02 Eki 2017
Hülya Derse

Yolo - Tarih, sanat ve lezzet iç içe

Kemeraltı Çarşısı'ndasınız… Kalabalık, gürültü, yorgunluk… Bir an durdunuz ve kafanızı kaldırdınız… Abacıoğlu Hanı yazısını gördünüz… Düşünmeden içeri girin derim size. Bu 220 yıllık tarihi hanın içerisinde hem ruhunuzu hem de midenizi şımartacak bir mekan sizi bekliyor.
 
Kaynak: Yolo
Yolo Art & Lounge, baba ve oğlunun hayallerini, sıvaların arasından tarihi gün yüzüne çıkartarak gerçekleştirdikleri bir mekan. Akıllarında farklı yerler varken tamamen şans eseri buldukları bu tarihi yapıyı tulumları giyip, kolları sıvayıp kendi elleri ile restore ettiler. 11 ay süren emeklerinin sonucu ise muhteşem.
 
 
Sahipleri, mekanın dekorasyonunu binanın dokusuna en uygun biçimde tasarlamışlar. Burada bulunan neredeyse her eşya da tarihe tanıklık etmiş. 85 yıllık koltuklar, binanın taş duvarlarını süsleyen vintage bir bisiklet,  tarihi bir Rus Savaş Denizaltısı’nın telefonu ve ayaklarını aile yadigarı olan dikiş makinesinin oluşturduğu ağaç bir masa gibi… Her gelişinizde, ‘ Burada bu da mı varmış? ’ dedirtecek ince ve hoş detaylara sahip olan 'Yolo' sizi keşfe çıkartıyor adeta.

Ailecek sanata ve sanatçıya değer veren Yolo’nun sahipleri, binanın ikinci katını sanat sergileri için ayırmışlar. Böylelikle, her iki haftada bir yenilenen sergilerle, taptaze eserleri sanatseverlerle buluşturuyorlar. Resim, fotoğraf, heykel gibi sanatın hangi dalı olursa olsun burada kendisine yer buluyor.

Kaynak: İnstagram
''Yolo'', yiyecekler ve içecekler olmak üzere iki menüye sahip. Her iki menü de oldukça zengin. Yemekler, kendilerinin geliştirdikleri lezzet sırları sayesinde sıradanlıktan çok uzak. Özellikle, hamburgerleri menünün baş tacı. Ailenin annesi tarafından yapılan cheesecakeler ise mevsim meyvelerine göre değişkenlik gösteriyor. Buradaki lezzet kalitesinin bir diğer kanıtı ise donmuş gıdaya ve meyve şuruplarına karşı olmaları, taze bahçe meyve ve sebzeleri kullanmaları olsa gerek. Ayrıca, yerli ve yabancı 50 çeşit bira seçeneği olduğunu belirterek, alkollü veya alkolsüz içecek çeşitleri neredeyse sınırsız diyebilirim.

Kaynak: Yolo

Kısacası, bir hayali gerçekleştirmek olunca amaç sonucunda harikalar yaratılıyor. ''Yolo Art & Lounge''da böyle bir yer… İşletmecilerinin, sizi güler yüzle karşıladığı, müşteri değil de misafir gibi hissettirdikleri bu mekanı en kısa sürede ziyaret edin derim. Kemeraltı’nda onca sesin arasında ''Yolo'' sizi sessizce bekliyor olacak.