08 Kas 2018
Seçil Şeker

Yeni Gelin'in Jandarması Metin Çanak

İstanbul ziyaretim sırasında muhteşem bir adamla tanıştım. Metin Çanak... Yaptığı her işe tutkuyla bağlanıyor. Gönül verdiği her işte de başarılı oluyor. Hal böyle olunca hem müziğini dinlemek hem de onu ekranda izlemek bizlere keyif veriyor. Tutkunun azaldığı, aşka inancın biteyazdığı bu dönemde tanışmak, hayatını dinlemek, gözlerindeki ışığı görmek içimde çürümeye yüz tutmuş tohumların yeşermesine de neden oldu. 3. sezonunda finale giden Yeni Gelin dizisi bitse de Metin Çanak'ı televizyonlarda görmeye devam edeceğimiz çok belli...

 

 

Merhaba Metin Bey, televizyonda izlediğimiz, sahnede dinlediğimiz Metin Çanak'ın ötesinde bambaşka bir kariyeriniz de var. Bize biraz kendinizi anlatır mısınız? 

Ben ilk, orta ve lise eğitimimi ailemin işçi olarak bulunduğu Almanya'da tamamladım. Aslında çocuk yaşlarda sanatsal etkinliklerime başlamıştım ancak babam konservatuara gitmeme engel oldu. Sanatın bir meslek değil heves olabileceğini söyledi. Ben Siyaset eğitimi aldım. AB hibe projeleri konusunda uzmanlaştım. Ekonomik özgürlüğümü elde ettikten sonra da hayallerimin peşinden gitmeye karar verdim. İçinizde Sanat aşkı varsa yıllar geçse de bitmiyor. Bariz örneği benim... 

 

Kaybetmek istemeyeceğiniz en önemli özelliğiniz nedir? 

Tabii ki insani değerlerim. Zira toplumun durumu ortada saygı, sevgi, örf, adet gibi değerlerimizi çoktan yitirmişiz. Umarım toplum olarak daha da kötüye gitmeyiz. 

 

Hayatınız bir yol filmi olsa, yolculuğunuz nereye olurdu? Bu yolculukta size hangi şarkı eşlik etsin isterdiniz? 

Ben hep daha ileriye gitmeyi kendime hedef koydum. Bu yolculukta düz yol da var engebeli yol da. Önemli olan yılmadan hedefe yürümek. Tabii ki hiçbir şey yalnız başarılmıyor. Ekip ruhunu oluşturmak şart. Aklıma gelen tek şarkı aslında " Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda...” 

 

 

 

Bugün hayatınızdan ne eksilse yaşamınızın anlamsız olduğunu düşünürsünüz? 

İnsanoğlu sevgi ve muhabbet üzerine yaratılmıştır. Bunun doruk noktası aşktır. Her ne kadar günümüz dünyasında aşk yok dense de ben bunu kabul etmiyorum. Allah insanı çift olarak yaratmıştır. Ruh ikizinizi bulabilirseniz. Hayatınıza yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. En ümitsiz olduğum bir zamanda ruh ikizimi buldum. Onunla mutlu olabilmek en önemli gayem. Onun varlığı hayatımı anlamlandırıyor. Onun eksikliğini düşünmek bile korkunç. Ben onun saçlarına akların düştüğü anı da bugünkü heyecanla birlikte yaşamak isterim.  

 

Yeni Gelin dizisinde rolünüzü kabul etmenizi sağlayan nokta ne oldu? 

Sohbetin başında eğitimimden bahsederken dile getirdiğim gibi siyaset mezunuyum. Dolayısıyla devlet işleri ile alakalıyım. Jandarma Komutanının da devlet memuru olduğunu düşünürsek zaten gerçek hayatımdan bir kesit gibi gördüm yani sanatta da devlet hizmeti devam ediyor. 

 

Böylesine keyifli bir işte çalışmak ufkunuza neler ekledi? 

Sanat bir tutkudur. Kendinizi sürekli yenilemek, geliştirmek istiyorsunuz. İşinizi severek yaptığınız müddetçe yeni ufukları yakalamak da kaçınılmaz oluyor.  

 

 

 

Arabesk Gecesi Türkiye Turnesi'ne çıkıyorsunuz. Rotanızda hangi şehirler var? İzmir'e gelecek misiniz? 

Adana çok başarılı geçti. Sırada 16 Kasım Cuma gecesi İstanbul var (THE CAPİTAL), aralık ayında Zorlu Le Baron sonrasında Ankara, Bursa, Antalya ve tabii ki İzmir... Ben İzmir aşığıyım. İzmirli müzikseverlerle buluşmayı çok istiyorum ancak henüz mekan belli değil.  

 

Her işinizi aşkla yaptığınızı hissediyoruz. Böyle tutkulu birine aşkı sormadan geçemeyeceğim ama sizce aşk nedir de demeyeceğim. Sizce aşk ne değildir? 

Aşkın ne olduğu ile ilgili size kitap yazarım ama ne değildir onu hiç düşünmedim. Aşk; samimiyetsiz, duygusuz, maddeyi ön planda tutan ve menfaati için yaşayanların işi değildir. 

 

 

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? 

Öncelikle sizi tanımak çok güzeldi. Duygu düşünce ve fikirlerimi saygıdeğer kamuoyu ile paylaşmama fırsat tanıdığınız için çok teşekkür ederim. İzmir’e yapabileceğim bir destek, katkı bir proje olduğunda mutlaka müdahil olmak isterim. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.  

Saygı ile sevgiyi yeşertelim büyütelim. Temennim bu yönde...