11 Şub 2018
Otuzbeşlik

Ushan Çakır - Aşık Olduğunuz Biriyle Neden Çalışmak Zor Olsun ki!

Oyunculuk mesleğinin insanlar tarafından büyültüldüğünü ve oyunculuğun sadece bir iş olduğunu vurgulayan, egolardan çok uzak duran Ushan Çakır ile oyunculuk hakkında ve başarılı oyuncu nişanlısı Damla Sönmez ile birlikte rol alacakları "Masum Değiliz" dizisi hakkında konuştuk.

"Birlikte olduğunuz biriyle aynı projede olmak zor mu" sorusunu Ushan "Damla oldukça iyi bir oyuncu, Damla ile birlikte oynamak zor değil tam tersi çok zevkli. Ayrıca aşık olduğunuz biriyle neden çalışmak zor olsun ki" diyerek cevaplıyor. Ushan Çakır, bakalım başka neler anlatıyor?

 

Kaynak: Ushan Çakır

 

Eğitiminiz ilgi çekici. Bize biraz eğitimlerinizden bahseder misiniz?

Çok da değil aslında. (Gülüşmeler) İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan mezunum sonra Bilgi Üniversitesi'nde Kültürel İncelemeler Bölümü'nde yüksek lisansa başladım ama bitiremedim, iş hayatı oldukça zamanımızı alıyor zira bu bölümle ilgili yeteri kadar okuma yapamayacağımı anladım, bunun dışında birkaç workshop'a katıldım.

 

Genç yaşta, hızla başarı merdivenini tırmanmaya başladınız, bu yükselişinizi nasıl yorumluyorsunuz?

Başarı merdivenleri (Gülüşmeler) sağ olun, yani yorumlayamıyorum süreç bu şekilde gelişti diyelim.

 

Sözlüklerde hakkınızda yazılanları okuyor musunuz? Biz okuduk ve genellikle cana yakınlığınız ve sevecenliğinizden bahsetmiş hayranlarınız... Ruh haliniz nasıl olursa olsun size gelen insanlara bu kadar sevgi dolu yaklaşmayı ve egosuz kalmayı nasıl başarıyorsunuz?

Ben tersini anlamıyorum zaten. Esas insanlar bu mesleği büyütüyor bence. İş yani bu, ne yapacağım yani kendimi diğer insanlardan daha üstün daha önemli mi göreyim. Herkesin hayatı var, benimki de bu.

 

Kaynak: Televizyon Gazetesi

 

"Masum Değiliz" dizisinde nişanlınız Damla Sönmez ile oynayacağınız haberini okuduk. İzleyenleri nasıl bir dizi bekliyor?

 Oldukça dinamik bir iş. Vicdan, sadakat, pişmanlık ve masumiyet üzerine bir hikaye. Sürprizli ve hızlı bir iş olacak sanırım, biz de heyecanla bekliyoruz.

 

AŞIK OLDUĞUNUZ BİRİYLE ÇALIŞMAK NEDEN ZOR OLSUN Kİ!

 

Birlikte olduğunuz kişiyle aynı projede olmak zor mu? 

 Damla'yla aynı oyunda da oynuyoruz. Oldukça iyi bir oyuncu Damla ve onunla birlikte oynamak zor değil tam tersi çok zevkli. Ayrıca aşık olduğunuz biriyle neden çalışmak zor olsun ki. Değil mi?

 

İzmir mi, İstanbul mu?

Tabii ki yaşamak için İzmir ama kültür sanat hayatının kalbi de İstanbul ne yazık ki.

 

Rol modelleriniz var mı? Kimlerdir?

Rol modelim var diyemem, beğendiğim oyuncular ya da kariyerler var ama zaman ilerledikçe fikirler de beğeniler de değişiyor ve gelişiyor.


Oynadığınız ve sizi etkileyen bir karakter var mı?

İki tiyatro oyunundaki karakterleri sayabilirim; "Bazı Sesler"deki Ray ve "Göl Kıyısı"ndaki Nate, bu iki karakteri de çok iyi anladığımı ve içselleştirdiğimi söyleyebilirim. İç dünyaları da hayatları da beni etkilemiştir, güzel çocuklardır.

 

Birbirinden farklı karakterlere bürünmek gündelik hayatınızı etkiliyor mu? Gerçek hayatta da o karakter gibi düşünüp hareket etmeye başlıyor musunuz?

Bir rolü çalışırken, oynadığınız karakterin reflekslerini keşfederken ister istemez böyle bir şey oluyor. Bu yürürken dinlediğiniz müziğin ritminin sizin yürüme ritminizdeki yaptığı değişiklik gibi bir şey. İzmir Bornova Belediyesi'nde kurstaki hocamız Ekrem Kocaçal "Text'inizi yanınızdan ayırmayın" demişti. Yıllar sonra demek istediğini anlamıştım aslında tam olarak bunu söylemiş. Text'iniz size değdiğinde hayatınızda da oynadığınız role dair bir şeyler keşfetmek ya da yakalamak için hatırlatmalar kurmuş oluyorsunuz. Aslında dediğin gibi tam zamanlı bir iş bu böyle bakarsanız.

 

Sahip olmayı en çok istediğiniz yetenek nedir?

İyi piyano çalmayı çok isterdim.

 

"BİR PARÇA PLASTİK" BİZİM OYNAMAKTAN MUTLU OLDUĞUMUZ BİR OYUN

 

 

Kaynak: DasDas

 

Paylaşmak istediğiniz bir projeniz var mı? İzmir'e gelmeyi planlıyor musunuz?

"Bir Parça Plastik" olarak turne yapmayı düşünüyoruz. Kadromuzda; Süreyya Güzel, Erce Kardaş, Ahmet Rıfat Şungar ve Damla Sönmez var. Bizim oynamaktan mutlu olduğumuz bir oyun. İnşallah bu baharda turneye geleceğiz.

 

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Teşekkür ederim, İzmir'e gelince görüşmek üzere...