28 May 2017
Canses Özel

Zaman Kumbarası “Zumbara”

 
Kaynak: Zumbara
 
Zumbara deyince geçmiş anılarımda canlanan ilk kare “Nasıl yani? Zaman ödüyorum ama para geçmiyor öyle mi?” cümlesi oluyor. İnanır mısınız, birçok defa anlamak için çabalamıştım. Kapitalizmin olduğu bir yerde alternatif bir ekonomi sisteminin varlığına inanmakta güçlük çekiyordum. 2013’te Zumbara ile tanıştım ve hayatımın dönüm noktası gerçekleşti. Öyle ki otobüs şoförüne anlatıp kısacık zamanda O’nu da Zumbaralı yapacak derecede sistemin aşığı olmuştum. Hala da öyleyim. Bu yüzden sizlerle de paylaşmak istiyorum.
 
Zumbara nedir?
Zumbara diğer adıyla Zaman Kumbarası, para yerine zamanın kullanıldığı, yetenek ve tecrübelerin paylaşıldığı hem sosyal bir paylaşım ağı hem de paylaşım odaklı alternatif ekonomi sistemidir. Zaman Bankası, dünyanın 37 ülkesinde bulunmaktadır. Zumbara’nın diğerlerinden en büyük farkı sosyal teknolojileri kullanmasıdır. Bu sayede dünyanın ilk ve tek uygulaması haline gelmiştir.
Kaynak: Zumbara

Nasıl Çalışır?
Sistem şöyle işler; 1 saat boyunca istediğin bir konuda yardım et. 1 saat kumbarana zaman gelsin. O zamanla istediğin veya ihtiyacın olduğu bir alanda servis al. Aslında zaman dilimi size ait. Birisiyle ne kadar fazla zaman alışveriş yaparsanız kumbaranıza da o kadar zaman gelir veya gider.

Yazdıklarımı örnekleyen videoya buradan ulaşabilirsiniz.
 

 

Ama Uzman Olduğum Bir Konu Yok!
Biz uzman aramıyoruz zaten, sadece gönülden yanımızda olacak insanlara ihtiyacımız var. Hobi olarak yaptığın her şeyi, ister çevrimiçi ister çevrimdışı paylaşabilirsin. Bir topluluğa üyeysen, hakkında bilgi verebilirsin. El becerin varsa, hediye edebilir ya da öğretebilirsin. Biz bu toplulukta neler gördük bir bilsen… Ütü yapmayı çok seven bir arkadaşımız 1 günde 40 gömlek ütüledi, bir başkası evin musluklarını tamir etti, bir başkası iki sene boyunca düzenli olarak yoga dersleri verdi… Servis paylaşımları sadece birebir de olmuyor anlayacağınız.

Kaynak: Zumbara

Nasıl Başlıyoruz? 
www.zumbara.com'a tıklayın, sizi sayfaya yönlendirecektir. İsterseniz Facebook ile isterseniz de mail yoluyla kayıt olabilirsiniz. Profiliniz oluşturulduğunda size 2 saat zaman verilir. Hangi konuda servis almak veya vermek istiyorsanız sağ tarafta bulunan butonlara basmanız yeterli. İstenen bilgileri doldurun. Şimdi ne olacak? Sizin açtığınız servisle ilgilenen kişiler size teklif verecek. Sizler aranızda “servis değişimi” için buluşacağınız yeri ve zamanı belirleyeceksiniz. Servis değişiminden sonra servisi alan, servis veren kişi hakkında pozitif, nötr, veya negatif olmak üzere 3 seçenekten birini seçip yorum yazarak size ödemesini yapıyor. Böylelikle “Nasıl güveneceğiz?” sorusuna da yanıt bulmuş oluyoruz. Zumbara’nın en temel gayesi de toplulukta insanlar arası güveni oluşturmak.
 
 
Kaynak: Zumbara
 
Zumbara İzmir Etkinlikleri
 
Takas Pazarı: Bir eşya veriyorsunuz karşılığında da bir eşya alıyorsunuz. Etkinliği 1 ay boyunca Alsancak ÖSYM binasında önünde sürdürüldü. Belki ileri de tekrardan açılır.
 
Sürpriz Sinema Etkinliği: Hangi filmi izleyeceksiniz bilmiyorsunuz. Yoksa bildiğiniz bir film mi? Öyle kült ve bilinmedik filmler seçiliyor ki içinizden “Ben bu filmi nasıl kaçırmışım” diyorsunuz.
 
Plak Geceleri: Bazen “ev açma” şeklinde oluyor bazense bir mekanda toplanılabiliyor. Evdeysek alıyoruz, yiyecek içeceğimizi keyifli bir gece geçiriyoruz.
 
Açık Pazar Etkinliği: Etkinlik alanımıza geldik. Pazar yerlerimizi açtık, paylaşımlarımıza başladık. Neler mi yaptık? Origami, ekmek yapımı, dans, jonglörlük atölyeleri, kitap, kıyafet, aksesuar paylaşımları ile keyifli vakit geçirdik. Ayrıca çok sevdiğim “Armağan Çemberi”ni oluşturduk. Ne demek istiyorum? Bir çember oluşturulur. Herkes sırayla almak ve vermek istediklerini söyler. Örneğin; İzmir’de bulunan aktif STK’lar hakkında bilgi almak istiyorum. Zihin haritaları oluşturmayı öğretmek istiyorum gibi… O ortamda öyle bir bilgi ağı oluşuyor ki çember tamamlandıktan sonra hemen o kişinin yanına gidip konuşuyorsunuz. İnanılmaz bir birliktelik sağlanıyor. Anlayacağınız bol bol armağanlaştık.
 
Bunların dışında Zumbara İzmir’de makarna partisi, doğayla buluşma, kitap takası, go oyunu buluşmaları, kartondan kedi ev yapma atölyesi, paintball, bowling, meditasyon etkinlikleri ve daha nicesi…

Son söz olarak “Burada yabancı kimse yok. Henüz birbiriyle tanışmamış insanlar var.
 
Bizi bu adresten takip edebilirsiniz.
 
Sevgiyle Kalın... 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: surdurulebiliryasam