22 Mar 2018
Seçil Şeker

Bostanlı Gezi Rehberi

Yolunuzun Bostanlı'ya düşmesine veya Bostanlı'da yaşamanıza gerek yok bu huzur dolu yerlerde keyifli zamanlar geçirmeniz için. Özellikle Bostanlı'ya gelip kendinizi dinginliğin kucağında bulabilirsiniz. Sahilde yürüyüşünüzü yaptıktan sonra kahvenizi yudumlayabilir, harika bir konsere veya tiyatro oyununa katılabilir, isterseniz dostlarınızla tüm gece keyifli sohbetlerle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Enerjiniz bitmezse gece hayatının nabzını tutup ilerleyen saatlere kadar dans edebilir ya da sohbet eşliğinde canlı müziğin keyfine kendinizi bırakabilir, gün doğumunu Gün Batımı Terası'nda (!) izleyebilirsiniz. "Her gününüzü Bostanlı'da geçirmek için 1001 neden"den değil de keyifli neler yaparsınız onlardan bahsettik. Keyifli okumalar...

 

Ulaşım 

Kaynak: guzelyerler.net

Sanırım Bostanlı'ya gelmenin en keyifli yolu güzel bir vapur sefası çekmek. Buca'daysanız ve "zamanım var" derseniz sizi yine vapura yönlendirelim. İzban'ıyla, otobüsüyle, vapuruyla, nasıl şehrin sokakları denize çıkıyorsa bir şekilde Bostanlı'ya da çıkıyor. Velhasıl kelam nerede olduğunuzun önemi yok hemen Otuzbeşlik'in uygulamasından ulaşmak istediğiniz yeri ve ulaşım seçeneğinizi girerek kendinize keyifli bir yolculuk seçebilirsiniz! Bostanlı içinde ise nostaljik esintileriyle yolcuklar yapabileceğiniz tramvayı veya BİSİM aracılığı ile bisikletleri kullanabilirsiniz. 

Kaynak: egedesonsoz.com

 

Buluşma Noktası 

Kaynak: mapio.net

Alsancak'ın Sevinç Pastanesi varsa Bostanlı'nın da Cami'si var. Çevre düzenlemesi, konumu ve mütevaziliğiyle Bostanlı'nın merkezidir. Adeta önü buluşma noktasıdır. Cemal Gürsel Caddesi'nin ortasında tam da hayatın içindedir. 

 

Kafeler 

Kaynak: Enki Kafe

Bostanlı kafe konusundao kafeler de lezzet konusunda öyle zengin ki... Birinden bahsetsek diğerinin hatırı kalacak, öteki boynunu bükecek. Ayrım yapmadan detaylıca Bostanlı'nın kafelerinden bahsettiğimiz yazıya almak istiyorum sizi. Tam da buradan! 

 

Gün Batımı Terası 

Kaynak: Hürriyet

Bostanlı'da, binalardan sıyrılıp denize yaklaştıkça huzur artar. Türkiye'de gün batımının en güzel izlendiği mevkilerden biri olan Gün Batımı Terası da tam İzmirlilere yakışır bir proje oldu. Aynı zamanda etkinlik, piknik gibi aktivitelere de olanak sağlayan alan çok kalabalık oluyor, yer bulmak çok güç! 

 

Gece Hayatı 

Kaynak: Catch

Hafta içi bile hayatın durmadığı Bostanlı'da geceler de bir başka keyifli geçiyor. Canlı müzik mi istersin? Türkçe Pop'la sabaha kadar dans etmek mi? Yoksa arkamda bir fon olsun ben sohbetimi edeyimcilerden misin? Otuzbeşlik olarak hepinizi düşünüp gece kuşları için de bir liste hazırlamıştık. Buyrunbuyrun  buradan... 

 

Kaynak: Dekorsan Güvenlik

Meyhaneler 

Kaynak: Mavra Bostanlı

Sıra sıra dizilmiş olan meyhanelerin arasında kiminin kalamarına aşık olacaksınız kiminin müziğine ama emin olduğumuz bir şey var ki mutlaka favoriniz olacak bir meyhane bulacaksınız. İsterseniz balığınızı, içecekleriniz götürüp bütçenizi sarsmadan güzel bir ziyafet çekersiniz, isterseniz titizlikle hazırlanmış mezelerle donatırsınız masanızı. Neler var neler Bostanlı'da. Merakınızı hemen buradan giderebilirsiniz...

 

Bostanlı Pazarı 

Kaynak: ETO Derneği

Bostanlı denilince akla ilk gelen yerlerden biri aslında pazarı. Çarşamba günleri kurulan pazarda mevsimin en taze ve lezzetli sebze, meyvelerinin yanında İzmir'in en büyük tekstil pazarını bulabilirsiniz. Her hafta bir milyondan fazla ziyaretçisi olan pazarın bu kadar ünlü olmasının  sebebi kesinlikle kalitesi. İddia ediyorum ki çoğu alış veriş merkezinden daha çok marka bulunuyor burada!

 

Bostanlı Açık Hava ve Arkeoloji Müzesi 

 

Kaynak: mapio.net

Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda bulunan 1987 yılında açılan açık hava müzesinde 90 parça eser sergilenmekte. Ayrıca park bünyesinde zaman zaman resim sergileri düzenleniyor.  Açık hava müzesi 2011 yılında tamamen yenilenirken özellikle kruvaziyerlerle İzmir’e gelen turistlerin ilgi odağı oldu. 

 

Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu 

Kaynak: Karşıyaka Belediyesi

İzmir’deki kültür ve sanat etkinlikleri için en çok tercih edilen mekanlardan biri olan Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu, özellikle yaz aylarında konser, tiyatro ve gösteriler için tercih ediliyor. Karşıyaka’da Bostanlı sahil şeridinin başladığı alanda yer alan tiyatro her hafta yüzlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Oyunlar ve daha detaylı bilgi için otuzbeslik.com'u ziyaret etmeyi unutmayın.