Yabangee - Yabancılar için bir Şehir Rehberi

#BULUŞMA
Gülay Güler
24 Eyl 2017

Bir şehrin yerlileri için bile şehri gerçekten keşfetmek zor olabiliyorken, İstanbul'a yeni gelen ve Türkçe konuşmayan insanlar pek tabii daha çok zorluklarla karşılaşıyorlar. İster Türkiye'ye yaşamak için gelen bir gurbetçi olun ister yurt dışından İstanbul'a okumaya gelen bir öğrenci olun hiç fark etmez, şehrin kültürel zenginliğini keşfetmek adına nereye gideceğinize ve en önemlisi de nereye bakacağınızı bilmiyorsanız işiniz çok zor demektir.

Etkinliklerin, iş olanaklarının, Türk kültürü hakkında ipuçlarının paylaşıldığı, Yabancıların İstanbul'da olan biteni öğrenebilecekleri Yabangee; Tarık Yassien ve Tuğrul Alizade tarafından yönetiliyor. Editörü ise Selcen Çiftlikçi. Tarık Yassien, Yanbangee'yı ve oluşturdukları platformu otuzbeslik.com'a anlatıyor ve buradan İzmir'i de projelerine dahil ettiklerinin müjdesini veriyor.

 

While it is difficult to discover a city even for its locals, people who are new to Istanbul and who do not speak Turkish are more likely to face difficulties. Whether you are an foreigner living in Turkey or a student coming to study in Istanbul from abroad, it is very difficult to find out where you will go to explore the cultural richness of the city and, most importantly, where you will look.

Yabangee is where events, business opportunities, clues about Turkish culture are shared for foreigners and they can learn what is happening in Istanbul. Yabangee is directed by Tarik Yassien and Tuğrul Alizade. Editor is Selcen Çiftlikçi. Tarık Yassien tells to otuzbeslik.com about Yanbangee and the platform he created and gives the good news of what they have included Izmir in their projects.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yabangee'yi ilk kez duyan birine nasıl açıklarsınız?  

Yabangee, öncelikle gönüllülükle yürütülen, Türkiye'de yaşayan yabancılar için oluşturulmuş, İngilizce kaynaklı bir platformdur ve ayrıca küresel düşünceyi benimsemiş yerel halkla bağlantı kurmayı amaçlamaktadır. Sitemiz, burada yaşayan yabancılara Türkçeyi öğretmek, rehberlik yapmak, kültürel farklılıkları, Türkçe'deki hicivleri ve diğer sorunları öğretmek adına gerekli olan her bilgiyi sunuyor. Kendi etkinliklerimizi, belli bir okuyucu kitlesi oluşturduktan sonra düzenlemeye başladık ve şimdi okurlarımız projenin bir parçası haline geldiler. 

How do you explain Yabangee to someone who heard it for the first time?
Yabangee is primarily a volunteer-driven English resource and community platform for foreigners living in Turkey, with the aim of also connecting with globally minded locals. Our site offers everything from bureaucratic advice on the essentials of living here, to language guides on learning Turkish, to event listings, to cultural breakdowns, to satire and more. Our own events came once we built an audience and now they’re very much part of the fabric of this project as well.
 
Proje 2012'de nasıl başladı?
Blog daha önce İstanbul'da yaşayan bir İngiliz tarafından başlatıldı. Yabangee'da çalışmış birçok insan gibi, sonunda evine döndü. Projede içerik üretip, projenin arka planıyla ilgileniyordum, 2013'te ayrıldığında projenin devam etmesini istedim. Gönüllülerin çoğunun da yaşadığı gibi, başka yerde tam zamanlı bir işim vardı, o yüzden o yıllar sıkı bir çaba gösteremiyordum. Bu yılın başında gerçekten ciddi bir proje olarak tanımlamaya karar verdik. 

How did the project kickstart in 2012?
The blog itself was started by a British expat who was formerly living here. Like many people who have worked on Yabangee, he eventually returned home. I had been writing and doing back-end work on the project, so when he left in 2013, I asked to continue the project. I had a full-time job elsewhere, as do most of our volunteers, so it was always a very casual effort over the years. It wasn’t until earlier this year that we really decided to define it as a serious project.
 
Yabangee İstanbul dışına nasıl çıktı? 
Yabangee yazarlarından Cansu Pelin Işbilen, İzmir'e taşınmaya karar vermeden önce birkaç yıl ekibimizde aktif olarak çalışmıştı. O, kapsamı genişletmek adına projeye İzmir'i de dahil etme fikrini ileri sürdü. Cansu, uluslararası topluluklarla çok uyumludur, bu nedenle yazarlarla ve fotoğrafçılarla iletişim kurabileceğimize ve işlerin yoluna girebileceğine inanıyorduk. İzmir bölümünü başlatmak için yeterli miktarda içerik oluşturduk diyebilirim. Bu arada, tanınmak, fısıltı yaratmak (reklam) ve toplulukla iletişime geçebilmek adına etkinlikler düzenliyoruz.

How did Yabangee expand outside of Istanbul?
One of our writers, Cansu Pelin Işbilen, had been an active member of our team for a couple of years before she decided to move to Izmir. She pitched the idea to extend our scope to include Izmir. She’s very in tune with the international community, so we had faith that she could network with writers and photographers and get things moving. We’re very close to building up enough content to launch an Izmir section. In the meantime, we’re organizing events here to build a bit of buzz and connect with the community.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aldığınız bazı geri bildirimleri bizlerle paylaşır mısınız?
Dürüst olmak gerekirse, Türkiye'de yabancılardan ve yerli halktan inanılmaz destek aldık. Bu proje için hepimizin emek harcadığını açıkça belli etmeye çalıştık. Ekip, deneyimlerini paylaşmak isteyenlerden oluşuyor; bu nedenle okuyucularımız yazılarımızı samimi buluyor. Gittikçe, gördükçe öğreniyoruz ve insanlar son derece nazik ve anlayışlı davranıyorlar.


Can you share some feedbacks you have received?
Honestly, we’ve received amazing support from the community of foreigners and locals in Turkey. We’ve always tried to remain clear that this has very much been a labor of love for us. The team is made up of people doing this because they want to share their experiences, so it brings a certain level of authenticity that I think resonates with our audience. We’re also learning as we go and people have been extremely kind and understanding in this regard. 
 
Gönüllü olmak isteyenler ve Yabangee'nin bir parçası olmak isteyenler için süreç nasıl işliyor?
Yetenekli yazarları ve fotoğrafçıları ekibimize katmak adına her daim gözlem yapıyoruz. İlgilendikleri takdirde izmir@yabangee.com adresine CV ve fotoğraf örneği göndererek iletişime geçebilirler. Üniversite öğrencileri için daha fazla içerik oluşturmayı planladığımızdan üniversite temsilcileri ile iletişim halindeyiz. Yazı veya fotoğraf ilgi alanlarınız değil ama bir şekilde projeye dahil olmak istiyorsanız yine de bizimle iletişime geçebilirsiniz.


For the ones who want to volunteer and be a part of Yabangee what is the process and how can they participate?
We’re always on the lookout for capable writers and photographers to join our team. If they’re interested, they can contact us at izmir@yabangee.com  with a CV and writing/photo sample. As we do plan to generate more content for university students, we’re also on the lookout for university representatives. Otherwise, if writing or photography aren’t really your interests but you want to be involved in some way, you can still contact us and we can try to figure something out. 
 
Yabangee, İngilizce pratik yapmak için harika bir şans gibi görünüyor; İngilizcesini yetersiz bulanları etkinliklerinize davet ediyor musunuz? 
Evet tabii ki! Biz de Türkçe pratik yapma fırsatı bulmuş oluruz. 


Yabangee looks like a great chance to practice English, do you encourage non-speakers to participate in your events?
Yes of course!  We’re also trying to practice our Turkish.24 Eylül'de İzmir'de düzenleyeceğiniz etkinlikten biraz bahseder misiniz? 
Ayın 24'ünde öğleden sonra, deniz kenarında piknik yapacağız. Son lokasyonumuz, Alsancak sahilinde bir yerde olacak, yeri Facebook aracılığıyla duyuracağız. Yemek, içmek ve mutlu olabilmek için herkesin allah ne verdiyse getirdiği bir konsept belirledik.


Can you tell us about the event in Izmir on 24th?
In the afternoon on the 24th we’ll have a picnic by the sea. The final location, somewhere on the Alsancak seaside, will be announced via the Facebook event. We’ve gone for a potluck format, meaning everyone should bring a little something to share and then everyone can eat, drink, and be happy.
 
 

 
 
 
İnsanlar bu etkinliklere nasıl katılabilirler? 
Etkinlikleri en kolay Facebook üzerinden takip edebilirler. Facebook'ta sadece event'leri görebilirler, kayıt gibi şeyler yapmıyoruz. Sadece ekibimizdeki kişiler, sizler tarafından rahat tanınmak adına isimlerinin yazıldığı yaka kartları taşıyacaklar. 


How can people join these events?
The easiest way to keep up with them is to follow them via our Facebook. They can just show up to the events, there’s no registration or anything like that. People from our team should be easy to spot, as they’ll be wearing nametags.


 
 
Yaklaşan İzmir etkinliklerinizden bahseder misiniz? 
Ekim başında bir Oktober Fest düzenleyeceğiz ve birkaç hafta sonra da Cadılar Bayramı partisi hazırlayacağız. Cadılar Bayramı geleneksel olarak düzenlediğimiz İstanbul'daki en büyük etkinliğimiz, o yüzden Cadılar Bayramını İzmir'e getirmek için sabırsızlanıyoruz. 


Any other upcoming events or plans for Izmir?
We are in the process of arranging an Oktoberfest event in early October, as well as a Halloween party a few weeks later. Halloween is traditionally our biggest event of the year in Istanbul, so we’re looking forward to bringing it to Izmir. 
 
 
Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 
Yeni fikirlere, dostluğa ve iş birlikteliklerine açığız. Bizimle konuşmak istediğiniz herhangi bir şey varsa, izmir@yabangee.com adresine bir e-posta bırakın. Ayrıca Facebook, İnstagram ve yabangee.com'dan bizlere ulaşabilirsiniz.


Anything you might wanna add?
We’re open to new ideas, friendships, and collaborations. If you’ve got something you want to talk to us about, just drop us an e-mail to izmir@yabangee.com. You can also reach us  Facebookİnstagram ve yabangee.com.

 
 
Benzer yazılar
#SAĞLIK
#YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
#STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
#SİNEMA
Hollywood yapımlarına tepkili, herkesin bilmediği, herkes tarafından bilinmek de istemeyen, asi bağımsız filmler... Gerç...
Gülay Güler
17 May 2020
#HOBİ
#YAŞAM
Tüm günümüzün evde geçtiği bu dönemde kendimizi oyalamanın ya da hep isteyip zaman ayıramadığımız işler için kolları sıv...
Seçil Şeker
15 May 2020
#SAĞLIK
Hepimizin bildiği gibi koronavirüs boğaza, solunum yollarına ardından akciğere yerleşip akciğere ciddi bir zarar veriyor...
Gülay Güler
12 May 2020
#MÜZİK
#KONSER
Rock, caz ve pop müziğin tanrı ve tanrıçalarının unutulmaz konser performanslarını sizler için derledik. Müzik tarihinin...
Editör
12 May 2020
#TİYATRO
Kubilay Üner ve Onur Atacan tarafından 2012 yılında kurulan New York Sanat Akademi’nin ilk mezunlarının kurduğu Tiyatro ...
Editör
7 May 2020
#FESTİVAL
#MÜZİK
#SÖYLEŞİ
Türkiye’nin iyilik odaklı festivali Festtogether, 9 Mayıs'ta evlerimize geliyor. Pandemi nedeni ile ortaya çıkan ihtiyaç...
Editör
6 May 2020
#SAĞLIK
#ÇOCUK
COVID-19 pandemisi yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkiledi. Çocuklar bilişsel gelişim düzeyleri nedeniyle sal...
Gülay Güler
28 Nis 2020
#EDEBİYAT
#KİTAP
#PSİKOLOJİ
Dünü, bugünü, kendimizi, ailemizi, insanlığı anlamaya yarayan psikoloji kitapları; yaratıcılık alanında ufuk genişleten ...
Kardelen Uysal
28 Nis 2020
#DİJİTAL PLATFORM
Gayzerlerle dolu ulusal parklar, tarihe iz bırakan ve hayatta kalabilen tarihi mekanlar, en güzel kentlerin izlenebilece...
Kardelen Uysal
24 Nis 2020
#ÇOCUK
#TİYATRO
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı armağanı müzikli çocuk oyunu "Bir M...
Editör
23 Nis 2020
#EDEBİYAT
#MÜZİK
#SİNEMA
#EĞİTİM
Edebiyat, müzik, sinema alanında pek çok platform arşivlerini kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi. Geçmiş konser...
Kardelen Uysal
17 Nis 2020
#BELGESEL
Ekran başında bilgilenmek isteyenler, son yılların dikkat çeken belgesellerini sizin için listeledik.
Gülay Güler
15 Nis 2020
#SAĞLIK
#PSİKOLOJİ
#YAŞAM
Dünyayı saran Covid-19 pandemisinin ruh sağlığımız üzerinde azımsanmayacak etkileri var. Kimimiz kaygı ile baş etmede zo...
Kardelen Uysal
7 Nis 2020
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Nis 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Nis 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Nis 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
Kimi zaman eğlenmek, kimi zaman yeni yerler keşfetmek, kimi zaman da yeni bir şey öğrenmek için YouTube’a başvuruyoruz. ...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#DÖVME
Aslında Mimarlık bölümünden mezun olan Okan Çarga, grafik tasarım alanında ilerlemeye karar verir. Monogram ve Ex Libris...
Gülay Güler
20 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
#SANAT
Yaklaşık otuz yıldır ekranlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Canan Hoşgör artık İzmirli. Hoşgör, İstanbul'un kaosundan o kad...
Gülay Güler
16 Mar 2020
#BİNİCİLİK
#RESTORAN
#ETKİNLİK ALANI
Manej Urla, bir babanın kızının hayalini gerçekleştirme hikayesi. Aylin at ister, baba Yaşar Bey atı alır, at için yer y...
Gülay Güler
14 Mar 2020
#MÜZİK
Ağustos ayında Ohrid Uluslararası Çoksesli Korolar Yarışması'nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanan A Capella Gramofon Ko...
Kardelen Uysal
11 Mar 2020
#STAND-UP
#TİYATRO
Aşk Yeniden dizisinin Şaziment'i olarak hayatımıza girip yıllardır bizi bizden çıkardığı malzemelerle güldüren komedyen ...
Seçil Şeker
10 Mar 2020
#YEMEK
#RESTORAN
Gastronomi mezunu Didem ve Alp Türkmenoğlu okulda tanışıp, aşık olurlar. On sene boyunca İstanbul'da yaşayan, çeşitli re...
Gülay Güler
9 Mar 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Konak Belediyesi, Kadınlanlar Günü'de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek adına “Kadın Doğmak” adlı projeye imza attı.
Editör
7 Mar 2020
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade