Yazılar

Alaçatı'nın Dillere Destan Dondurmacıları

Paylaş
25-07-2018
Seçil Şeker

Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok artık!” demeyin. Çocukluğundan beri yazlarını Alaçatı’da geçirmiş ve midesine fazlaca düşkün biri olarak tabii ki hepsini denedim! Hatta fazlasını bile denedim ama damağımda en çok yer edenleri yazdım. Bir tanesi var ki o da en yakın zamanda denenecek. Hepsini de samimiyetimle yazdım. Sizin favorilerinizi de heyecanla bekliyorum.  

 

Alaköy Alaçatı Pastane 

Gözünüze çarpan kurabiyeler, muhallebiler, birbirinden leziz görüntüdeki reçellerden gözünüzü bir anlık alabilirseniz o muhteşem el yapımı dondurmalara kalbiniz eriyecek. Bademi, limonu, nanesi güzel peki damla sakızı? Enfes! Çarşıyı gezmeye başlarken biraz alın, dönüşte yeniden almak için kendinizi önünde bulacaksınız. 

 

 


 

 

  

Ice Cloud 

Daha önce Ice Cloud’tan bahsetmiştik. İlk kez Alaçatı’da sevenleriyle buluşan Ice Cloud tahmin edersiniz ki çok sevildi. Sevildikçe de şube açtı ama şube açtıkça kalitesinden ödün veren yerlerden asla olmadı. Hala çok lezzetli hala çok prenses! Şimdiki aşıkların dağları delmelerine, denizleri aşmalarına gerek yok. Ice Cloud’ta kendimizi masal kahramanı gibi hissedebiliyoruz.  

  


 

Dondurmamın Tadı 

Bir yer fıstıklı dondurması var ki! İnsana keşke adım “Dondurmamın Tadı’ndaki yer fıstıklı dondurma” olsa dedirtir. Demişliğim var oradan biliyorum. Sütlerini üreten hayvanları sevesim, yemleyesim var! Mutlaka denenmeli, Hacımemiş’e gidildiğinde uğranmalı...  

 

 

 

Alaçatı Limoni 

Bir limonatası, iki limonlu dondurması, üç limonlu cheesecake’i! Limon sevmeyenler için de alternatif var tabii ki ama yaz gibi mis gibi limon lezzetiyle kendinizi şımartmanız için en uygun yer Alaçatı Limoni. Hatta iki öneride daha bulunalım. Ekşi sevenlere mandalina, tatlı sevenlere bal badem dondurma! 

 

 

 

Dondurmino Gelato 

Blue Alaçatı, benim deyimimle şirinler dondurmasını yemeyi en sevdiğim yer. Tatlı ama acı severler için acılı bitter çikolatalı dondurmasını öneririm. Damağınızda tatlıyla acının o ahenkli dansının sizi çok mutlu edeceğine eminim.

 

 

 

Cold Stone Creamery 

Alaçatı’da gezerken insanların elinde koca koca külahlar ve görsel şölen yaşatan dondurmalar görüyorsunuz ya, işte onların hepsi Cold Stone’dan çıkıyor. Soğuk mermer üzerinde hazırlanan dondurmaya istediğiniz malzemelerden ekleyebiliyorsunuz ya da menüden hazır lezzetler seçebiliyorsunuz. Eğer benim gibi her şeyi karıştırmayı seven bir yapınız ve damak zevkiniz varsa tam sizlik bir yer! Birkaç top dondurma yemek yerine ruh halime göre yaptığım karışımlarla kendimi fazlaca gurme hissediyorum.

 

 

 

Veli Usta 

Taban damla sakızı, üzerine bir top bitter ve vurucu darbe olan karadut! Veli Usta kombinimi sizlerle paylaşıyorum. Bu çok özel ve lezzetten sizi ağlatacak kombini denemeyip muhteşem bal bademi ve meyveli dondurmalarıyla da kendinize bir potpuri hazırlayabilirsiniz. Eminim ki yediğiniz her topun tadı bir sonraki gelişinize kadar damağınızda kalacak. 

 

 

Da Franco Gelato 

1978 yılından beri İtalya’da faaliyet gösteren Da Franco 2010 yılında Çeşme’de 2018 yılında da Alaçatı’da açılıyor. Ben bu yaz Alaçatı’da tanıştım kendisiyle. İtalya’dan özel olarak gelen dondurmalarına sarılıp uyumak istediğim oluyor bazı günler. Kendilerine öyle bir aşkla yükseliyorum. Önümüzdeki ve sonraki tüm yazlarda ve kışlarda kendilerini Alaçatı’da görmeyi çok istiyorum. 

 

 

 

Magnum Store 

Hep sevdiklerimi ve deneyimlediklerimi yazdım listeye fakat denenecekler listemdeki Magnum Store’u yazmasaydım ayıp olurdu. Önünden çok geçtim ve açıldığı günden beri tatmak istiyorum. Gözümü biraz sırası korkuttu her defasında o kadar beklemek istemedim ama öylesine merak ediyorum ki sanırım en kısa sürede o sıraya gireceğim. Belki sırada karşılaşır sizinle selamlaşırız...