28 Ağu 2016
Dr. Banu Aksoy

Yaz Biterken Cilt Onarımı

Yaz biterken güneşin olumlu etkilerini ruhumuzda, negatif etkilerini cildimizde görürüz. Cildimiz vücudumuzun aynasıdır. Güneş hasarı sonucu; ciltte ince kırışıklıklarda artış, lekelenmeler, mevcut kırışıklıklarda derinleşme ve nem kaybına bağlı kuruluk en sık yaşanan sorunlardır. Bu sorunlarla başa çıkabilmek için birkaç öneri sunacağım sizlere.


Öncelikle hasarlı ve kuru ciltlerin mutlaka neme ihtiyacı vardır. Bunu sağlamanın en güzel yolu profesyonel cilt bakımı yaptırmaktır. Hekiminizin önerdiği ürünlerle yapılan profesyonel uygulamalarla cildiniz temizlenir ve kaybettiği neme yeniden kavuşur.
 
Yaz boyunca güreş koruyucu özelliği olan ürünler kullanmadıysanız, cildiniz güneşin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalmış demektir. Artık güneş koruyucuların sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Ten renginde ve nemlendirici özelliği olan ürünler sayesinde güneş koruyucular birçok ihtiyacımızı tek ürünle karşılamamızı sağlamaktadır. Güneş koruyucumuzu sabah temiz cilde ince bir tabaka şeklinde uygulamak yeterli. Gün boyunca çok terleyen, sık su teması olan ve denize-havuza giren kişilerin 4 saatte bir ürünü tekrar uygulamalarında fayda var. 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yıpranmış ve kuru ciltler için en faydalı uygulamalardan biri de PRP. PRP; trombosit hücrelerinden zengin plazma uygulamasının kısaltılmış adıdır. PRP’de kaynak kendi kanımızdır. Kendi kanımızdan elde edildiği için alerji ve hastalık geçiş riski yoktur. PRP uygulamasında öncelikle kendi kanınız özel tüplere alınır. Santrifüj dediğimiz yöntemle kanın hücre kısmı ve plazma kısmı tabakalar halinde birbirinden ayrılır. Trombosit hücrelerini (beyaz kan hücrelerini) içeren kısım alınarak uygulama için hazırlanır. Bu hücreler cildimizin yenilenmesi için gerekli büyüme faktörlerini içermektedir. Bu büyüme faktörlerini aktif hale getirecek vitaminlerle karıştırılarak cilde uygulanır. Uygulamanın steril şartlarda ve uzman hekimler tarafından yapılması önemlidir. Uygulama sonrası 7-10 gün içerisinde cilt neminde ve parlaklığında artış, ince kırışıklıklarda belirgin düzelme fark edilmektedir. Saçlı deriye uygulandığın saç dökülmesinde azalma gözlenmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Güneşe bağlı cilt lekeleri birçok kişinin yaz sonu karşılaştığı problemlerdendir. Bu lekelerin tedavisi maalesef yaz aylarında yapılamamaktadır. İlaçlarla, kimyasallarla veya lazer yöntemleri ile yapılan peeling uygulamaları bu lekeleri düzeltmektedir fakat bu uygulamalar için kış aylarını beklemek gerekmektedir.
 
Sağlıklı cilt genç görünmenin anahtarıdır. Bu nedenle cildimizi uygun ürünlerle temizlemeli ve güvenilir, doğal ve güçlü içeriğe sahip ürünlerle nemlendirmeliyiz. Gerektiğinde hekim uygulamalarından da destek alarak sağlıklı bir cilde sahip olabiliriz.