10 Nis 2018
Otuzbeşlik

XJazz - İzmir’in salon müziği konseptinde gerçekleşmeyecek ilk caz festivali

Caz müziğini dans, elektronik doğaçlama, etnik ve güncel klasik gibi türlerle bir araya getiren Berlin çıkışlı XJAZZ fikri, dünyanın farklı coğrafyalarını ziyaret etmeye devam ediyor. 

Bu yıl ilk kez İzmir’de BİVA ve %100 Music'in destekleriyle hayat bulacak festival; şehrin farklı lokasyonlarında katılımcılarını caz müziğin yanı sıra etkileşimde bulunduğu elektronik ve etnik projelerle de buluşturacak 

11-15 Nisan tarihlerinde düzenlenecek festivalin bu yılki konukları arasında, Türkiye’nin değerli müzisyenleri Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez’den oluşan MadenÖktemErsönmez, Ülkemizin yetiştirdiği en büyük perküsyon üstadlarından Hamdi Akatay’ın etnik caz uyarlaması Hamdi Akatay Etnojazz Ensemble, tüm dünyada hızlı bir çıkış yakalayan Avusturyalı elektronik müzik DJ’i Nico Sun, Tolga Bilgin & Şallıel Bros, Islandman, Cansu Nihal Akarsu & Doruk Çebi ve Deniz Taşar bulunuyor.  

 

 
 

1888, Bios, Kepler Social House, Buenas Lounge mekanlarında gerçekleşecek festival İzmir’in salon müziği konseptinde gerçekleşmeyecek ilk caz festivali olacak. XJAZZ sizleri yerel, ulusal ve uluslararası sanatçılarla eşsiz bir müzik yolculuğuna davet ediyor. Festivale ilişkin tüm detaylara www.urbantune.org adresinden ulaşabilirsiniz.  
 

MadenÖktemErsönmez 11 Nisan 20:30 'da  Bios Bar Alsancak'ta Sahne Alacak  

 

Türkiye müzik piyasasının vazgeçilmezleri arasında yer alan Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez'den oluşan modern caz üçlüsü, farklı müzikal tarzlarını yıllar içerisinde edindikleri deneyim ve uyumlarıyla bir araya getiriyor. Dinleyenlerin yaratıcı ve sürükleyici bir konserden alacakları keyfin yanı sıra müzikal ufuklarını açma şansı da bulacakları bu ilk albüm gecesi, grubun kendine özgü müzik tarzı, üyelerinin yaratıcılıkları ve enstrümanlarındaki ustalıkları ile dinleyiciyi adeta film izlermiş gibi müzikal hikayelerin içine çekecek. Hiçbir kalıp ya da kısıtlamaya tabi kalmadan ürettikleri bestelerdeki yalnızca birbirlerini dinleyerek oluşturulan cesur formların, formsuzlukların ve birbirinden farklı müzikal unsurların uyumlu birlikteliğinin sonucu olan bu albüm, bir ilk niteliğinde. 

Sarp Maden – Gitar, Elektronikler 

Volkan Öktem – Davul 

Alp Ersönmez – Bas 

  

Deniz Taşar 12 Nisan 2018 21:00'da Kepler Social House Mavibahçe'de Sahne Alacak 

  

2013’teki İKSV Genç Caz Yarışması’ndaki başarısıyla İstanbul Caz Festivali’nde konser vermeye hak kazanan ve aynı sene bireysel olarak Nardis Genç Caz Vokal ve Akbank JAZZ “En İyi Yorum” ödüllerinin sahibi olan Deniz Taşar’ın İzmir’de anlatacak hikayeleri var. 

Deniz Taşar (Vokal) 

Ekin Cengizkan (Davul) 

Adem Gülşen (Klavye) 

Şentürk Öztaş (Bas Gitar) 

  

Tolga Bilgin Quartet feat Şallıel Bros. 12 Nisan 2018 20:00'da Bios Bar Alsancak'ta 

 

İzmir’in fark yaratan genç Trompet Sanatçısı Tolga Bilgin, yeni Projesi Tolga Bilgin Quintet Feat Şallıel Bros ile 12 Nisan tarihinde Bios’da sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Konserde Funk ve caz müziğin klasikleşmiş eserlerini kendi tarzları ile bizlere farklı bir sunum yapmaya hazırlanan grubun küçük de bir sürprizi var Anıl Piyancı. Ünlü Rap şarkıcısı bu dinamik gruba şarkılarıyla farklı bir renk katacak. Grubun üyeleri ise Türkiye'nin önde gelen sanatçılarıyla çalışmış kıymetli müzisyenlerden oluşuyor.  

Tolga Bilgin (Trompet) 

 Alp Özdayı (Vibrafon), 

Can Yapıcıoğlu (Klavye) 

 Erdinç Şenol (Davul) 

 Murat Ejder (Bass) 

 Anıl Şallıel (Saksofon) 

 Batu Şallıel (Saksofon)  

Konuk sanatçı: Anıl Piyancı 

  

Hamdi Akatay Etno Jazz Ensemble 13 Nisan 20:30'da Bios Bar Alsancak'ta 

 

Türkiye’nin yetiştirdiği perküsyon üstadı Hamdi Akatay önderliğindeki Etnojazz Ensemle adından da anlaşılacağı gibi etnik müziğin mistik ezgileriyle bizleri farklı yerlere götürecek. 13 Nisan Cuma günü Bios’da gerçekleşecek konserde Orta Asya ve Orta Doğu müziği ile caz unsurlarını bir arada harmanlayan roman sanatçıların güçlü ve tecrübeli yorumlarını dinleme şansı bulacağız. 

Hamdi Akatay (Perküsyon) 

Raci Çığıtkan (Saksafon) 

Buğra Balcı (Klavye) 

Raci Pismişoğlu (Bass) 

Tayyip Şenşakrak (Davul) 

  

Islandman Live 13 Nisan 19:00'da 1888 Alsancak Sahne Alacak 

 

Xjazz kapsamında üç önemli isim art arda 1888'de ağırlanacak. İlk gün Red Bull Music'in katkılarıyla Islandman'ın köşk bahçesinde sergileyeceği muhteşem live performans ve geceyi devralacak Şinasi cumayı rayından çıkarmaya hazırlanıyor. Islandman Tolga Böyük’ün 2010’dan beri süregelen solo çalışmalarını toplayarak ortaya çıkardığı Islandman; vurmalılarda Eralp Güven, synthesizer ve gitarlarda Erdem Başer’in yer almasıyla birlikte bir müzik topluluğu olarak şimdiki halini aldı. ‘Afro beattenkrautrocka geniş yelpazesiyle dikkat çeken topluluğun her üyesinin müzikal deneyimlerinin yaptıkları müziğe yansıdığı hissedilebiliyor. Ağustos’ta Danimarka menşeili ‘Music For Dreams’ etiketi ile Ağıt isimli E.P’ sini yayınlayarak dinleyicilerini sevindiren grup Islandman, tam anlamıyla bir keşif topluluğu. Sahnede bizlere, oldukça farklı bir müzikal deneyim sunuyor. Synthesizerlarla ortaya çıkardıkları mekanik sesler, emprovizelerle yeni bir tasarım harikasına dönüşüyor. Dinleyicilere de kendini müziğin kollarına bırakıp dans etmek düşüyor. ŞİNASİ küçük yaşlarından bu yana Hip Hop ve R&B müziğin iyi bir takipçisi olan Şinasi Gürpınar, 1888 kapılarını elektronik müzik dinleyicilerine açtığı ilk yıllarda minimal, house ve techno ezgilerine daha çok ilgi duymaya başladı. Ev partileri ile başlayan DJ'lik kariyerini yaklaşık 5 yıldır İzmir ve Çeşme'de bulunan çeşitli kulüplerde devam ettirirken, 2017 yılında müzik prodüksiyon dersleri alarak kendi parçalarını üretme yolunda önemli bir adım attı. https://soundcloud.com/sinasi 

  

Nico Sun,14 Nisan 2018 20:00'da 1888 Alsancak'ta 

Xjazz kapsamında 1888'in ikinci gününü hızlı çıkışını yurtdışı performanslarla perçinleyen Nico Sun dolduruyor. Nico Sun Zürih'te ilk DJ Set'ini yaptığı Frieda's Büx'ten bu yana 5 seneyi deviren Nico Sun, uluslararası alanda DJ setlerinin yanı sıra canlı performanslarla da adından sıkça söz ettiriyor. Kater Holzig, Garbicz Festival, Minimüzikol gibi platformlarda sahne almasının yanı sıra Güney Afrika da yapılan Afrikaburn'un de bir parçası olmayı başardı. 'Arche Music ' labelı ile yaptığı parçaları Zürih kulüp sahnesine de damgasını vurmaya devam ediyor. Müziğini dans pistinde parlayan güneş ışığına benzetirken perküsyonun bas çizgileriyle harmanlanmış derin ve akıcı etnik tınılarla birleştiği bir rengi olduğunu söylüyor ve dans severlerin kendisiyle bu yolculuğa çıkmasını öneriyor. 
 

Cansu Nihal Akarsu & Doruk Çebi 14 Nisan 2018 22:00'da Buenas Bornova'da 
 

2013 yılından bu yana birçok yarışma ve festivalde başarıyla yer alan Cansu Nihal Akarsu XJAZZ günleri kapsamında Doruk Çebi ile birlikte Buenas Bistro & Lounge sahnesinde yer alacak. 

Vokal: Cansu Nihal Akarsu 

Piyano: Doruk Çebi