Metehan Şereflioğlu - 7 Santimetre'nin ödüllü yönetmeni

3. Kadın Yönetmenler Festivali başlıyor!

Üç senedir Kadın Yönetmenler Festivali düzenliyor. Festivalde birbirinden güzel seçkiler ve programlar yer alıyor. Festivalin her sene bir teması var. Bu seneki teması ise hayal kurmak. Festivali düzenleyen Gülten Taranç herkes hayal kurmayı hatırlasın, bir hayale şahit olsun istiyor altı gün boyunca. 29 Şubat-5 Mart tarihleri arasında Buca Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde Buca Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek festivalde bu sene Face to Face (Yüz Yüze) bölümü ise dikkat çekiyor. Bu bölümde seçkide yer alamayan film sahiplerine özel bir seçici kurul filmlerin seçilmeme nedenlerini eser sahiplerine açıklayacak. Festivali 15 kişilik bir ekiple düzenleyen Gülten Taranç'la festivalin misyonunu, gelecekteki hedeflerini konuştuk.

Doğa Kılcıoğlu: Herkesin hikayesi aynı derecede kıymetli

Doğa Kılcıoğlu,Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olduktan sonra Paris Sorbonne III Üniversitesi’nde sinema eğitimi gördü. Üniversite yıllarında çektiği belgesel filmi Üç Kulaklı ile 2003 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Belgesel ödüllerini aldı. 2006 yılında ‘1 2 3 TIP’ adlı belgesel filmi çekti. 2008 senesinde kardeşi Can Kılcıoğlu’yla DeliCe Film’i kurdu. Kamerayla İzdivaç adlı belgeselin yönetmenliğini yapan Kılcıoğlu, Prizren Dokufest Belgesel Film Festivali’nde İzleyici Ödülü aldı. Bu belgeselinde evlilik programının ardında yaşananları, teğet geçtiğimiz insanların hikayeleri üzerinden anlattı. 2013 yılında ise Can Kılcıoğlu’nun yönettiği Karnaval isimli uzun metraj filmin yapımcılığını yaptı. Birçok kurumsal şirkete film atölyeleri yapan Kılcıoğlu, Galatasaray Üniversitesi'nde yarı zamanlı dersler verdi.Renkli Oda'da çocuklara stop-motion ve film okuma atölyeleri düzenlerken bir yandan da belgeseller çekmeye devam ediyor. Sahip olduğu donanımı eşitlik adına kullanan, söylenmek yerine üreten ve çocuklara dokunan, dünyanın meselelerini dert edinip derman olmaya çalışan bir isim Doğa Kılcıoğlu. Doğa, tüm insanların hayat hikayelerine kıymet veren, eşitliğe inanan; samimiyetsizlikle derdi olan insanlardan. Zarafet timsali yönetmenle çektiği belgeselleri, verdiği eğitimleri, yeni projelerini, çocukları konuştuk.

Yunus Ozan Korkut: Hayattaki acılarım sınıf mücaledesiyle ilgili

Adana Ceyhan’da yaşayan insanların hayatlarından kesitler sunan Benim Varoş Hikayem, bu semtte yaşayan insanların hikayelerine yalın bir biçimde değiniyor. Mahallede Robin Hood misali gezinen Rokko ve Çetesi, rap müzik yapanlar, feminist bir köy muhtarı, bir kuş çalma üstadı, dilinden küfür vücudundan faça eksik olmayan gençler... İlk gösterimini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan bu belgesele zamanında suçu ve suçluyu övmek suçlamasıyla dava bile açıldı. Belgesel, Antalya Film Festivali Belgesel Seçkisi İzleyici Ödülü’ne aday gösterildi. Filmin çekildiği mahallede doğup büyüyen Yunus Ozan Korkut, çocukluğundan beri sinemaya gönlünü vermiş durumda. Antikahramanların hikayelerini anlatan başarılı yönetmen Yunus Ozan Korkut ile belgeseli, neden bu işi yaptığını, kentten Ceyhan'a bakmaları konuştuk.

Gökalp Gönen: Sinemacının başka disiplinlerde de söyleyecek bir şeyleri olmalı

Gökalp Gönen, Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü mezunu, yaşadığımız dünyanın hassasiyetlerine duyarlı, büyülü sonların mimarı bir yönetmen. Avarya, Altın Vuruş gibi başarılı animasyonlara imza atan yönetmenin kısa filmleri hem pek çok ödül aldı hem de yurt içi ve yurt dışında pek çok festivalde gösterildi. Onun yaptığı filmlere güçlü bir senaryonun yanı sıra muhteşem bir teknik eşlik ediyor. Yaratıcı ütopik dünyalar yaratan Gönen aynı zamanda oldukça çarpıcı fotoğraflar da çekiyor. Şimdiden adından sıkça söz ettiren yönetmeni ileride de sık sık duyacağız gibi görünüyor. Kendisiyle film çekmekle büyücülük arasındaki ortak noktaları, filmlerinde robot karakterler kullanmayı tercih etmesinin nedenlerini, ülkemizde yapılan film festivallerinin eksikliklerini, hem hikaye anlatımı hem teknik açıdan güçlü bir eser yaratmanın yolunu konuştuk. Keyifli okumalar.

Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım’da!

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 kısa filmi seyircisiyle buluşturacak. Ekran, Koltuk, Remix ve Artı olmak üzere dört ana bölümden oluşan festivalin ana teması “Farklılığımız, Çeşitliliğimiz, Hassasiyetimiz”. Festivalin proje yöneticisi Derya Efe Uluca Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali’yle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Benden Hikayesi: Sait Faik Abasıyanık'a Dair Bir Vefa Belgeseli

Alternatif Kısa 8 Başlıyor!

Nesli Özalp'ın ¨Dönüş¨ü

Gülten Ağrıtmış - Hem Değişik Olmak Hem Anlaşılır Olmak Benim İçin Önemli

Alternatif Kısa 5 - Kısa Film İyi Gider

Alternatif Kısa 4 - Kısa Film İyi Gider