Zoka ile Müziğe Dair

#MÜZİK
Kardelen Uysal
11 Tem 2018

Zoka, İzmirli bir müzik grubu. Birbirlerini de, müziği de, seyircisini de çok seven bir grup. Grup üyeleri aynı zamanda BandoSol’da da yer alıyor. Ayşegül Kuru, Taner Şah ve Burhan Kaya ile müzikten, sanatın mücadelelerdeki yerinden, grup dinamiklerinden ve daha pek çok konudan bahsettik. Gidip canlı olarak izlemenizi tavsiye ederiz. Keyif alacağınızdan eminiz. Onları Facebook ve Instagram sayfalarından da takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Dinleyici kitlesi ile sanatçıların istekleri kimi zaman uyuşmuyor. Sanatçı, kendi üretimindense kimi zaman dinleyici kitlesinin isteğine dair bir yol çizebiliyor. Peki sanatçı bu durumda kendi isteklerini de gerçekleştirmek için ne yapabilir?

 

Ayşegül: 21 senedir sahnedeyim ve işimiz gereği izleyicinin nabzını kesinlikle tutmak gerekiyor. Biraz olsun Türkçe parçalardan uzaklaştığımız zaman bile daha az alkış alıyoruz. Bar müziği yapan grupları izleyen dinleyicilerin çoğu, piyasada popüler olan parçaları duymak istiyorlar. Ben şöyle yapıyorum: İzleyiciyle aramdaki sıcaklığı kaybetmeden, ısrarla istediğim parçaları da arada söylüyorum, serpiştirmeye çalışıyorum. Onun dışında asıl anahtar kendi şarkılarını yapmaya yönelmek. Biz bu yolculuğa yeni çıkacağız Zoka olarak.

Bundan 8 sene önce Bornova’da küçük bir mekanda sahneye çıkıyordum. Barın kitlesi ağırlıklı olarak öğrencilerden oluşuyordu. Sürekli Türkçe pop şarkılar istiyorlardı. Haftanın üç günü orada sahne aldığım için oradaki insanlarla bir dostluk başladı aramda. Sahnede konuşa konuşa, 70’lerden çok sevdiğim rock parçaları onlara da sevdirmeyi başardım. Animals grubundan haberdar oldular mesela. Bu altı aylık bir uğraşın sonucuydu benim için.

Burhan: Seyirci her zaman haklıdır. (Gülüşmeler)

Taner: Bu konuyla ilgili bir stratejiye sahibiz. İnsanların istedikleri parçaları çalarak dikkatlerini çekmeye çalışıyoruz. Seyirciyi biraz yakaladıktan sonra yavaş yavaş kendi sevdiğimiz parçaları da ortaya koymaya başlıyoruz.

 

 

 

Müzik ve matematiğin tarihsel gelişiminin bir paralellik gösterdiği biliniyor. Sizler matematiği nasıl kullanıyorsunuz?

Taner: Bizim çaldığımız parçalar genellikle başka grupların parçaları. Şarkının zaten bir matematiği oluyor. Akorları, A bölümü, B bölümü, geçiş ve nakarat bölümleri vs… Kendimiz bazı uyarlamalar yapıyoruz. Bazı yerlere dur kalklar koyuyoruz, bazı yerleri değiştiriyoruz. Solo açısından baktığımız zaman da belli bir matematiği var. Gamlar, geçişler… Çok bilinen soloların birebir atılması gerekiyor ancak bazı parçalar o andaki hissiyata göre çıkabiliyor.

Burhan: Müzik eşittir matematik diyorum. Çarpma, toplama işlemlerini yaparken nasıl en ufak bir hata sonuca yansıyorsa, müzikte de yapılan bir hata her zaman sonuca yansır. Müziği mühendislik bilimine de benzetirim; sayılarla, ölçülerle, vuruşlarla oluşuyor müzik.

 

 

 

Taner bu soru sana. Mario Çıkman ile bir projeye başladın. O proje ne durumda?

Taner: Mario ile çok özel, pek yapılmayan bir projeye başladık. Elektronik, chill-out tarzda bir proje. Mario bilgisayarla altyapı yazıyor, o altyapının üzerine ben bir şeyler çalıyorum. Onu tekrar ediyor, üzerine geliştirmeler yapıyoruz. Sonra Mario İzmir’den ayrılmak durumunda kalınca ara vermek zorunda kaldık.

 

İzmir’de bu tip projeler kendine yeterince yer bulamıyor mu?

Taner: İzmir küçük bir piyasa. İnsanlara bir şeyleri sevdirmek zaten zor. Ancak esas nokta şu: Kendini gösterebileceğin platform bu şehirde az. Farklı farklı mekanlarda çalıyorsunuz ve yavaş yavaş kitleniz oluşmaya başlıyor. İzmir’de Zoka'yı da dinlememiş birçok insan var. Bir yerlere ulaşmak konusunda hemen hemen tüm gruplar zorluk çekiyor. Kendi besteni yapıp, kendi albümünü ortaya koyarak bilinmeye başlıyorsun. 

 

 

Taner sen daha önce solo ile ödül aldın. Sanatta ödüllendirme konusuna nasıl bakıyorsunuz? Sanatta ödül olmalı mı?

Ayşegül: Verilen bir emeğin sonucunda birileri tarafından ödüllendirilmek bir yandan teşvik edici bir şey ancak ülkemizde haksızlıklar da var. Bir tarafım ödülün olması gerektiğini düşünüyor ancak ödüllendirme sürecinde hakkaniyetle değerlendirme yapılması gerekiyor. Gerçekten jürinin alanında çok yeterli olması ve ödül verebilecek kapasitede olması gerekiyor. Hangi sanat dalında olursa olsun. 

Şu anda da birçok kanalda ses yarışmaları bulunuyor. Bir dönem bana sık sık neden o yarışmalara katılmadığım soruluyordu. İzlediğimde gördüğüm bir şey var: Çok ciddi haksızlıklar dönüyor. Hayatı boyunca hiç caz ya da rock parça söylememiş, bu tür müzik doğru dürüst dinlememiş bir pop şarkıcısının jüri olduğunda o tarzı seçen yarışmacılara yaptığı yorumlara akıl erdiremiyorum. Alanında yetkin olmayan kişilerin insanları değerlendirmesi gibi bir hadsizlik var ortada. Bu şekilde ödül verilecekse verilmemeli. Teşvikten daha beter bir hale geliyor; insanların canı yanıyor, kalbi kırılıyor.

Burhan: Farklı bir yerden cevap vereyim. Şu an ismini veremeyeceğim bir arkadaşım var. Büyük bir yarışmada ödül almış gitarist bir arkadaşım bu kişi. Hayatının en iyi işiydi diyebilirim. Şu an 29 yaşında, ödülü aldığında 22 yaşındaydı. Ödülü verenler arasında Şebnam Ferah, Pentagram’dan Tarkan Gözübüyük, Demir Demirkan gibi isimler vardı. Yarışmada bestesiyle ödül aldı. Ödül olarak stüdyoda albüm yapıldı. Hayatının ilk büyük ve son işiydi. Ondan sonra hiçbir şey yapamadı ve hala yapamıyor. Doyuma ulaştı diyebiliriz. Düşünsenize bir hafta boyunca Pentagram ile vakit geçiriyorsun sonra yine evinde kendi hayatındasın. Bence ödül verilmemeli.

Taner: Ben de artısından bahsedeyim. Bu solo yarışmasından önce müziği bırakmıştım, 3-3.5 sene boyunca elime gitarı almadım. Bir gitarist arkadaşım yarışmaya katılmamı önerdi. Biz bir arkadaş grubuyla katıldık. Videoları çektik, gönderdik, benim videom seçildi. Gidip görüştüm, ödülleri aldım. Öncesinde İzmir’de kimse benim gitar çaldığımı bilmiyordu. Buradaki müzisyenlerle tanışmaya başladım sonraki süreçte. Elimde gösterebileceğim bir şey oldu. Benim açımdan faydalı oldu.

 

Sanırım hepinizin umutsuzluğa düştüğü zamanlar vardır. Bu tip durumlardan nasıl kurtuldunuz? Yeteneğinizden nasıl emin oldunuz?

Burhan: Ben umutsuzluğa düştüğümde anneme sarılırım. Kendi yeteneğimin derecesini insanlardan aldığım tepkiler doğrultusunda bilirim. Umudumu kaybetmemeye çalışırım, son noktaya geldiğimde de anneme sarılır hayatıma devam ederim.

Ayşegül: 21 yılın içinde zaman zaman müziğe ara verdim, her sene sahnede değildim. Bundan 15 sene önce, Kuşadası’nda 1.5 yıllık sahne deneyiminden sonra ilk arayı verdim. Çok iyi bir ekiple çalışıyordum ve onlara göre daha amatördüm. Dolayısıyla o 1.5 yılda çok şey öğrendim, diğer yandan da motivasyonumu yitirdim çünkü çok eleştiri alıyordum. Sonradan düşündüğümde bunların çoğunun yapıcı eleştiriler olduğunu anladım ama cesaretim gerçekten çok kırılmıştı, üzülüyordum. 1.5 yıla yakın hiçbir şekilde şarkı söylemedim. Peki nasıl ayağa kalktım? Beni destekleyen pek çok müzisyen arkadaşım var. Onlar beni sürekli sahneye çıkmam, şarkı söylemem için motive ediyorladı.

Bir santurum vardı uzun süredir elime almadığım. Onunla çalışmaya başladım. Ritme merakım vardı, arkadaşlarımdan destek alarak conga ve tumba çalmaya başladım. Altı ay evde çalıştıktan sonra Fethiye’ye geçtim. Ondan sonra da bir daha o kadar uzun süre bırakmadım sahneyi. Arada tabii ki hala ümidimi yitirdiğim, kendime inancımın azaldığı zamanlar oluyor. O zaman küçük molalar veriyorum, daha önce yaptığım işlere dönüp bakıyorum, kayıtlarımı dinliyorum. Kendimi gözden geçirdiğim, öz eleştiride bulunduğum molalar veriyorum.

Taner: Ben bunu hem kişisel olarak hem de ekip olarak motivasyona bağlıyorum. Bu bir ekip işi, hiçbir zaman kişisel değil. Ekibin birbirini motive etmesi gerekiyor. Biz de umutsuzluklar yaşadık ekip olarak ancak 5-10 dakikada birbirimizi toparladık.

 

 

Siyasi mücadelelerde sanatın ve müziğin yeri nedir? Siyasi mücadeleler bunlardan nasıl etkilenir, beslenir? BandoSol’da olduğunuz için de bunu soruyorum. Biraz BandoSol’dan da bahsedebiliriz isterseniz.

Ayşegül: Müzik bence bu konuda en güçlü sanat dalı. Kendimizi doğrudan ifade etme şansımız var, söylediğimizi eğip bükmek zorunda değiliz. Dünya tarihine baktığımız zaman birçok mihenk taşı mevcut. 70’lerdeki güçlü siyasal akımla, o zamanki müzik gruplarının savaş karşıtı mücadelede nasıl en önde yer aldıklarını biliyoruz. Woodstock Festivali’nin önemini biliyoruz. BandoSol’a gelirsek; BandoSol ikili bir yapı. Yani hem sahnede hem sokakta yer alıyor. Bir sloganı var: Sokaktan sahneye! Sokakta müzik yapmak çok önemli, direkt iletişim var. Sokakta olmayı çok önemsiyoruz. Sahne performansında da BandoSol’un kendi parçalarını ve yorumlamak istediğimiz iyi örnekleri seslendiriyoruz.  En son Onur Yürüyüşü’nde BandoSol sokakta çaldı.

Taner: BandoSol’un benim için ayrı bir önemi var. Bundan altı sene önce ilk kez Gezi eylemlerinde görmüştüm BandoSol’u. O zaman gördüğümde bu yapının içinde olmak istemiştim. Ayşegül bana BandoSol’da çalmamı teklif ettiğinde inanılmaz gururlandım! İçine girer girmez de sosyal medya yöneticiliğini verdiler. İnanılmaz keyif alıyorum içerisinde yer almaktan.  

Burhan: Sanatçı muhalif olmalıdır. Günümüz iktidarını beğeniyorsa da sessiz kalmalıdır. Onları övmemelidir. Tarık Akan taksi şoförlüğü yaparken hayatını kaybetti. Ölmeden önce borç içinde olduğunu, iş bulamadığını biliyorum.

Ayşegül: Muhalif olmakla ve sistemi eleştirmekle bir şeyleri daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Yönetenlerin eleştiriye de değişime de tahammülü yok zaten.

 

Zoka olarak seslendirdiğiniz parçalara nasıl yenilikler ve farklılıklar katıyorsunuz?

Burhan: Zoka'nın diğer gruplardan farkı şu: Biz orijinale dönük müzik yapıyoruz. CD’yi taktığınızda, YouTube’yi açtığınızda ne duyuyorsanız bizim sahnemizde de o var. Müzikal anlamda değişiklik olabilir ama vokaller anlamında söylüyorum. Zoka olarak hakkını vermeye çalışıyoruz ve bu uğurda çok yoruluyoruz.

Ayşegül: Bunun dışında çift solist olmak parçayı zenginleştirme imkanı veriyor. İyi yorumlamaya çalışıyoruz parçayı ve vokallerle renk vermeye çabalıyoruz. Şarkılarda yer alan soloların mümkün olduğu kadar daha doğaçlama çalınmasını seviyorum, deneysel soloların kullanılmasını tercih ediyorum. Bunun ayrı bir yorum ve renk kattığını düşünüyorum. Solist olarak bir nevi iletkenim ben. Dinlediğim şarkıyı alıyorum, kendi süzgecimden geçiriyorum, içimden çıkanı veriyorum dinleyiciye. Bunu yaparken ne kadar yorumlasanız da o parçanın kendi ruhuna taş atamıyorsunuz. Dinleyiciye vokal yorumlarında duymak istediğine yakın bir performans veriyoruz ama enstrümanlarda özgürüz. Değiştiremeyeceğimiz sololar elbette var Hotel California gibi, Deep Purple’nin parçaları gibi… Ses kontrolünü yaparken Burhan’la doğaçlama sözler de çıkabiliyor artık dilimizden. Bu anlamda Siya Siyabend’i de çok beğeniyorum.

Taner: Müzikal geliştirmede biz daha esnek davranıyoruz, biraz sahnede gelişiyor. Aralarda parçaları yorumlayıp birbirimizi sert bir biçimde de eleştiriyoruz. Elimizden geldiğince çıtayı yükseltmeye çalışıyoruz.

 


Türkiye’de grup olarak çalışmanın zor olduğunu biliyoruz. Grup dinamikleri nasıl işliyor, nasıl üstesinden geliyorsunuz?

Ayşegül: Taner’le yolculuğumuz yeni başladı, iki ay oldu. Burhan ile ise 2 senedir beraberiz. Ego olmaması imkansız, o bir yalan. Hiç mi tartışmıyoruz, tabii ki tartışıyoruz ancak üç-beş dakika içinde çözüyoruz çünkü birbirimizi dinlemeye ve anlamaya dönük davranıyoruz. Burhan’la aramızda ilk günden itibaren abla-kardeş ilişkisi kuruldu. İlk tanıştığımız gün uzun uzun sohbet ettik. Birçok grupta yer aldım daha önce ama hep söylüyorum: İyi ki Burhan’la tanıştım ve iyi ki onunla çalışıyorum. Birbirimizi çok seviyoruz. Adil olmak çok önemli. Bu algıyı yerleştirdiğinizde problemler kolay bir biçimde çözülüyor. Mümkün olduğu kadar yatay ilişki kuruyoruz, aramızda patronluk kavramı yoktur. Grup içinde arkadaşlık, dostluk yoksa iyi müzik yapılamıyor. En azından benim için bu böyle.

Burhan: İki kelime: Mütevazılık ve sevgi.

Taner: Yaş ortalaması yüksek bir grubun içindeyiz, hepimiz otuz yaş üstündeyiz. Bu da tabii belli tecrübeleri içinde barındırıyor. Ayşegül’ün dediği gibi yatay ilişkiler çok önemli. Onun dışında esneklik çok önemli. Hayat felsefem esneklik zaten, mümkün olduğunca esnek ve uyumlu olmaya çabalıyorum. Bu noktada beni zorlayan şeyler yok mu? Tabii ki var. Ayşegül de Burhan da çok güçlü vokaller, Zoka de çok güçlü. Böyle bir grupta çalmak hakikaten zor. Ben de hakkını vermeye çalışıyorum. Herkes birbirine emek veriyor. Bu bir gemi ve aynı geminin içerisindeyiz, hepimiz o gemiyi bir yere taşımaya çalışıyoruz.

 


Benzer yazılar
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
#SPOR
#SİNEMA
#EDEBİYAT
#YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Editör
1 Haz 2020
#SANAT
#FOTOĞRAF
#SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Editör
29 May 2020
#MÜZİK
#BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
#YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Editör
26 May 2020
#SAĞLIK
#YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
#ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
#STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
#SİNEMA
Hollywood yapımlarına tepkili, herkesin bilmediği, herkes tarafından bilinmek de istemeyen, asi bağımsız filmler... Gerç...
Gülay Güler
17 May 2020
#HOBİ
#YAŞAM
Tüm günümüzün evde geçtiği bu dönemde kendimizi oyalamanın ya da hep isteyip zaman ayıramadığımız işler için kolları sıv...
Seçil Şeker
15 May 2020
#SAĞLIK
Hepimizin bildiği gibi koronavirüs boğaza, solunum yollarına ardından akciğere yerleşip akciğere ciddi bir zarar veriyor...
Gülay Güler
12 May 2020
#MÜZİK
#KONSER
Rock, caz ve pop müziğin tanrı ve tanrıçalarının unutulmaz konser performanslarını sizler için derledik. Müzik tarihinin...
Editör
12 May 2020
#TİYATRO
Kubilay Üner ve Onur Atacan tarafından 2012 yılında kurulan New York Sanat Akademi’nin ilk mezunlarının kurduğu Tiyatro ...
Editör
7 May 2020
#FESTİVAL
#MÜZİK
#SÖYLEŞİ
Türkiye’nin iyilik odaklı festivali Festtogether, 9 Mayıs'ta evlerimize geliyor. Pandemi nedeni ile ortaya çıkan ihtiyaç...
Editör
6 May 2020
#SAĞLIK
#ÇOCUK
COVID-19 pandemisi yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkiledi. Çocuklar bilişsel gelişim düzeyleri nedeniyle sal...
Gülay Güler
28 Nis 2020
#EDEBİYAT
#KİTAP
#PSİKOLOJİ
Dünü, bugünü, kendimizi, ailemizi, insanlığı anlamaya yarayan psikoloji kitapları; yaratıcılık alanında ufuk genişleten ...
Kardelen Uysal
28 Nis 2020
#DİJİTAL PLATFORM
Gayzerlerle dolu ulusal parklar, tarihe iz bırakan ve hayatta kalabilen tarihi mekanlar, en güzel kentlerin izlenebilece...
Kardelen Uysal
24 Nis 2020
#ÇOCUK
#TİYATRO
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı armağanı müzikli çocuk oyunu "Bir M...
Editör
23 Nis 2020
#EDEBİYAT
#MÜZİK
#SİNEMA
#EĞİTİM
Edebiyat, müzik, sinema alanında pek çok platform arşivlerini kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi. Geçmiş konser...
Kardelen Uysal
17 Nis 2020
#BELGESEL
Ekran başında bilgilenmek isteyenler, son yılların dikkat çeken belgesellerini sizin için listeledik.
Gülay Güler
15 Nis 2020
#SAĞLIK
#PSİKOLOJİ
#YAŞAM
Dünyayı saran Covid-19 pandemisinin ruh sağlığımız üzerinde azımsanmayacak etkileri var. Kimimiz kaygı ile baş etmede zo...
Kardelen Uysal
7 Nis 2020
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Nis 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Nis 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Nis 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
Kimi zaman eğlenmek, kimi zaman yeni yerler keşfetmek, kimi zaman da yeni bir şey öğrenmek için YouTube’a başvuruyoruz. ...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#DÖVME
Aslında Mimarlık bölümünden mezun olan Okan Çarga, grafik tasarım alanında ilerlemeye karar verir. Monogram ve Ex Libris...
Gülay Güler
20 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade