Veee TEDxAlsancak Sizlerle!

 

 

TED  “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, dünyanın önde gelen düşünürlerinin katıldığı yıllık bir konferans. Açılımı ise: Technology, Entertainment ve Design. TEDx etkinlikleri 1000’in üzerinde TED video arşivinin de gücüyle, etkinliğin kendi konuşmacıları ve performansları ile beraber yeni fikirler, ilham veren konular ve heyecan verici konuşmalarla zenginleşen bir dünyayı yaşamanızı sağlar. TED, fikirlerin gücüyle tutumların, yaşamların ve sonuçta dünyanın değişeceğine derinden inanır.

Birkaç gün önce TED Fest 2018 gerçekleşti ve en son veriler paylaşıldı. 1 milyar online izlenme oranına ulaşan TED, İzmir'e geliyor. TEDx ismindeki “x” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına geliyor. Bu lisans dahilinde organizatörler, TED'in belirlediği kurallar çerçevesinde kendi etkinliklerini düzenleyebilmekte ve TED'in felsefesini dünyanın her yanında yaşatma imkânı bulmaktalar. Etkinlik formatı olarak TED'e çok benzer düzenlenen bu etkinliklerde yapılan konuşmalar, resmi bir TEDxTalks sayfasında yayınlanıp yine gönüllüler tarafından altyazıları hazırlanarak dünya çapında izleyici bulmakta. TEDxAlsancak, Türkiye'deki en prestijli TEDx konferanslarından biri olmayı hedeflemekte. 

Otuzbeşlik ailesi olarak sizler için TEDxAlsancak'ı sokakta sorduk soruşturduk, buyurun izleyelim.

 

 

4 Mayıs’ta İzmirlilerle İzmir Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda buluşacak olan platformda birbirinden değerli 10 konuşmacı bizleri bekliyor. İzmir’in en büyük TEDx etkinliği olmakla birlikte, Türkiye’nin de en büyük TEDx etkinliklerinden biri olacak. TedxAlsancak 2018'in teması ise 'Yolculuk Nereye?'. 

Dip Not: Değerli keman sanatçısı Ceren Aksan ise canlı sahne performansı sergileyecek.

Gelin TEDxAlsancak2018 sahnede yer alacak sanatçısına ve konuşmacılarına göz atalım:

  

Ceren Aksan

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Keman sanatçısı Ceren Aksan, balerin bir anne ve tonmaister bir babanın kızı, ünlü besteci Muammer Sun'un torunu. 9 yaşında başladığı Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı'ndaki keman eğitimini, aynı üniversite mezunu olarak tamamladı, eğitimine master seviyesinde devam etmiş ve Üniversitenin Akademik kadrosunda 6 yıl görev aldı. Klasik müzik kariyeri boyunca dünyaca ünlü birçok şef ve solist ile yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce konser verdi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Bale Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, 2000 yılında kadrosuna girdiği ve 14 yıl boyunca görev aldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası gibi önemli orkestraların tüm yurt içi ve yurt dışı konserlerinde, albüm kayıtlarında ve turnelerinde çalıştı.
Elektro kemanı ile dünyaca sevilen (pop, rock, klasik, caz, dans, elektronik) hit parçaları yorumlayarak canlı olarak seslendiren ve kendi tarzını oluşturan Ceren Aksan, ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da alanında öncü olarak tanınan ve beğenilen bir sanatçı. 1999'dan beri birçok yabancı ve Türk sanatçının ve grubun albümlerinde, çeşitli single, complation, reklam, film, belgesel, dizi müziği kayıtlarında yer aldı. Yabancı ve yerli birçok sanatçı, DJ ve grup ile; event'lerde, konserlerde, festivallerde, kliplerde ve turnelerde solo keman sanatçısı olarak çalıştı. Sahnede ve albümlerinde birlikte çalıştığı sanatçılar arasında; Vanessa Mae, Brazzaville, Mario Frangoulis, Sertab Erener, Teoman, Hande Yener, Yüksek Sadakat (Eurovision) ve çalıştığı bazı DJ'ler arasında; DJ Can Hatipoğlu, DJ Funky C, DJ Murat Uncuoğlu, DJ Doğuş Çabakçor gibi isimler var.

 

İrfan Değirmenci

Kaynak: TEDxAlsancak

 

İrfan Değirmenci, 1977 tarihinde Antalya‘da doğdu. Değirmenci, ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji‘nde okuduktan sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Ocak 1996 yılında Ankara Ostim TV’de televizyonculuğa başlayan ve burada 3 yıl çalışan ünlü sunucu ilk canlı yayınlarını 19 yaşında yaptı. 5 Eylül 2005 tarihinde Mehmet Ali Birand‘dan gelen teklifte Kanal D’ye geçti. 30 Haziran 2007 tarihinde Fox TV’ye geçti ve "Çalar Saat" programını 1 Nisan 2010 tarihine kadar sundu.

 

Ahmet Mümtaz Taylan

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Ahmet Mümtaz Taylan, 12 Eylül 1965 tarihinde Ankara'da doğdu. Ankara Gazi Üniversitesi İktisat Bölümünü bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Tiyatro Bölümü'nden 1989 yılında mezun oldu. Devlet Tiyatrolarında 18 yıl süreyle; oyuncu, yönetmen, sanat yönetmeni, genel müdür danışmanı ve kurucu üyesi olduğu Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği DETİS'de çeşitli dönemlerde Genel Sekreter, Genel Başkan görevlerini üstlendi. 2006 yılında Devlet Tiyatrolarından istifa ederek ayrıldı. Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) Tiyatro Bölümü ve TRT Çocuk Tiyatrosu'nda eğitmenlik yaptı. Birçok kültür-sanat dergisi ve internet sitelerinde yazıları yayınlanmaktadır.

 

Cem Mumcu

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Cem Mumcu, 1966 yılında Trabzon Akçaabat’ta doğdu. 10 yıllık ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 3 yıl boyunca Artistik Yaratıcılık ve Sanat Psikolojisi dersi verdi.
Analitik Yönelimli Varoluşçu Psikoterapi yöntemini uyguladığı psikiyatristliğinin yanı sıra ressamlığı, yazarlığı ve yayıncılığıyla da tanınan Mumcu, 1997 yılında Okuyan Us yayınevini kurdu. Okuyan Us, 20 yıldır yayıncılığa devam etmekte ve yenilikçi anlayışıyla alanında ses getirmektedir.
Cem Mumcu’nun yazarı olduğu 17, editörlüğünü yaptığı 6 kitabı ve yayınladığı 3 dergi bulunmakta. Makber isimli romanı bugüne dek 9 dile çevrildi. Doruktakiler 2004 Öykü Yazarı Ödülü sahibi oldu. Televizyonda yer aldığı iki kavramsal yapım; "Kısa Devre" ve "Kime Göre Neye Göre" programları nitelikli içerikleriyle önemli bir yer tuttu. Cem Mumcu “Sandığınız Değilim, Sandığınız Şeylerden Hiçbiri Değilim, Sandık da Değilim!” isimli ilk kişisel sergisini Aralık 2016’da, “Zoraki Yolculuk” isimli ikinci sergisini ise Aralık 2017’de açtı.

 

Hande Çilingir

  • Kaynak: TEDxAlsancak
  • Hande Çilingir, London School of Economics, Economics&Management bölümünden mezun olduktan sonra Shanghai University’de ‘International Chinese and Culture’ yüksek lisans programını bitirdi.
    Farklı şirketleri, iş yapış tarzlarını ve en önemlisi kültürlerini öğrenmek, hangi alanda kariyerine devam edeceğine karar vermek adına PepsiCo, Zorlu Holding, Eczacıbaşı, Alarko gibi şirketlerde finans, iç denetim, pazarlama ve satış gibi departmanlarda çalıştı.
    İngiltere’de ve Çin’de eğitim ve kariyerin ardından, ilk girişiminde Fethiye’deki İngiliz ailelerin misafir ettiği, İngiliz öğretmenlerin eğitim verdiği bir okul yapısını hayata geçiren Hande Çilingir, uçtan uca planladığı bu girişimi Serhat Soyuerel ile hayata geçirdi. Özellikle Avrupa’dan öğrenciler hedefleyen ve 1,5 yıl sonunda 28 ülkeden 1500 öğrenciye ulaşan bu girişimi 2011 yazının sonunda satarak çıkış yapan Çilingir, ara vermeden Insider'ı kurdu.
    Insider, başta e-ticaret siteleri olmak üzere dönüşüm (conversion) optimizasyonu ve öngörüsel tahminleme odaklı hizmetleriyle tanınıyor. Bu sayede site sahiplerinin ziyaretçilerden/üyelerden daha verimli bir şekilde faydalanmasını sağlıyor. 4 yıl önce kurulan şirket, Londra, Moskova, Singapur, İstanbul, Dubai, Warsaw, Kuala Lumpur ve Jakarta’da ofislerinde 200'ü aşkın müşteriye hizmet veriyor.
    Insider'daki başarısı sayesinde Microsoft 'Yılın En Başarılı Kadın Girişimcisi' seçilen Hande Çilingir aynı zamanda bir Endeavor Girişimcisi. 2018 yılında dünyanın en büyük girişim sermayesi fonu olan ve Apple, Google, Whatsapp gibi şirketlerin yatırımcısı Sequoia'dan aldıkları 11 Milyon Dolar yatırım turuyla hedeflerine koşan Insider'ın CEO'su Hande Çilingir, Crunchbase tarafından dünyadaki US dışındaki en başarılı 2. kadın CEO seçildi.

 

Uğur Batı

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Reklamcı, marka danışmanı, akademisyen ve yazar Prof.Dr. Uğur Batı, aralarında çok satanlar da olan 14 kitabın yazarı. Reklamın Dili, Marka Yönetimi, Enneagram İle Kişilik Analizi, Kendine İyi Bak, Dijital Oyunlar, Tüketici Davranışları, Ben Bilmem Beynim Bilir ve Sinaps adlı kitapları yazan Uğur Batı’nın Azraa-eel Menkıbeleri adlı romanı, Aşkın Karanlık Yüzü, Karanlık Yılbaşı Hikâyeleri ve Anadolu Korku Öyküleri adlarıyla öykü kitapları vardır. Harvard Business Review, Bloomberg Businessweek dergilerinin akredite köşe yazarı olan Prof. Dr. Uğur Batı, aynı zamanda Grafik Tasarım, BrandMap ve Milliyet.com.tr için de köşe yazıları yazmaktadır.

Prof. Dr. Uğur Batı, Boğaziçi Üniversitesinde lisans eğitimini bitirdi, Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde yaptığı 3 yüksek lisansın ardından Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı ve LSU’da bulundu. Profesyonel kariyerinde pek çok ulusal ve uluslararası marka için reklamlar yazan ve stratejiler geliştiren ödüllü bir reklamcı olan Batı, Reklam Yaratıcıları Derneği Başkan Yardımcılığını uzun yıllar yürütmüştür.
Telsim, Rumeli Telekom gibi firmalarda marka uzmanlığı, Gode İstanbul’da yaratıcı yönetmenlik, son olarak da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan Borsa İstanbul’a geçiş sürecini marka tarafında yöneterek, 4 yıl boyunca kurumda marka ve kurumsal iletişim müdürlüğü görevlerinde bulundu.
Mevcut durumda ise Okan Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi'nde dersler verip marka danışmanlıkları yapmaktadır.
Dünyanın ilk nöropolitik kitabı ile New York Times, The Times gibi uluslararası gazetelerde röportajlar gerçekleştirmiş olan Uğur Batı, nöropazarlama alanında Türkiye’de laboratuvar çalışmaları yapan en önde gelen akademisyen konumundadır.

 

Oytun Erbaş

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Oytun Erbaş, 1978 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ödemiş'te tamamladı. 2001 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden dönem ikincisi olarak mezun oldu. TUS sınavında 7 kez derece (ilk 10) yaptı. Halen Fizyoloji Anabilim dalında öğretim üyeliği yapmaktadır. Sinirbilim, biyolojik psikoloji, fizyoloji ve fizyopatoloji dersleri vermekte. Esas deneyim alanı ilaç AR-GE çalışmalarıdır.
Yaptığı deneysel çalışmalarla, Uluslararası Otolojik Cerrahi Derneği'nden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları dalında "Politzer ödülü" (2013) ve Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Derneği'nden "Jacques Duparc ödülünü" (2013) aldı. Ayrıca ulusal kongrelerden onlarca en iyi proje ve en iyi sözlü bildiri ödülleri kazandı.
Uluslararası indekslerde (SCI ve SCI-E) dizinlenen dergilerde 100'den fazla bilimsel makalesi yayınlandı.

 

Büşra Sanay  

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Büşra Sanay, 1986 yılında İstanbul‘da doğdu. 2006 yılında Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü kazandı. Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulunan ve yerel yayın yapan ÜNTV’de 2007 yılında sinema programı hazırlayıp sundu. Üniversitenin ikinci yılında da muhabirlik yapmaya başladı. İş hayatına üniversite üçüncü sınıftayken İstanbul CNN Türk Haber Merkezi’nde haber spikeri olarak başladı ve halen bu görevde bulunuyor.

 

Ozanser Uğurlu

Kaynak: TEDxAlsancak

 

1975 yılında Turhal’da doğdu. ODTÜ Psikoloji bölümünü bitirdi. İlk çalışmaları bilimsel dergilerde yayınlandıktan sonra çeşitli popüler dergiler ve günlük gazeteler için Psikoloji ile ilgili konularda yazılar hazırlamaya ve danışmanlık yapmaya başladı. Lie to Me dizisinin yaratıcısı Paul Ekman'ın öğrencisi olarak, Paul Ekman'dan sertifikalı micro beden dili uzmanı oldu. Gençlerbirliği, Manisaspor ve Türkiye Futbol Federasyonu’nda psikolog olarak çalıştı. İlk kitabı olan “Kadınlar Aşk Güzellik ve Mutlu Bir Hayat” Remzi Kitabevi tarafından 2002 yılının eylül ayında yayınlandı.

 

Yiğit Kulabaş

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Yiğit Kulabaş’ı yakın çevresi yaratıcı, ezber bozan ve renkli bir yönetici olarak tanımlıyor. Kulabaş’ın kariyerinde üç önemli kulvar var: iş dünyası, akademi ve yazarlık. Pazarlama konusunda İTÜ’den doktorası bulunuyor. İsveç’te geçirdiği dört senede inovasyon, yeni iş modelleri, küresel programlar gibi alanlarda ödüllü projelere imza attı. Kulabaş NCR’da dört sene çalıştıktan sonra Oracle’a transfer oldu. Hemen akabinde Microsoft’ta çalıştığı sekiz sene boyunca onlarca lansmana, özel projeye imza attı. Turkcell’den gelen teklif üzerine Türkiye’ye döndü ve üç seneye yakın bir süre Kurumsal Pazarlama, İnovasyon, Ürün ve Servislerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Uluslararası GTB dergisi tarafından”50 CMO’s to watch” listesine dahil edildi.

 

Deniz Selin Ünlüdağ

Kaynak: TEDxAlsancak

 

Türkiye eskrim tarihinde Avrupa şampiyonluğuna ulaşan ilk kadın sporcu Deniz Selin Ünlüdağ oldu. Deniz Selin, 95 yıllık eskrimin Türkiye tarihinde İbrahim Ahmed Acar’dan sonra ikinci, kadınlar kategorisinde ise ilk kez bu başarıyı elde eden sporcu olarak tarihe geçti.