17 Ara 2017
Otuzbeşlik

Bisiklet Dostu İşletme Olmak İster misin?

Bisiklet Dostu İşletmeler; bisikletli ulaşımı ve bisiklet kültürünü desteklemektedir. Daha temiz bir çevre, daha az trafik, daha sağlıklı insanlar ve daha yaşanabilir bir kent Bisiklet Dostu İşletmeler sayesinde sağlanabilir. İşletme sahibi olarak siz de "Bisiklet Dostu İşletme" olmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise ya da ¨Bisiklet Dostu İşletme¨ kavramını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

 

BUGEP (Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu), trafikte bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için eğitim verilmesi gibi sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesi, bisiklet kullanımın yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi, şehir içinde bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılması gibi birçok amacı olan bir platform. Platform üyeliği gönüllülük esasına dayanıyor. Buradan ulaşım haritasına ve diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunların dışında İzmir'de yepyeni bir kavram meydana geldi: Bisiklet Dostu İşletme.

 

Nedir bu Bisiklet Dostu İşletme?

Bisiklet Dostu İşletme, bisikletli ulaşımı ve bisiklet kültürünü destekleyen işletmedir. Daha yaşanabilir bir kent için çalışır. Bisiklet Dostu İşletmeler, bisikletli müşterilerine özel indirimler sağlar, kampanyalar düzenler, mağazasında yaptığı fiziksel değişikliklerle bisiklete yer açar, bisikletin ve bisikletçinin güvenliğinin sağlanması için önlem alır, yönetici ve çalışanları bilgilendirilir.

 

Hali hazırda Bisiklet Dostu İşletmeler var mı?

Günümüzde birkaç yerel işletme bisiklet kullanımını desteklese de bu durum yaygınlaştırılmalı, tekerleğe daha fazla yer açılmalıdır. Tenten Mini güzel bir örnek. Bisikletinizle Tenten Mini'ye gidince %50 indirim uygulanıyor. Bu güzel oluşumu neden daha fazla görmeyelim ki.  

 

Peki Bisiklet Dostu İşletme olmak için aranan kriterler nelerdir?

Aday işletme kriterlerimiz ise şöyle;

İşletme, müşterilerin bisikletlerini güvenli olarak park edecekleri bir alan tahsis eder. İşletme amiri mekanın fiziksel güvenliğinden ve bisikletlerin güvenliğinden sorumlu olmayı kabul ve taahhüt eder. Mal veya hizmet alımlarında bisikletli müşteriler için belirli oranlarda indirim (minimum %10) veya kampanya uygulamayı kabul ve taahhüt eder. İndirim oranlarını ve kampanya bilgilerini paylaşır. Gerekli durumda bisiklet etkinlikleri için hazırlanan broşür, afiş veya benzer görsel çıktıları mağazanın uygun yerinde asılması ve sergilenmesi için destek olur.

 

 Bİsiklet dostu olmak isteyen işletmeler nereden başvuru yapabilecekler?

Başvurular otuzbeslik.com üzerinden yapılmaktadır. Başvuru formunu dolduran aday işletme BUGEP - Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu komisyonları tarafından değerlendirilir. Sertifikayı almayı hak kazanan işletmeye Bisiklet Dostu İşletme Sertifikası ve Sticker'ları teslim edilir. Sertifika 1 yıl süre ile geçerlidir.

 

Dip Not: Bisiklet Dostu İşletme Projesi otuzbeslik.com ve BUGEP ( Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu ) tarafından yürütülmektedir.