24 Eyl 2017
Gülay Güler

Yabangee - Yabancılar için bir Şehir Rehberi

Bir şehrin yerlileri için bile şehri gerçekten keşfetmek zor olabiliyorken, İstanbul'a yeni gelen ve Türkçe konuşmayan insanlar pek tabii daha çok zorluklarla karşılaşıyorlar. İster Türkiye'ye yaşamak için gelen bir gurbetçi olun ister yurt dışından İstanbul'a okumaya gelen bir öğrenci olun hiç fark etmez, şehrin kültürel zenginliğini keşfetmek adına nereye gideceğinize ve en önemlisi de nereye bakacağınızı bilmiyorsanız işiniz çok zor demektir.

Etkinliklerin, iş olanaklarının, Türk kültürü hakkında ipuçlarının paylaşıldığı, Yabancıların İstanbul'da olan biteni öğrenebilecekleri Yabangee; Tarık Yassien ve Tuğrul Alizade tarafından yönetiliyor. Editörü ise Selcen Çiftlikçi. Tarık Yassien, Yanbangee'yı ve oluşturdukları platformu otuzbeslik.com'a anlatıyor ve buradan İzmir'i de projelerine dahil ettiklerinin müjdesini veriyor.

 

While it is difficult to discover a city even for its localspeople who are new to Istanbul and who do not speak Turkish are more likely to face difficulties. Whether you are an foreigner living in Turkey or a student coming to study in Istanbul from abroad, it is very difficult to find out where you will go to explore the cultural richness of the city and, most importantly, where you will look.

Yabangee is where events, business opportunities, clues about Turkish culture are shared for foreigners and they can learn what is happening in Istanbul. Yabangee is directed by Tarik Yassien and Tuğrul Alizade. Editor is Selcen Çiftlikçi. Tarık Yassien tells to otuzbeslik.com about Yanbangee and the platform he created and gives the good news of what they have included Izmir in their projects.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yabangee'yi ilk kez duyan birine nasıl açıklarsınız?  

Yabangee, öncelikle gönüllülükle yürütülen, Türkiye'de yaşayan yabancılar için oluşturulmuş, İngilizce kaynaklı bir platformdur ve ayrıca küresel düşünceyi benimsemiş yerel halkla bağlantı kurmayı amaçlamaktadır. Sitemiz, burada yaşayan yabancılara Türkçeyi öğretmek, rehberlik yapmak, kültürel farklılıkları, Türkçe'deki hicivleri ve diğer sorunları öğretmek adına gerekli olan her bilgiyi sunuyor. Kendi etkinliklerimizi, belli bir okuyucu kitlesi oluşturduktan sonra düzenlemeye başladık ve şimdi okurlarımız projenin bir parçası haline geldiler. 

How do you explain Yabangee to someone who heard it for the first time?
Yabangee is primarily a volunteer-driven English resource and community platform for foreigners living in Turkey, with the aim of also connecting with globally minded locals. Our site offers everything from bureaucratic advice on the essentials of living here, to language guides on learning Turkish, to event listings, to cultural breakdowns, to satire and more. Our own events came once we built an audience and now they’re very much part of the fabric of this project as well.
 
Proje 2012'de nasıl başladı?
Blog daha önce İstanbul'da yaşayan bir İngiliz tarafından başlatıldı. Yabangee'da çalışmış birçok insan gibi, sonunda evine döndü. Projede içerik üretip, projenin arka planıyla ilgileniyordum, 2013'te ayrıldığında projenin devam etmesini istedim. Gönüllülerin çoğunun da yaşadığı gibi, başka yerde tam zamanlı bir işim vardı, o yüzden o yıllar sıkı bir çaba gösteremiyordum. Bu yılın başında gerçekten ciddi bir proje olarak tanımlamaya karar verdik. 

How did the project kickstart in 2012?
The blog itself was started by a British expat who was formerly living here. Like many people who have worked on Yabangee, he eventually returned home. I had been writing and doing back-end work on the project, so when he left in 2013, I asked to continue the project. I had a full-time job elsewhere, as do most of our volunteers, so it was always a very casual effort over the years. It wasn’t until earlier this year that we really decided to define it as a serious project.
 
Yabangee İstanbul dışına nasıl çıktı? 
Yabangee yazarlarından Cansu Pelin Işbilen, İzmir'e taşınmaya karar vermeden önce birkaç yıl ekibimizde aktif olarak çalışmıştı. O, kapsamı genişletmek adına projeye İzmir'i de dahil etme fikrini ileri sürdü. Cansu, uluslararası topluluklarla çok uyumludur, bu nedenle yazarlarla ve fotoğrafçılarla iletişim kurabileceğimize ve işlerin yoluna girebileceğine inanıyorduk. İzmir bölümünü başlatmak için yeterli miktarda içerik oluşturduk diyebilirim. Bu arada, tanınmak, fısıltı yaratmak (reklam) ve toplulukla iletişime geçebilmek adına etkinlikler düzenliyoruz.

How did Yabangee expand outside of Istanbul?
One of our writers, Cansu Pelin Işbilen, had been an active member of our team for a couple of years before she decided to move to Izmir. She pitched the idea to extend our scope to include Izmir. She’s very in tune with the international community, so we had faith that she could network with writers and photographers and get things moving. We’re very close to building up enough content to launch an Izmir section. In the meantime, we’re organizing events here to build a bit of buzz and connect with the community.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aldığınız bazı geri bildirimleri bizlerle paylaşır mısınız?
Dürüst olmak gerekirse, Türkiye'de yabancılardan ve yerli halktan inanılmaz destek aldık. Bu proje için hepimizin emek harcadığını açıkça belli etmeye çalıştık. Ekip, deneyimlerini paylaşmak isteyenlerden oluşuyor; bu nedenle okuyucularımız yazılarımızı samimi buluyor. Gittikçe, gördükçe öğreniyoruz ve insanlar son derece nazik ve anlayışlı davranıyorlar.


Can you share some feedbacks you have received?
Honestly, we’ve received amazing support from the community of foreigners and locals in Turkey. We’ve always tried to remain clear that this has very much been a labor of love for us. The team is made up of people doing this because they want to share their experiences, so it brings a certain level of authenticity that I think resonates with our audience. We’re also learning as we go and people have been extremely kind and understanding in this regard. 
 
Gönüllü olmak isteyenler ve Yabangee'nin bir parçası olmak isteyenler için süreç nasıl işliyor?
Yetenekli yazarları ve fotoğrafçıları ekibimize katmak adına her daim gözlem yapıyoruz. İlgilendikleri takdirde [email protected] adresine CV ve fotoğraf örneği göndererek iletişime geçebilirler. Üniversite öğrencileri için daha fazla içerik oluşturmayı planladığımızdan üniversite temsilcileri ile iletişim halindeyiz. Yazı veya fotoğraf ilgi alanlarınız değil ama bir şekilde projeye dahil olmak istiyorsanız yine de bizimle iletişime geçebilirsiniz.


For the ones who want to volunteer and be a part of Yabangee what is the process and how can they participate?
We’re always on the lookout for capable writers and photographers to join our team. If they’re interested, they can contact us at [email protected]  with a CV and writing/photo sample. As we do plan to generate more content for university students, we’re also on the lookout for university representatives. Otherwise, if writing or photography aren’t really your interests but you want to be involved in some way, you can still contact us and we can try to figure something out. 
 
Yabangee, İngilizce pratik yapmak için harika bir şans gibi görünüyor; İngilizcesini yetersiz bulanları etkinliklerinize davet ediyor musunuz? 
Evet tabii ki! Biz de Türkçe pratik yapma fırsatı bulmuş oluruz. 


Yabangee looks like a great chance to practice English, do you encourage non-speakers to participate in your events?
Yes of course!  We’re also trying to practice our Turkish.24 Eylül'de İzmir'de düzenleyeceğiniz etkinlikten biraz bahseder misiniz? 
Ayın 24'ünde öğleden sonra, deniz kenarında piknik yapacağız. Son lokasyonumuz, Alsancak sahilinde bir yerde olacak, yeri Facebook aracılığıyla duyuracağız. Yemek, içmek ve mutlu olabilmek için herkesin allah ne verdiyse getirdiği bir konsept belirledik.


Can you tell us about the event in Izmir on 24th?
In the afternoon on the 24th we’ll have a picnic by the sea. The final location, somewhere on the Alsancak seaside, will be announced via the Facebook event. We’ve gone for a potluck format, meaning everyone should bring a little something to share and then everyone can eat, drink, and be happy.
 
 

 
 
 
İnsanlar bu etkinliklere nasıl katılabilirler? 
Etkinlikleri en kolay Facebook üzerinden takip edebilirler. Facebook'ta sadece event'leri görebilirler, kayıt gibi şeyler yapmıyoruz. Sadece ekibimizdeki kişiler, sizler tarafından rahat tanınmak adına isimlerinin yazıldığı yaka kartları taşıyacaklar. 


How can people join these events?
The easiest way to keep up with them is to follow them via our Facebook. They can just show up to the events, there’s no registration or anything like that. People from our team should be easy to spot, as they’ll be wearing nametags.


 
 
Yaklaşan İzmir etkinliklerinizden bahseder misiniz? 
Ekim başında bir Oktober Fest düzenleyeceğiz ve birkaç hafta sonra da Cadılar Bayramı partisi hazırlayacağız. Cadılar Bayramı geleneksel olarak düzenlediğimiz İstanbul'daki en büyük etkinliğimiz, o yüzden Cadılar Bayramını İzmir'e getirmek için sabırsızlanıyoruz. 


Any other upcoming events or plans for Izmir?
We are in the process of arranging an Oktoberfest event in early October, as well as a Halloween party a few weeks later. Halloween is traditionally our biggest event of the year in Istanbul, so we’re looking forward to bringing it to Izmir. 
 
 
Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 
Yeni fikirlere, dostluğa ve iş birlikteliklerine açığız. Bizimle konuşmak istediğiniz herhangi bir şey varsa, [email protected] adresine bir e-posta bırakın. Ayrıca Facebook, İnstagram ve yabangee.com'dan bizlere ulaşabilirsiniz.


Anything you might wanna add?
We’re open to new ideas, friendships, and collaborations. If you’ve got something you want to talk to us about, just drop us an e-mail to [email protected]. You can also reach us 
 Facebookİnstagram ve yabangee.com.