10 Mar 2017
Gülay Güler

World of Geek Craft - Fantastik Sanatın Seçkin Örnekleri Urla'da sergileniyor!

 
Galeri  KIRMIZI, yine ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “World of Geek Craft” adıyla düzenlenen, heykel ve illüstrasyon sergisinde, fantastik sanatın en seçkin örnekleri sergileniyor.

 
Genç sanatçıların yolunu açmaya çalışan, sanatsever, iyiliksever biri Arzu Pakdemir; sahibi olduğu büyülü mekanı Kırmızı'yı, düzenledikleri atölyeleri ve basında çok yankılanan  “World of Geek Craft” sergisini otuzbeslik.com'a anlatıyor. Star Wars, Lord of The Rings, Game of Thrones gibi yapımlara, konsol oyunlarına, her tür teknolojik ürünlere, fantastik çizgi romanlara ilgi duyuyorsanız, bu sergi tam size göre… (Son iki gün.)
 
AYKUT ERGİN - Azag- 390 TL
 
Burası büyüleyici bir mekan. Bize Kırmızı'yı anlatır mısınız?
Urla'nın Kuşçular Mevkii'ndeyiz. Burası iki kısımdan oluşmakta: Atölye Kırmız ve Galeri Kırmızı. İlk atölyemi Urla Merkez'de açmıştım. Daha küçük bir yerdi ve sadece dekoratif boyama üzerine çalışıyorduk. Üç sene önce buraya taşındık. Seramik atölyesi için seramik fırını aldık. Çocuklara ve yetişkinlere eğitimler veriyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi Seramik Bölümü hocaları ile haftada iki bazen üç gün beraber çalışıyoruz. Kadınlara iş alanı yaratmak adına cuma günü tam gün hanımlarla çalışıyoruz. Hem hoş bir gün geçirmiş oluyorlar hem de sanata bulaşmış oluyorlar. Cumartesi günleri çocuklara temel resim eğitimleri veriyoruz, sanatçıları tanıtıyoruz. Işık, gölge, perspektif konuları hakkında bilgiler veriyoruz. Dört saatın yarısını resimle yarısını seramik yaparak geçiriyoruz. Yazın pazar günleri de çocuklarla beraber oluyoruz. 
 
 
 
Galerinin hikayesi daha ilginç. Burası ahırdan bozma bir yerdi. Bahçe'de "Genç Sanatçılar Sergisi" düzenlemiştik. Biliyorsunuz, genç sanatçıların en büyük sıkıntısı çalışmalarını sanat severlerle buluşturamamak. Ve o sergi çok ilgi gördü. 30 Güzel Sanatlar Bölümü öğrencisinin 60'a yakın eserinin çoğunu sattık. Ve bu bize ilham kaynağı oldu. Eşim ve ben eğitime önem veren insanlarız. Bir nevi ülkemize olan borcumuzu ödemek için galeri binamızı yaptırdık. Buranın çıkış noktası genç sanatçılar. Onların eserlerini belirli aralıklarla sanatseverlere sunuyoruz.
 
 
Sanata olan merakınız ne zaman başladı?
Ankaralıyım. Aslında mesleğimin sanatla bir ilgisi yok. Bütçe - finansman üzerine çalıştım yıllarca. Emekli olunca ve sanatla uğraşmak hobim olunca atölye açtım ve iş bu noktalara geldi. 
 
 
 
Kuşçuları seçmenizin özel bir sebebi var mı?
Şu an Kuşçular inşaat alanı gibi görünse de üç sene önce kırsal bir alandı. İnsanlardan uzak geniş alanda daha rahat sanatla uğraşılabileceğini düşünüyorum. Umarım burası şehirleşmez ve doğası bozulmaz.
 
Urla'nın sanat ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Urla'ya Ankara'dan gelmiş biri olarak farkı bariz hissettim. Urla, her yaştan sanatseverin toplandığı bir ilçe. Buraya emeklilik sonrası yerleşenler çoğunlukta ve hepsi eğitimli, donanımlı insanlar. Yarattığım bu ortamı Ankara veya İstanbul'da asla yaratamazdım. Burada sanata talep var. İnsanların ilgisinden çok memnunuz. Şehir dışından hatta yurt dışından ziyaret etmeye gelenler oluyor.
 
ANIL KAAN YATAR - Gıdı - 975 TL
 
“World of Geek Craft” sergisi hakkında da konuşmak isterim. Basında da çok yankı uyandırdı sergi, sizce sebepleri neler?
Çok değişik, yakası açılmamış bir konuydu. Aslında son 20 yıla damgasını vuran “GEEK” kavramı, Türkçe’de “alt kültür”adıyla tanımlanıyor. Bilgisayara ve teknolojiye bağımlı, fizik, astronomi, FRP ve bilim kurgu edebiyatına meraklı, entelektüel bir alanı sembolize ediyor. 
 
Bizim amacımız; bu genç insanların özgün tasarımlarının satılması. Satılsın ki yeniden tasarlayabilsinler. Onun için çok ziyaretçi gelsin istiyoruz.
 
Sergiye katılan sanatçılar kimler?
Ömer TUNÇ; KALMAHUL kullanıcı adıyla illüstrasyonlar yapan İzmirli 10.000 takipçisi olan ünlü bir illüstratör. Cem Batur Kemikkıran Ankaralı bir İllüstratör. Emel Alp Sarı uluslararası camiada tanınan bir çocuk kitabı çizeri ve aynı zamanda DEÜ Grafik Bölümü öğretim görevlisi. Gizem Zeybek ressam ve DEÜ Resim Bölümü son sınıf öğrencisi. Koral İlhan illüstratör ve DEÜ Gafik Bölümü öğretim görevlisi. Anıl Kaan Yatar kendisi heykeltraş ve DEÜ Heykel Bölümü öğrencisi. Çağlayan Göksoy Eskişehir Anadolu Üniversitesi Animasyon son sınıf öğrencisi olup sanal camiada ünlü bir karakterdir. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
GİZEM ZEYBEK - Chewing Gum - 1.040 TL
 
Sergideki heykellerden bahsedebilir misiniz?
Heykeller 2 çeşit olarak algılanabilir. 1. tür: Film figürleri – büstleri;  buna önek Hellboy ve Dain'i verebiliriz. 2. tür heykeller ise tamamen sanatçı tasarımı üzerine üretilen eserlerdir. Bu eserlerimiz Rotte Boi, Masalcı, Ormanın Ruhu, Burunsuz, Balon Kafa. Her iki türdeki heykellerin ortak üretim özelliği hyperrealism akıma dahil edilebilir eserler olmaları. Heykeller şöyle ortaya çıkıyor. Önce eskiz çiziliyor, 3 boyutlu grafiği çıkarılıyor sonra elle şekillendirerek heykele dönüştürülüyorlar. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
AYKUT ERGİN - Hellboy - 390 TL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
AYKUT ERGİN - Dain - 780 TL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
AYKUT ERGİN - Rotten Boı -  400 TL
 
Aykut Ergin -  FRANKENSHTEIN -  460TL
 
ANIL KAAN YATAR- Masalcı- 325 TL Ormanın Ruhu - 325 TL
 
                                               
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ANIL KAAN YATAR - Balon Kafa - 585 TL
 
Bir sonraki serginizin konusunu öğrenebilir miyiz?
Bir sonraki sergimizin adı "Dört Nala". Adından da anlaşılacağı gibi at temalı bir sergi olacak. 13 sanatçının; heykel, resim, seramik ve mozaik eserleri sergilenecek. Buraya demirden çok büyük bir heykel getireceğiz. 
 
Son olarak eklemek istedikleriniz.
Biz yılık bir programla çıkıyoruz. İzmir'de galeri sayısı az ve bize sanatçılardan çok talep geliyor. Ekim sonuna kadar programımız dolu. Hayalimizde yüzlerce proje var.  Zaman ve maddi kaynak buldukça bunları teker teker gerçekleştireceğiz. Her proje beni çok heyecanlandırıyor. Tüm sanatseverleri Kırmızı'ya bekliyorum.