15 Nis 2017
Gülay Güler

Victor Vasarely - 70’li yılların superstarı Arkas Sanat Merkezi’nde!

 
Çağdaş sanatçı ve 'Op (optical) - Art' akımının öncüsü, 1970'li yılların süperstarı Victor Vasarely'nin Türkiye'de açılan ilk retrospektif sergisi, İstanbul'un ardından İzmir'de bizlerle.
Proje yönetmenliğini Arkas Holding Sanat Direktörü Niko Filidis'in üstlendiği, sanatçının torunu Pierre Vasarely başkanlığındaki Victor Vasarely Vakfı'nın doğrudan desteklediği Victor Vasarely Türkiye Retrospektif Sergisi'nde yer alan, sanatçının farklı sanat dönemlerine ait 90'a yakın eseri 11 Nisan’dan itibaren Arkas Sanat Merkezi’nde. Ücretsiz olan sergiyi 9 Temmuz'a kadar ziyaret edebilirsiniz.


Kaynak: Arkas Sanat Merkezi
 
Bu kapsamlı sergi, Güney Fransa’daki Aix en Provence kentinde bulunan Victor Vasarely Vakfı,  Peç, Victor Vasarely Müzesi, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Renault Kurumsal Koleksiyonu ve Arkas Holding Koleksiyonu katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Serginin bir başka özelliği de Arkas Koleksiyonu’nda bulunan 13 adet büyük boyutlu çalışmanın ilk defa sergileniyor olması
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fotoğraf: Lucien Arkas, Pierre Vasarely, Teo Vasarely, Niko Filidis
Vasarely, Op Art'ı cömertçe resme, mimariye, tasarıma hatta modaya uyarlayarak herkesin bir pay edinmesini ilke edinmiştir. "Sarı Manifesto"sunda "Yarının sanatı ya ortak bir hazine olacak, ya olmayacak" diyerek Avrupa’da hızla yayılacak olan Op Art akımın kuruculuğunu üstlendi ve ardı ardına önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Vasarely, izleyicileri daha ilk bakışta etkisi altına alan ve göz yanılsamalarıyla ilgi çeken bu akımın öncüsü ve bir dünya sanatçısı olarak değerlendirilmektedir. Vasarely’nin deneysel çalışmaları, 20. yüzyıl sanatında, Pop Art’tan Minimal Art’a uzanan bir çizgide, ardıllarını etkileyen derin izler bırakmıştır.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:Victor Vasarely, Arkas Koleksiyonu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kaynak:Victor Vasarely, Arkas Koleksiyonu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:Victor Vasarely, Arkas Koleksiyonu
 
Sergiyi, salı-pazar günleri 10.00-18.00, perşembe günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilirsiniz.