29 Kas 2016
Çiğdem Tura

Yin Yoga Nedir?

Yin Yoga, Hatha Yoga’nın bir tarzıdır ve diğer yoga tarzlarından farkı ise, pozlarda uzun ve pasif kalarak bedendeki bağ ve dokular üzerinde çalışılır.
 
Yin Yoga’nın temeli aslında Taoist Yoga’ya dayanır. Yin Yoga’yı keşfeden Paulie Zink, yıllar boyunca aldığı Yoga ve Chi Kung eğitimlerinden sonra kendi yoga çalışmasını geliştirerek Taoist Yoga ve Chi Kung tarzlarını birleştirmiştir. Peki nedir bu Taoist Yoga? Eski bir Çin geleneği ve Chi Kung’un bir şeklidir; çeşitli sağlık sistemlerini, sayısız teknikle yaşam enerjisini(Chi) yönetir. Taoist Yoga stili, Kuzey Çin’deki rahipler tarafından bedensel dinçlik ve ruhani temizlik için geliştirilmiştir. Bu çalışmaların birleşimi kişiye bedensel esneklik ve güç getirirken kişiyi gerginliklerden uzak tutar, zihni rahatlatır, yaşam gücünü ve kişisel farkındalığı arttırır. Taoist Yoga, Çin’deki 5 element öğretilerini ve Çin tıbbı ile akupunkturda kullanılan Yin ve Yang prensibini baz alır. Dolayısıyla Yin Yoga da aynı prensipler üzerine uygulanır.

 
 
Kaynak: www.bengusolcum.com
 
Akupunktur demişken Yin Yoga’ya dair önemli bilgilendirmelerden biri de Meridyen Teorisidir. Çinliler, bedenimizdeki enerji kanallarını 5000 yıl önce keşfedip bu kanallara ‘Meridyen’ demişler. Akupunktur noktaları derinin yüzeyinde, meridyenler ise onların uzantısı olarak bedenin daha derinlerine doğru yola çıkar, her kas grubundan ve iç organlarımızdan geçerler. Yani bu durumda meridyenler, kemiklerimizden, bağ dokularımızdan, kan dolaşımımızdan ve eklemlerimizden de geçerler. İç ve dış denge birbirine bağlı olduğu için beden ve zihin dengesinin bu enerji akışının dengelenmesiyle kurulduğu iddia edilir.
 

Kaynak: Pinterest
 
Bu kadar tarihsel bilgiden sonra Yin Yoga derslerinde bedene ve zihne neler oluyor ondan bahsedelim…
 
Girilen pozlarda temel anlamda bedenin birden fazla noktası üzerinde çalışılırken bacakları, kalçaları, kasıkları ve omurga çevresindeki bağ dokuları hedef alırız. Özellikle eklemler, bel ve omur sağlığı için, Yin Yoga çok faydalıdır. Bir yandan bedene ihtiyaç duyulan esnekliği getirirken diğer yandan da bedeni ve zihni meditasyona oturtabilmek için hazırlama konusunda ideal bir tarzdır. Fiziksel ve enerjetik anlamda tüm Yang Yoga stillerini ve kaslarımızı aktif kullanarak yaptığımız tüm aktiviteleri dengeler.
 
Pozlarda minimum 3 dakika kalarak yaptığımız bağ doku çalışması aslında bedendeki enerji üzerinde yapılan bir çalışmadır; beden üzerinde iyileştirici, terapiye dönük bir etkisi vardır.
Yoğun bedensel ve zihinsel rahatlama süreci olan Yin Yoga pratiğinde; alıştığımız kalıpları, şartlanmış gerginlikleri bırakmayı öğrenerek içimizdeki dinginliğe bağlanma fırsatı sunar.Kaynak: www.bengusolcum.com

Yin Yoga, uzun süreli meditatif poz uygulamalarında, en dış katmandan en derine yayılan gevşeme sayesinde çözülen yaşam enerjimizin gücünü yakından hissetmeyi deneyimleyerek günlük hayatımıza bu gücü entegre etmeyi öğrendiğimiz bir tarzdır. 

 
Paulie Zink, kişinin sağlığı ve zihinsel gelişimi için en önemli aşamanın bedeni hissetmek olduğuna inanır. ‘Yapılan pozlarda enerji dengelenir, bu yüzden de hangi meridyenin uyarıldığı, hangi çakranın dengelendiği önemsizdir. Çünkü kişi, Yin pozun içindeyken zaten şifa bulur; derin düşünüp kafa karıştırmaya gerek yoktur, onun için olan zaten olur’ der.

Yin Yogayı merak edip derinine inmek isteyenlere, 3 Şubat'ta İzmir Yoga'da biricik hocam Berra Sertel'in 50 saatlik Yin Yoga eğitimine katılmalarını tavsiye ederim. 

https://www.facebook.com/events/1789210898010160/?ti=cl

İzmir'de Yin Yoga eğitimi alabileceğiniz diğer yerler:

İzmir Yoga - Selma Schmid, Berra Sertel 
http://izmiryoga.com/

Tara Yoga - Pelin Burcu Kaplan
http://www.tarayogaizmir.com/

Sade Yoga - Nurcan Öterbülbül Tatari, Hürriyet Keskin, Gülüm Hepdarcan 
http://sadeyoga.com/