28 Ağu 2016
Otuzbeşlik

Yerli Eric Clapton - Şenel Karatepe

En ortadan başlayalım, neden Robert Johnson?

Robert Johnson blues müziğin özüdür. Bu müziğin gerçeği, bu müziğin doğduğu noktadır. "Delta Blues" blues müziğinin merkezi ve geleneğin doğduğu noktadır. Bu geleneğe ve öze sahip sınırlı sayıda müzisyen vardır ve bunların her birinin asal bir yeri vardır benim gözümde. Delta blues'u elektrik ortama taşıyan Muddy Waters, Robert Johnson kadar fazla etkilendiğim ana damarlardan biridir. Blues müziği dünyaya tanıtan Eric Clapton da bu öze sahip müzisyenlerden biridir benim için.

Sanatta, farklı kültürlerin ürettiği şeylerle arama duvarlar koymam. O yüzden kendi çaldığım müziği benimmiş gibi çalarım. Bu da yaptığınız işi başka bir boyuta taşır. Ben blues'u başkasınınmış gibi değil, kendiminmiş gibi çalarım.


Müzik eğitimi ve müzik geçmişiniz nedir?

Gitar çalmaya ortaokuldan mezun olduğumda başladım. Liseye yeni başlayacaktım. 15 yaşıma denk geliyor sanırım. Eric Clapton, gitar çalmayı bu kadar ilerletmemin ve blues müziğini tanımamın sebebidir. Bazı dostlarım Eric Clapton'dan daha iyi çaldığımı söyler :) Onun sayesinde blues'la tanıştıktan sonra delta blues'la yoğun bir şekilde ilgilendim. Uzun süre akustik blues çaldım. 17 yaşında İzmir'e geldim ve birkaç sene sonra 'Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Müzik Bilimleri Bölümü'nü kazandım. Üniversite yıllarıma kadar elektro gitara eğilmemiştim. O yıllarda elektro gitar çalmaya başlayarak elektrik blues'u da repertuarıma ekledim. Çok değerli müzisyenlerle tanıştım. Onlarla gruplar kurarak blues çalmaya başladım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şu an aktif müzik yapmıyorsunuz, bu kararı ne zaman ve neden aldınız?

Bu kararı uzun süre çabaladıktan sonra aldım çünkü hiçbir noktaya varamadım. Toplumumuzun kültürüne yabancı bir müzik çalıyorum. Başarısız olmamda bu önemli bir etken. Çok az insanın ilgisini çeken bir müzik ve geniş kitlelere ulaşamıyorsunuz. Çaldığım müzikten hiçbir zaman para kazanamadım. Bu da hayatınızı bir müzisyen olarak geçirmenizi olanaksız kılıyor. Blues, Türkçe yapılabilecek bir müzik değil bence. O yüzden böyle bir şeye çabalamadım. Denesem de olmadığını gördüm. Blues'un melodi yapısının, Türkçenin hece yapısına uymadığını düşünüyorum ama blues-rock ve rock tarzına kayan müziklerin ve pop müziğin Türkçeye uygun olduğunu düşünüyorum.Şu an ne yapıyorsunuz?

Doğduğum şehir olan Lüleburgaz'a yerleştim. 3 senedir burada yaşıyorum. Bir markette çalışıyorum. Kasaya ve reyona bakıyorum. Bir süre öğretmenlik yapmayı denedim. Çocuklara temel seviye piyano dersleri verdim ama vermek istediğim şeyleri yeterince veremediğimi, öğrencileri kafamda planladığım seviyeye getiremediğimi gördüm ve öğretmenlik yapmayı bıraktım. Başarılı bulduğum  ve sözü müziği bana ait Türkçe sözlü kendi parçalarımı yaptım. Bunların bir kısmını kaydedip müzik yapımcılarına gönderdim. Şu an ilgilenen yok.

Sizin için gitar ne demek? Hangi gitarları çalıyorsunuz?

Gitar herhangi bir organım, bir uzuvum gibi. Ruhumun bir parçası. Ruhumda olup bitenleri dünyaya aktaran bir aktarıcı. Her türlü gitarı çalabiliyorum. Akustik, klasik ve elektro. Davul ve bas gitara karşı da ilgim var ama onları çalmayı hayata geçirecek vakti bulamadım.

Kayıtlarınıza otuzbeslik.com olarak bayıldık, devam ettirmeyi düşünüyor musunuz?

Çok teşekkür ederim. Devam ettirme planlarım var. İzmir'e gelip kaydetmek istiyorum ama yakın zamanda vakit bulamayabilirim.


Blues hakkında söylemek istedikleriniz var mı?

Blues harika bir müzik. Sanatın tanrısal olduğunu düşünüyorum ve blues tanrısal bulduğum müzik türlerinden biri. Bir diğeri ise barok dönemde yapılan klasik müzik. Bir gitarist olarak blues müzik bulunmaz bir cevher. Gitarın müziği bence. Hem çalıcıyı hem dinleyiciyi doyuran bir müzik. Gitar için benzersiz bir müzik.

En son eklemek istedikleriniz var mı?

Dünyaya daha açık bir toplum olmamızı diliyorum. Kendi kültürümüzü unutup başka kültürlerin etkisi altına girmekten bahsetmiyorum. Dilimizi, kültürümüzü koruyalım, geliştirelim. Sadece dünyanın paylaştığı ortak paydalarda birleşip dünyaya bağlanalım.

Çok Tesekkürler!

Ben de çok teşekkür ederim.


Biz  otuzbeşlik.com olarak Şenel Karatepeyi takip ediyor olacağız ama daha fazla bilgi istiyorsanız;
https://www.facebook.com/senelkaratepe

BONUS: