Da's Cantina: Didem ve Alp'in Taco Aşkı

Gastronomi mezunu Didem ve Alp Türkmenoğlu okulda tanışıp, aşık olurlar. On sene boyunca İstanbul'da yaşayan, çeşitli restoranlarda şeflik yapan Didem ve Alp, Amerika'ya gitme kararı alır. Çift bir yıl boyunca Amerika’da Meksika mutfağı ile haşır neşir olur. Yapmaktan ve yemekten büyük keyif aldıkları Meksika lezzetlerini neden İzmirlilerle paylaşmayalım düşüncesiyle geri dönüş kararı alırlar. Şu an Meksika mutfağını Türk mutfağına uyarladıkları, kendi yorumlarını da kattıkları menüleriyle Urla'da hizmet vermekteler. Çok yeni açılmış olmalarına rağmen yoğun bir ilgiyle karşılaşan Da's Cantina'ta çok yakında keyifli atölyeler ve etkinlikler de düzenlenecek.Başarılarının sırrı birbirine ve işlerine duydukları aşk olan bu mutlu çiftin lezzetli hikayelerini dinliyoruz.

İzmir Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü’nden bir başarı daha!

Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırmayı amaçlıyor. Kulüp Atletizm, B1 Futsal (Hiç görmeyenler), B2-B3 Futsal (Çok az görenler), Goalball*, Halter, Satranç ve Yüzme branşlarında ulusal ve yerel liglerde İzmir'i temsil ediyor.

Open Campus: Yaratıcı İnsan Çekim Merkezi

OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikleri üretebildikleri, aynı zamanda eğlenceli vakit geçirip tatil yapabildikleri yeni nesil bir yaşam alanı. OpenCampus; her yıl Urla'da aynı konulara ilgi duyan insanları farklı gündemlerle buluşturuyor. OpenCampus'ün temelleri, teknoloji konularına odaklı insanları ve kurumları buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek açık inovasyon kampı Hack'n Break ile atılıyor. Hack’n Break, Açık İnovasyon Derneği’ni yaratıyor. Dernek ise OpenCampus alanını... OpenCampus bir nevi etkinlik kuluçka merkezi. OpenCampus'un kapıları, yaratıcı etkinlik formatı üretebilen ve beraber çalışabilen herkese açık. OpenCampus'un nereye doğru evrildiğini sorduğumda OpenCamus'un kurucularından Murat Küçükgirgin: "Bu bir yolculuk ama bu yol bizi akademiye götürsün istiyoruz. Beş yıl sonra OpenCampus; insanların özgürce düşündükleri, ürettikleri bir akademi olsun istiyoruz. Gündelik hayattan, yarın kaygısından koptukları, iş odaklı benzerlerini benzerlerini bulup, birbirlerini tamamladıkları bir ekosistem yaratmak istiyoruz." diyor. OpenCampus'te neler oluyor, Murat Küçükgirgin ve Zehra Doruk anlatıyor… (2018 HB nasıl geçti? videosu için tıkla!) [https://www.youtube.com/watch?v=WGiCW9x2xUE]

Urla’da Postmodern Bir Çorbacı: Tarihi Yarımada İşkembecisi

Urlaİskele’yelezzet duraklarından bir yenisi eklendi.YorgoSeferisOtel’in tam karşısına açılan Tarihi Yarımada İşkembecisi, modern tasarımı sebebiyle bir kafe hatta bir barı andırsa da içinde geleneksel yöntemlerle hazırlanmış tarihi lezzetler barındırıyor. Dışı modern, içi geleneksel olan bumekanınhikayesi İşletmeci Barbaros Oskay’ın üç sene önceKemeraltı’ndaiçtiği bir çorbayı çok beğenmesiyle başlıyor. Bu lezzetli tarifi,İzmir’'inen eski ve bilenen çorbacıları arasında yer alan Arif Usta 1957 yılında yaratmış. Aynı lezzeti günümüze taşıyan bu başarılımekanamutlaka uğrayın, siz de çok seveceksiniz.

Pizzeria Luna Romana - Pizza Aşkına

Bone Coffee Roasting – Urla'nın En Yeni, En Şirin 3. Nesil Kahvecisi

Pınar ve Niko’nun Dev Oyuncakları – Urla Surf House

Urla'da Köyce bir mutfak, Köyce bir mekan, Köyce bir alışkanlık

Türkiye'nin En İyi Mastering Stüdyosu - Maven Mastering 

Mitera 1905 - Geçmişin Masumiyeti Sizi de Büyüleyecek!

Zeynep Vaizoğlu- Kendini bilmekten daha önemli bir gaye var mı?

Sihirli - Masal Kahramanlarını Bekliyor