29 Mar 2018
Seçil Şeker

Bostanlı'nın Meyhaneleri

Siz değerli okuyucularımıza bir Bostanlı Rehberi hazırlamıştık. Bu rehberde sizlere bir de meyhaneler listesi yapmaz sözü vermiştik. İşte sizin için seçtiğimiz sıcacık, samimi kimi Ege kimi Karadeniz kokan kimi de Yunan esintileri taşıyan restoranlarımız...

 

Mavra Restoran 

Kaynak: zomato.com

2010 yılında hizmete giren mekanda mavi ve beyaz renklerin ağırlıkta olduğu ortamıyla karşılıyor konuklarınıKendinizi Alaçatı'da hissetirecek duvarları, burayı ufak sahil kasabalarındaki lokantalara yaklaştırmış. Spesiyalleri arasında bademli dil balığı, levrek sarma, enginarlı karides ve ahtapot ızgara bulunuyor. Bu küçük restoran sizi samimiyetle kucaklayacak. Meze menüsüne değinmek isterdik ama hepsi ayrı ayrı o kadar güzel ki seçemedik! Rakılar bittiyse ve tatlı zamanı geldiyse size ıspanak tatlısını öneriyoruz. Denenmesi gereken bir lezzet. 

 

Bosstanlı Meyhanesi 

Kaynak: instagram.com/bosstanlimeyhanesi

2009’da açılmasına rağmen meyhane kültürünü yaşatmasıyla hemen Bostanlı'nın kalbini çalmış bir mekan. Bilinen diğer adıyla “Şevketi Bostanlı”, retro atmosferiyle farklı bir görünüme sahip. Gramofon, eski 45’likler, duvarlarda film afişleri, ud, keman gibi enstrümanlarla kendinizi bambaşka bir hava içerisinde bulacaksınız. Mersin’den getirilen bıldırcından (özel sosuyla mangalda), Asım Usta’nın meşhur kokorecine kadar pek çok lezzeti deneme imkânınız var. Mutfağına rahatça girip yiyeceğiniz yemeklerin, mezelerin nasıl hazırlandığını izleyebilir, Türk Sanat Müziği eşliğinde gecenizin tadını çıkarabilirsiniz. 

 

Vona Meyhanesi 

Kaynak: meyhanedeyiz.biz

“Karadenizli Meyhane” olarak 2004’ten beri hizmet veriyor. Karadeniz’in kendine has mutfağını İzmir’e taşıyan meyhane Karadenizlilerden tam not almış, İzmirlileri de lezzetiyle sarıp sarmalamış. Bir apartmanın zemin katında, salaş bir dekorasyona sahip mekanın duvarlarındaki ahşap pencere dekorları ilgi çekici. Akşamları sokak trafiğe kapatılınca, meyhanenin müdavimleri dışarıda oturma şansı da yakalıyor. Burada rakı sofrasının en aranan, en sevilen mezesi hamsi tava! Fındıklı yoğurt tatlısı da vazgeçilemeyecek bir lezzet. 

 

Bostanlı Taş Plak Et Restoran 

Kaynak: meyhanedeyiz.biz

İsminin hakkını veren bir dekorasyonla nostaljik bir hava yakalamış olan mekanda fasıl keyfi de muhabbet sofrasını tamamlıyor. 2010’da kapılarını hizmete açan iki katlı mekânın girişinde açık hava alanı da bulunuyor. Salon kısmı da gayet büyük ve ferah olarak. Restoranın spesiyali olan özel soslu bonfilesi mutlaka denenmeli. Mevsimine göre Ege’nin otlarından yapılan mezeleri de dillere destan.

 

Baraka Meyhane 

Kaynak: oburcan.com

Baraka; Bostanlı Pasajı içinde yer alan, gözden uzakta, küçük, salaş bir meyhane. Müzik yayınının yapılmadığı, gürültüden uzaklaşıp hem içkisini yudumlamak hem de sohbet etmek isteyenler için ideal bir meyhane. Güldür Güldür ekibinin İzmir'e turneye geldiklerinde de uğradığı yerlerden olduğunu belirten şef Ömer Bey, "Baraka'yı denemeyen çok şey kaybederdiye de ekliyor. 

 

Aşçı Balık Restoran  

 

Yeşil renkli bir dekorasyona sahip mekan 2005 yılından beri kalitesinden taviz vermeden işletme hayatını sürdürüyor. Öyle bir samimi ortamı var ki burada tanışıp evlenenler bile olmuş... Mevsime göre değişmeyen balık fiyatlarıyla misafirlerinin gönlünü çoktan çalan mekanda karides mantı, balık kokoreç, ahtapot hellim gibi damak çatlatan lezzetleri denemezseniz olmaz! 

 

Aralık Sonu Ocakbaşı 

Kaynak: Karşıyaka Haber

Sokak arasında salaş bir ocakbaşı olan mekan Karşıyakalıların gözdesi. İstisnasız her siparişin lezzetli oluşu da ününe ün katmış durumda. Samimiyetin yüksek olduğu mekan ailelerinde sıkla tercih ettiği bir nokta. Hızlı servis, kalite ve lezzet arayanların denemesini şiddetle tavsiye ederiz.  

 

Ahh Leyla 

Kaynak: Feedram

Bostanlı'nın göbeğindeki Ahh Leyla; Ahh Leyla mezesi, Atatürk mezesi ve menüde tebessüm ettiren birbirinden güzel lezzetleriyle kalbimizi çalmayı başarıyor. Bostanlı'nın Leyla'sı sizi kendine Mecnun edecek!