Sadi Tekin ve Kaan Bağcı ile İllüstrasyonun İncelikleri

Bulduğu her türlü malzemenin üzerine çizim yapanSadiTekin leblebileri karakterleştirmesiyle, New York sokaklarına muzip canavarlar iliştirmesiyle tanınıyor. KaanBağcı'yı kendine has çizimlerinden biliyoruz. Bağcı'nın tanıdığımız masal kahramanlarını dokunuşlarıyla büyüten, dünyaya bir başka yerden bakan çizimleri var. Bu videolu röportajımızda iki başarılı illüstratörle yaratım süreçlerini, coğrafyanın yaratım sürecine etkisini, beslenme noktalarını konuştuk. Köklenen sanatçı ile köklenemeyen sanatçı arasındaki farklara değindik.

Ozan Ünal ve Matematiği Az Ruhu Çok Heykelleri

232 Artworks ile Renkli Bir Dünya Mümkün

Sokak Sanatçıları Derneği: İfade özgürlüğünün yeri sokaktır

Sokak Sanatçıları Derneği ilk olarak 2004 yılında bir kulüp olarak hayatına başlıyor ve 2009 senesinde dernek haline geliyor. Onları orkestralarıyla sokaklarda toplum belleğine yer edinen, edinecek olaylarla ilgili şarkılar söylerken de, gençleri sanat alanında desteklerken de görebilirsiniz. Sanatı aracısız olarak toplumla buluşturmak, disiplinlerarası sanat için alan açmak, toplumu özgürleştirmek, hem değiştirmek hem de bu yolda değişmeyi göze almak gibi gayeleri var. Ayrıca bu derneğin başkanları her zaman kadınlar arasından seçiliyor. Ne olduğuna yolda karar veren ama ne olmadığını çok iyi bilen bir dernek burası. Kral çıplaksa çıplak diyebilen insanlardan oluşan derneğin üyeleri ile kuruluş hikayelerini, dertlerini, meselelerini, karşılaştıkları zorlukları, sokak sanatından korkulmasının nedenlerini ve daha pek çok konuyu konuştuk. Keyifli okumalar.

Tilki Sanat'ın Kurucusu Çağatay Olgun: Bir yapıt oluştuğu bağlamda kıymetlidir

Tilki Sanat hem sanatçıya hem sanatseverlere alan açan, özgürlük alanları yaratan disiplinlerarası bir sanat alanı. Burada oda tiyatrosu izleyebilir, sanat okuryazarlığı, sinema atölyelerine katılabilir, sanat eserinin üretim sürecine şahit olabilirsiniz.Tilki Sanat’ın kurucusu çağdaş sanat uzmanı Çağatay Olgun’la Alsancak’taki mekanlarında görüşüp sanata çok yönlü bakış açıları geliştirme yolunda kişilere yol gösteren bu yerin kuruluş hikayesini, sanatçıya ve sanatseverlere sunduklarını, güncel sanat piyasasındaki eksiklikleri ve gelecek projeleri konuştuk.

İnanç Avadit: Mücadele etmiyoruz, sadece mızmızlanıyoruz

İnanç Avadit’in Buradan Kurtulmak Bize Kaldı adlı şiir kitabı içinde yaşadığımız dünyanın gerçeklerini, gerçekleştiremediklerini, ağıdını, karanlığını, ilerleme sandığımız yozluklarını, dehlizlerini suratınıza çarpan bir kitap. Derinden derinden sallıyor İnanç’ın kitabı. Dalgakıranlarınızı yok ediyor, içinde yaşadığınız dünyayla baş başa bırakıyor. "Bir sabahlık doğmamış güneşler sipariş eden", "Delirdim kendimi", "Gözlerinin geçmişinden öpüyorum" diyen bir adamın kitabı, Buradan Kurtulmak Bize Kaldı. Güzel haber; İnanç Avadit’in yeni şiir kitabı Canavar Kalbi Monokl Yayınları tarafından çıktı. Kendisi aynı zamanda fotoğraf da çekiyor. Yazı ile fotoğrafın birbirini beslediği noktaları, kitabın ismini aldığı olayı, delirmenin önüne koyduğumuz bariyerleri konuştuk

Bahar Akıncı - Barcelona, İzmir'in Görmek İstediğim Hali Gibi!

Gülşah Elikbank - "İhtimal" Bir İhtimalsizlik Romanı

Aziz Kocaoğlu - İzmir Yaşanacak Şehir

Fahri Özdemir - "İzmir Halkı Sanata İzmir'de doysun"

Genç Şair Çağla Meknuze - Akdeniz İklimli Orta Doğu

Tiyatroyla Yoğruldular ve Tiyatro 4'ü Kurdular