06 Haz 2019
Seçil Şeker

Alaçatı'da Nerede Kahve İçmeli?

Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve duraklarını yazdık... 

 

Tuck Coffee 

 Kaynak: Turk Coffee

Bostanlı’dan tanıdığımız, kahvelerinin tadına saatlerimizi verebileceğimiz bu güzel mekan bu sene Alaçatı’da da şube açtı. Sakin bir gece geçirmek için ideal bir yer olan Tuck Alaçatı’nın ana sokaklarının Hacımemiş ile bağlandığı orta noktada bulunuyor. Tek başınıza bir kahve içmeye çıksanız bile önünüzden geçen insanları izlerken yalnız kalmanız imkansız oluyor. 

 

Cartel Coffee & Coctails 

Kaynak: Picbear

Yine bir İzmir/ Alaçatı iş birliği... Alsancak’ta bulunan, konseptiyle kendini belli eden El Cartel bu sene Alaçatı’ya bir şube açtı. Konsept aynı ama bir fark var. El Cartel Alaçatı’nın kokteyllerini de denemelisiniz! Muhteşem kadrosuyla El Cartel daha çok uzun yıllar Alaçatı’ya gelen tatilcileri kahveye ve kokteyle doyuracak. 

 

Kahvemin Tadı 

Kaynak: Twitter/Kahvemintadi

İsim tanıdık geliyor değil mi? Evet, dondurmacılar listemizde bahsettiğimiz Dondurmamın Tadı’nın bir yan kolu Kahvemin Tadı. Şirin mi şirin, lezzetli mi lezzetli. Hacımemiş’in muhteşem ambiyansıyla büyülenmiş minik bir yer ama kahvelerinin 40 yıldan fazla hatrı olmalı! Yok, bunu kabul edemem, 40 yetmez! 

 

Roqqa Artisan Cafe&Bar 

Kaynak: GostroClub

Hacımemiş’in ana sokağından çıkıp yan sokaklara dalmak, biraz daha kalabalıktan uzak kalmaksa tercihiniz size Roqqa’yı önerebiliriz. Tatlı sevmeyen acı kahve aşığı bir insan olarak Ice Americano’ya benden tam not! 

 

Take Five 

Kaynak: Hürriyet

Caz ve kahveseverlerin buluşma noktası! Sadece kahve de değil müziğinizi dinlerken elbette içkinizi yudumlayabilir, kokteyllerinizin içine düşebilirsiniz. Tüm yaz Two And a Half Band ve Cansu Nihal Akarsu’nun sahne aldığı mekan Alaçatı'nın en canlı caz müzik mekanı! 

 

Dutlu Kahve 

Kaynak: Sosyal Ayak

Hacımemiş’in sonunda; giderken sağda, dönerken solda, camiye varmadan köşede bir kahve karşılıyor sizi. Daha Alaçatı popüler değilken Hacımemiş’in H’si yokken yanı oralar hep dutlukken vardı bu kahve. Küçükken annemlerle pazara gider de sonrasında limonatasını içerdim. Şimdilerde ise keyifle kahvesini içmeye gidiyorum ama kahve servisi sadece saat 6’ya kadar. Sonrasında bu güzel kahve meyhaneye evriliyor ve emin olun meyhanenin mezeleri de ayrı bir lezette 

 

Köşe Kahve 

Kaynak: DündenGünden

İlk göz ağrım. Yazlığımıza taşındığımızda ilk geldiğimiz yer. İlk röportajımı yaptığım, sezon başlar başlamaz ilk uğradığım, rahmetli anneannem ile gidip sade Türk kahvelerimizi yudumlarken “Önümüzden geçen 10. kişi hayatımızın aşkı olsun!” diye oyun oynadığımız tatlı mı tatlı kahve. Bir de dükkanı var ki evi barkı satıp komple dükkanı almalık! Tatlılarına, yemeklerine methiyeler düzmek isterdim ama şimdi sırası değil. Alaçatı’yı Alaçatı yapan değerlerden... 

 

Sailors Cafe 

Kaynak: Sailors Otel

Aslında Sailors Hotel meydanı demek lazım. Alaçatı’nın orta yerine konuşlanmış beş odasıyla hizmet veren otelin alt kısmında ise bir kafe bulunuyor. Evet 3. dalga kahvecilerden olmayabilir ama kahve içip sohbet etmek, gelene geçene bir selam çakmak, “Aaa o çantayla o ayakkabı olmuş mu şimdi!” diyerek kendinizi "İşte Benim Stlim" jürisi gibi hissetmek için çok ideal bir mekan. 

 

North Cape Cafe 

Bu sene hayırsızca sadece bir kere uğramış olsam da North Cape; işletmecisinin değişmesiyle ve bu sene başlamış olan DJ performanslarıyla güzel bir mekana dönüşmüş. Sanırım bir şeyler içip sohbet etmek isteyen bir insan olduğumdan müzik fazla geldi bana. Müzikler kötü müydü? Asla. Yalnız çıktığım geceler için kesinlikle mükemmel bir alternatif oldu. Hatta belki sonbahar ve kış kaçamaklarında kapını çalarım, North Cape. Bu sene uğrayamadım diye senden vazgeçeceğimi sanma!