve kokoreç yapabiliriz, bunlar da çorbanın yanında ortaya söylenecek yiyecekler. Bizim kuzu tandırımız ve dana tandırımız var, çok beğeniliyor. Genelde onlar da çorbanın yanında söyleniyor. Şu an kuzu kelle ve beyin söğüş yapmıyoruz ama haziranda yapmaya başlayacağız. Asıl işimiz çorba onun dışında iyi yaptığımızı düşündüğümüz yemekleri sunuyoruz. "O da olsun, şu da olsun" diye bir derdimiz yok. Çorbaya ne uyarsa onu koyuyoruz.  

  

Buranın dışı modern, içi geleneksel bir çorbacı...  

Evet, “Geleneksel lezzetler sunan postmodern bir çorbacı” diyebiliriz.   

  

Peki neden modern bir tasarım tercih ettiniz?  

Zıtlık her zaman dikkat çekicidir.  Osmanlı hayranlığı yaşanan bir dönemdeyiz ve bu şaşa bizim ruhumuza ters. Burası bizim ruhumuzu yansıtıyor. Biz evimizi de bu tarz dekore ettik.  

 

 

Fiyat politikanız nasıl?  

Fiyatlarımız esnaf lokantası ayarında. İnsanlar dekorasyona ve görüntüye aldanmasın. Biz olması gerektiği gibi insanlara layık masalarda, tabaklarda çorbamızı sunuyoruz. Çorbalarımızı Maraş’tan getirttiğim bakır tabaklarda kaynatıyoruz. Çorba fiyatlarımız 10 - 18 TL arasında değişiyor. En ucuz çorbamız mercimek ve ezogelin 10 TL, en
pahalı çorbamız karışık (atom) 18 TL,  patlıcan yemeğimiz 24 TL, kuzu tandır 48 TL, dana kavurma 36 TL. Gramına göre fiyatlarımız gerçekten iyi. Açıkçası çorba kadar kazandırıyor. 
 

  

Lokasyon olarak neden Urla’yı seçtiniz?  

Urla; tarihi yapısı, havası, doğal güzellikleri, hızla gelişmekte oluşuyla yaşanacak en güzel yerlerden biri. İskele'de içkili restoranların sayısı yirmi civarında ve Burada bir çorbacı yoktu. Tüm bunların etkisiyle burada 7/24 konseptli çorbacı açmaya karar verdik. Tanju Okan üstadımız gibi Urla’da yaşlanmayı tercih ettik.

 

 

 

Buraya gelen müşteriler en çok Urla’dan mı geliyor?  

Urla’dan da İzmir’den de gelen oluyor, Çeşme’ye giderken uğrayanlar oluyor hatta “Gaziemir’den sırf çorbanızı içmek için geldik” diyen bile oldu. Böyle söyleyenler gün geçtikçe artıyor, bu da bizi sevindiriyor.  

  

Bir reklam çabanız da yok sanırım.  

Evet, yok. Bir televizyon kanalına reklam versek görüp birkaç kişi merak edip gelebilir. Bir iki hafta belki dükkan dolar ama o kadar para verdiğimize değmez. Biz çorbamızın lezzetine güveniyoruz. Biz insana yatırım yapıyoruz. Bir müşteri bizim için on müşteri demek. Çünkü beğenen bir müşteri çevresinde olan herkese tavsiye eder.   

  

Buraya laptop'umuzla gelip çalışabilir miyiz?  

Elbette, burada saatlerce oturup çalışabilirler hatta yemek yemelerine de gerek yok. Çayımızı, kahvemizi ikram olarak içebilirler. Yorulup soluklanmak için de uğrayabilirler, her zaman bir yer buluruz.

 

   

  

Burası hayvan dostu, bisiklet dostu bir işletme mi?  

Üşüyen sokak köpeklerimizin, bahçemizde ısınmasına izin veriyoruz. Evcil hayvanı olan müşterilerimiz de bahçemizde can dostlarıyla birlikte yemeklerini yiyebiliyorlar. Korkan
müşterilerimiz olabiliyor, o zaman bahçe de değil salonda yemeyi tercih edebiliyorlar veyahut hayvan dostlarımızı kapının önüne çıkarıyoruz. Hijyene çok önem veriyoruz, sürekli pas 
pas yapıyoruz. Sokak hayvanlarını aç bırakmıyoruz. Bisiklet dostuyuz aynı zamanda. Bisiklet bir kültürdür. Babam bisikletçidir. Urla'ya taşındığımızdan beri ben de işe bisikletle gidip gelmeye başladım. Bisiklet gruplarını da ağırlamak isteriz.  

 

Franchase düşünüyor musunuz?  

Şu an düşünmüyorum. Hala kaliteyi artırma çalışmalarım var. İleride burada bana ihtiyaç olmazsa o zaman düşünürüm. Para için kaliteden ödün veremeyiz.  

  

Son olarak neler söylemek istersiniz?  

Yeni açılmamıza rağmen birçok ünlüyü misafir ettik. Sizi de misafir etmekten onur duyarız. Urla’ya bir çorbamızı içmeye bekleriz. 

 

Benzer yazılar
#FESTİVAL
#MÜZİK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
#SİNEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.