R
GIRIŞ
TR
EN

Yabangee - Yabancılar için bir Şehir Rehberi

#BULUŞMA
Gülay Güler
24 Eyl 2017

Bir şehrin yerlileri için bile şehri gerçekten keşfetmek zor olabiliyorken, İstanbul'a yeni gelen ve Türkçe konuşmayan insanlar pek tabii daha çok zorluklarla karşılaşıyorlar. İster Türkiye'ye yaşamak için gelen bir gurbetçi olun ister yurt dışından İstanbul'a okumaya gelen bir öğrenci olun hiç fark etmez, şehrin kültürel zenginliğini keşfetmek adına nereye gideceğinize ve en önemlisi de nereye bakacağınızı bilmiyorsanız işiniz çok zor demektir.

Etkinliklerin, iş olanaklarının, Türk kültürü hakkında ipuçlarının paylaşıldığı, Yabancıların İstanbul'da olan biteni öğrenebilecekleri Yabangee; Tarık Yassien ve Tuğrul Alizade tarafından yönetiliyor. Editörü ise Selcen Çiftlikçi. Tarık Yassien, Yanbangee'yı ve oluşturdukları platformu otuzbeslik.com'a anlatıyor ve buradan İzmir'i de projelerine dahil ettiklerinin müjdesini veriyor.

 

While it is difficult to discover a city even for its localspeople who are new to Istanbul and who do not speak Turkish are more likely to face difficulties. Whether you are an foreigner living in Turkey or a student coming to study in Istanbul from abroad, it is very difficult to find out where you will go to explore the cultural richness of the city and, most importantly, where you will look.

Yabangee is where events, business opportunities, clues about Turkish culture are shared for foreigners and they can learn what is happening in Istanbul. Yabangee is directed by Tarik Yassien and Tuğrul Alizade. Editor is Selcen Çiftlikçi. Tarık Yassien tells to otuzbeslik.com about Yanbangee and the platform he created and gives the good news of what they have included Izmir in their projects.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yabangee'yi ilk kez duyan birine nasıl açıklarsınız?  

Yabangee, öncelikle gönüllülükle yürütülen, Türkiye'de yaşayan yabancılar için oluşturulmuş, İngilizce kaynaklı bir platformdur ve ayrıca küresel düşünceyi benimsemiş yerel halkla bağlantı kurmayı amaçlamaktadır. Sitemiz, burada yaşayan yabancılara Türkçeyi öğretmek, rehberlik yapmak, kültürel farklılıkları, Türkçe'deki hicivleri ve diğer sorunları öğretmek adına gerekli olan her bilgiyi sunuyor. Kendi etkinliklerimizi, belli bir okuyucu kitlesi oluşturduktan sonra düzenlemeye başladık ve şimdi okurlarımız projenin bir parçası haline geldiler. 

How do you explain Yabangee to someone who heard it for the first time?
Yabangee is primarily a volunteer-driven English resource and community platform for foreigners living in Turkey, with the aim of also connecting with globally minded locals. Our site offers everything from bureaucratic advice on the essentials of living here, to language guides on learning Turkish, to event listings, to cultural breakdowns, to satire and more. Our own events came once we built an audience and now they’re very much part of the fabric of this project as well.
 
Proje 2012'de nasıl başladı?
Blog daha önce İstanbul'da yaşayan bir İngiliz tarafından başlatıldı. Yabangee'da çalışmış birçok insan gibi, sonunda evine döndü. Projede içerik üretip, projenin arka planıyla ilgileniyordum, 2013'te ayrıldığında projenin devam etmesini istedim. Gönüllülerin çoğunun da yaşadığı gibi, başka yerde tam zamanlı bir işim vardı, o yüzden o yıllar sıkı bir çaba gösteremiyordum. Bu yılın başında gerçekten ciddi bir proje olarak tanımlamaya karar verdik. 

How did the project kickstart in 2012?
The blog itself was started by a British expat who was formerly living here. Like many people who have worked on Yabangee, he eventually returned home. I had been writing and doing back-end work on the project, so when he left in 2013, I asked to continue the project. I had a full-time job elsewhere, as do most of our volunteers, so it was always a very casual effort over the years. It wasn’t until earlier this year that we really decided to define it as a serious project.
 
Yabangee İstanbul dışına nasıl çıktı? 
Yabangee yazarlarından Cansu Pelin Işbilen, İzmir'e taşınmaya karar vermeden önce birkaç yıl ekibimizde aktif olarak çalışmıştı. O, kapsamı genişletmek adına projeye İzmir'i de dahil etme fikrini ileri sürdü. Cansu, uluslararası topluluklarla çok uyumludur, bu nedenle yazarlarla ve fotoğrafçılarla iletişim kurabileceğimize ve işlerin yoluna girebileceğine inanıyorduk. İzmir bölümünü başlatmak için yeterli miktarda içerik oluşturduk diyebilirim. Bu arada, tanınmak, fısıltı yaratmak (reklam) ve toplulukla iletişime geçebilmek adına etkinlikler düzenliyoruz.

How did Yabangee expand outside of Istanbul?
One of our writers, Cansu Pelin Işbilen, had been an active member of our team for a couple of years before she decided to move to Izmir. She pitched the idea to extend our scope to include Izmir. She’s very in tune with the international community, so we had faith that she could network with writers and photographers and get things moving. We’re very close to building up enough content to launch an Izmir section. In the meantime, we’re organizing events here to build a bit of buzz and connect with the community.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aldığınız bazı geri bildirimleri bizlerle paylaşır mısınız?
Dürüst olmak gerekirse, Türkiye'de yabancılardan ve yerli halktan inanılmaz destek aldık. Bu proje için hepimizin emek harcadığını açıkça belli etmeye çalıştık. Ekip, deneyimlerini paylaşmak isteyenlerden oluşuyor; bu nedenle okuyucularımız yazılarımızı samimi buluyor. Gittikçe, gördükçe öğreniyoruz ve insanlar son derece nazik ve anlayışlı davranıyorlar.


Can you share some feedbacks you have received?
Honestly, we’ve received amazing support from the community of foreigners and locals in Turkey. We’ve always tried to remain clear that this has very much been a labor of love for us. The team is made up of people doing this because they want to share their experiences, so it brings a certain level of authenticity that I think resonates with our audience. We’re also learning as we go and people have been extremely kind and understanding in this regard. 
 
Gönüllü olmak isteyenler ve Yabangee'nin bir parçası olmak isteyenler için süreç nasıl işliyor?
Yetenekli yazarları ve fotoğrafçıları ekibimize katmak adına her daim gözlem yapıyoruz. İlgilendikleri takdirde izmir@yabangee.com adresine CV ve fotoğraf örneği göndererek iletişime geçebilirler. Üniversite öğrencileri için daha fazla içerik oluşturmayı planladığımızdan üniversite temsilcileri ile iletişim halindeyiz. Yazı veya fotoğraf ilgi alanlarınız değil ama bir şekilde projeye dahil olmak istiyorsanız yine de bizimle iletişime geçebilirsiniz.


For the ones who want to volunteer and be a part of Yabangee what is the process and how can they participate?
We’re always on the lookout for capable writers and photographers to join our team. If they’re interested, they can contact us at izmir@yabangee.com  with a CV and writing/photo sample. As we do plan to generate more content for university students, we’re also on the lookout for university representatives. Otherwise, if writing or photography aren’t really your interests but you want to be involved in some way, you can still contact us and we can try to figure something out. 
 
Yabangee, İngilizce pratik yapmak için harika bir şans gibi görünüyor; İngilizcesini yetersiz bulanları etkinliklerinize davet ediyor musunuz? 
Evet tabii ki! Biz de Türkçe pratik yapma fırsatı bulmuş oluruz. 


Yabangee looks like a great chance to practice English, do you encourage non-speakers to participate in your events?
Yes of course!  We’re also trying to practice our Turkish.24 Eylül'de İzmir'de düzenleyeceğiniz etkinlikten biraz bahseder misiniz? 
Ayın 24'ünde öğleden sonra, deniz kenarında piknik yapacağız. Son lokasyonumuz, Alsancak sahilinde bir yerde olacak, yeri Facebook aracılığıyla duyuracağız. Yemek, içmek ve mutlu olabilmek için herkesin allah ne verdiyse getirdiği bir konsept belirledik.


Can you tell us about the event in Izmir on 24th?
In the afternoon on the 24th we’ll have a picnic by the sea. The final location, somewhere on the Alsancak seaside, will be announced via the Facebook event. We’ve gone for a potluck format, meaning everyone should bring a little something to share and then everyone can eat, drink, and be happy.
 
 

 
 
 
İnsanlar bu etkinliklere nasıl katılabilirler? 
Etkinlikleri en kolay Facebook üzerinden takip edebilirler. Facebook'ta sadece event'leri görebilirler, kayıt gibi şeyler yapmıyoruz. Sadece ekibimizdeki kişiler, sizler tarafından rahat tanınmak adına isimlerinin yazıldığı yaka kartları taşıyacaklar. 


How can people join these events?
The easiest way to keep up with them is to follow them via our Facebook. They can just show up to the events, there’s no registration or anything like that. People from our team should be easy to spot, as they’ll be wearing nametags.


 
 
Yaklaşan İzmir etkinliklerinizden bahseder misiniz? 
Ekim başında bir Oktober Fest düzenleyeceğiz ve birkaç hafta sonra da Cadılar Bayramı partisi hazırlayacağız. Cadılar Bayramı geleneksel olarak düzenlediğimiz İstanbul'daki en büyük etkinliğimiz, o yüzden Cadılar Bayramını İzmir'e getirmek için sabırsızlanıyoruz. 


Any other upcoming events or plans for Izmir?
We are in the process of arranging an Oktoberfest event in early October, as well as a Halloween party a few weeks later. Halloween is traditionally our biggest event of the year in Istanbul, so we’re looking forward to bringing it to Izmir. 
 
 
Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 
Yeni fikirlere, dostluğa ve iş birlikteliklerine açığız. Bizimle konuşmak istediğiniz herhangi bir şey varsa, izmir@yabangee.com adresine bir e-posta bırakın. Ayrıca Facebook, İnstagram ve yabangee.com'dan bizlere ulaşabilirsiniz.


Anything you might wanna add?
We’re open to new ideas, friendships, and collaborations. If you’ve got something you want to talk to us about, just drop us an e-mail to izmir@yabangee.com. You can also reach us 
 Facebookİnstagram ve yabangee.com.

 
 
Benzer yazılar
#KONSER
#TİYATRO
#SİNEMA
Hava sıcak, içimiz daha sıcak, daha kıpır kıpır. Bağıra bağıra şarkı söylemek ya da kültür sanat alanında ruhumuzu besle...
Editör
22 Tem 2019
#FESTİVAL
#MÜZİK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
#SİNEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.