Müzik ve Görseli Birleştiren Deneysel Grup Noisual

Progresif rock ve endüstriyel ögeleri birleştiren deneysel müzik grubu Noisual, sesle görselin gücünü birleştirerek ortaya sıra dışı bir iş çıkarıyor.Tunga Alp Şen ve Berkhan Ay tarafından 2016 yılında kurulan Noisual'da dijital ve analog dünya iç içe geçiyor. Noisual, geçtiğimiz yıl yayınladığı ilk teklisi Tidal Waves’te farklı sanat dallarını barındıran performansıyla da dikkat çekmişti. Tunga Alp Şen ve Berkhan Ay ile Noisual'in hikayesini, şarkılarının yapım aşamalarını, müziklerinde kurdukları atmosferi ve gelecek planlarını konuştuk.

20. Yüzyıldan 21. Yüzyıla 21. Peron

Seyhan Eriş, Alp Gültekin, Aron Şerez, Halil Yıldırım, Andreas Wilderman ve Haluk Öztekin lise yıllarında bir araya gelerek 1973 yılında, 21. Peron’u kurarlar. İzmirli progresif rock grubu başarılı iki albüm çıkarır, hatta halk oylaması ile birincinin belirlendiği ilk ve son Eurovision Türkiye finaline kalır. Fakat çoğu tıp mensubu grup üyeleri mesleklerine ağırlık vermek zorundadır ve 1979 yılında 21. peron dağılır. Zamanın ötesinde bir müzik anlayışına sahip grup üyeleri 35 yıl sonra, emekliliklerine çeyrek kala, tekrar bir araya gelirler. Sanal müzikal trendleri müzik yelpazelerine ekleyen grup 2014 yılında "Tapon", 2018 yılında "Sanki Hep Buradaydık" albümünü yayınlar. Kendileriyle grubun kuruluş hikayesini, Eurovision maceralarını, yıllar sona tekrar bir araya nasıl geldiklerini, müzik yaratım süreçlerini, grubun köklerine atıfta bulunan "1973" adlı yeni albüm çalışmalarını konuştuk. Keyifli seyirler…

Edin Aslantürk ile Müzik Üzerine

Müziğiyle Dubai'de kendisine dinleyici kitlesi yaratmış Edin Aslantürk, müzisyen olmasaydı ne olurdu? Edin Bey'in Dubai'ye gitme hikayesi nasıl gerçekleşmiş? Dubai müzik anlamında kendisine neler katmış? Türk ve Dubai dinleyicileri arasındaki farklar neler? Edin Bey ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik, keyifli okumalar.

Ayşedeniz Gökçin - Piyano Aslında Zaman Makinesidir

Ünlülerin Prodüktörü - Ahmet Özden

Ayşe Çınar - İzmir'in Deniz Sesli Yıldızı

Yank

İzmir'in Akdeniz Soslu Tropikal Ruhlu "Palmiyeler"i

Pitch Black Process - İzmir'in Metal Müzikte Avrupa'ya Açılan Kapısı

La Dee Eda: Kendini Müzikle Anlatıp, Dünyayı Müzikle Anlayan Kadın

Daha küçük yaşlarda müziğe gönül veren, kariyerinin 14 yılında müzik eğitimi veren Eda; müziğe tutkuyla bağlı. Öyle ki; söylediği şarkıları dinlediğinizde de "Eda müzik için yaratılmış!" diyorsunuz.Eda, klasik piyanoyu, caz etkisinde bir atmosferde Indie Pop / Rock sesleriyle harmanlıyor ve müziğini "Modern Çağ Piyano Kronikleri" olarak tanımlıyor.Müziğe ve İzmir'e böylesine bağlı olan ve üretmeyi seven birini bulunca tanıyıp, tanıştırmamak olmaz.Biz sorduk, güzel kalbiyle, sesiyle Eda cevapladı.

Yerli Eric Clapton - Şenel Karatepe

Volkan Öktem: Hangi dönemin içinde büyüdüyseniz o dönemin parçası oluyorsunuz

Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem,Sezen Aksu, Fahir Atakoğlu, Nilüfer, Tarkan, Mirkelam, Ajda Pekkan gibi sanatçılarla çalıştı. Gruplar kurdu, pek çok grupla beraber çaldı. Caz müziğe ilgi duyunca Tuna Ötenel ve Janusz Szprot gibi sanatçılarla da çalışma olanağı buldu. Yamaha All Stars Europe'ta, Central Park'ta, Leverkusen Jazz Festivali'nde, Sunside Jazz Club-Paris'te sahneye çıktı. Yaptıkları saymakla bitmez. Volkan Öktem'le mekan ile müzik arasındaki ilişkiyi, dönemin müziğine olan etkisini, kendi stilini buluşunu, farklı türlerdeki müziklerin yapı taşını bilmenin yarattığı olanakları, stüdyo kurulumunda dikkat ettiği noktaları ve korona dönemini konuştuk.