Rap, Blues ve Hip Hop Türlerini Harmanlayan Grup: Mechanical Rooster

Mustafa Kaçar ve Onur Çağlar tarafından 2016 yılında İzmir'de kurulan Mechanical Rooster geçtiğimiz ay Bone Union Records tarafındanHoly Shit [https://open.spotify.com/track/27641XyLeBJqBdM4Dc1n9o?si=STmtGKj_RqeI4zPMc7HABw] adlı teklisini yayınladı. Grup rap, blues ve hip hop türleri harmanlıyor. Grup üyeleriyle sound'larını nasıl bulduklarını, projede yer alan isimleri konuştuk.

Müzik ve Görseli Birleştiren Deneysel Grup Noisual

Progresif rock ve endüstriyel ögeleri birleştiren deneysel müzik grubu Noisual, sesle görselin gücünü birleştirerek ortaya sıra dışı bir iş çıkarıyor.Tunga Alp Şen ve Berkhan Ay tarafından 2016 yılında kurulan Noisual'da dijital ve analog dünya iç içe geçiyor. Noisual, geçtiğimiz yıl yayınladığı ilk teklisi Tidal Waves’te farklı sanat dallarını barındıran performansıyla da dikkat çekmişti. Tunga Alp Şen ve Berkhan Ay ile Noisual'in hikayesini, şarkılarının yapım aşamalarını, müziklerinde kurdukları atmosferi ve gelecek planlarını konuştuk.

Müzik Tarihinin En İyi Konserleri

Rock, caz ve pop müziğin tanrı ve tanrıçalarının unutulmaz konser performanslarını sizler için derledik. Müzik tarihinin unutulmaz ikonlarının belleklerden silinmeyen konserleri arasında müzikal bir yolculuğa hazır olun.

Call Me Yesterday: Kurmaca Karakterlerden İlham Alan Grup

Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirilen Call Me Yesterday grubu son olarak 2019 yılında Halil Özlü’nün (bas gitar) katılımıyla son halini aldı. Grup garage rock, punk ve stoner müzik türlerinde besteler üretiyor. Sarkılarında çeşitli duygusal devinimleri anlatmasının yanı sıra kurgusal olay ve karakterlere yer veriyor. İlk EP’sini de yayınlayan grupla buluşup grubun kurulma hikayesini, şarkıların ardındaki hikayeleri, müzikle ilişkilerini konuştuk. Call Me Yesterday, 14 Kasım’da Up Stage Performance’ta saat 20.00’de sahne alacak. CMY’den sonra One Against All sahne alacak. Keyifli okumalar.

20. Yüzyıldan 21. Yüzyıla 21. Peron

Seyhan Eriş, Alp Gültekin, Aron Şerez, Halil Yıldırım, Andreas Wilderman ve Haluk Öztekin lise yıllarında bir araya gelerek 1973 yılında, 21. Peron’u kurarlar. İzmirli progresif rock grubu başarılı iki albüm çıkarır, hatta halk oylaması ile birincinin belirlendiği ilk ve son Eurovision Türkiye finaline kalır. Fakat çoğu tıp mensubu grup üyeleri mesleklerine ağırlık vermek zorundadır ve 1979 yılında 21. peron dağılır. Zamanın ötesinde bir müzik anlayışına sahip grup üyeleri 35 yıl sonra, emekliliklerine çeyrek kala, tekrar bir araya gelirler. Sanal müzikal trendleri müzik yelpazelerine ekleyen grup 2014 yılında "Tapon", 2018 yılında "Sanki Hep Buradaydık" albümünü yayınlar. Kendileriyle grubun kuruluş hikayesini, Eurovision maceralarını, yıllar sona tekrar bir araya nasıl geldiklerini, müzik yaratım süreçlerini, grubun köklerine atıfta bulunan "1973" adlı yeni albüm çalışmalarını konuştuk. Keyifli seyirler…

Adalet için Caz... Bora’yı Anma Konseri

Ayşedeniz Gökçin - Piyano Aslında Zaman Makinesidir

Ünlülerin Prodüktörü - Ahmet Özden

Ayşe Çınar - İzmir'in Deniz Sesli Yıldızı

Yank

İzmir'in Akdeniz Soslu Tropikal Ruhlu "Palmiyeler"i

Mogambo'da Caz Geceleri - İEF86