26 Tem 2021
Otuzbeşlik

Cezbedici Bir Coğrafyada Unutulmaz Tatların Peşinde: Urla Gastronomi Rotası

Doğası, kendine has köyleri, bağ yolundaki şaraphaneleri, Ege lezzetlerinin en güzel halini sunan restoranları ile şehirden kaçanların buluşma noktası Urla'ya geçtiğimiz aylarda bir güzellik daha eklendi. Urla'da hizmet veren 6 restoranın bir araya gelerek oluşturduğu Urla Gastronomi Rotası ülkenin en iyi gastronomi rotalarından biri olmayı hedefliyor. Sizler için rotanın duraklarını ve kaşiflerini bekleyen güzellikleri yazımızda bir araya getirdik. 

Beğendik Abi - Urla

Urla'da Malgaca Pazarı’nın içinde, müdavimi çok olan, sadece Urla'da değil, Türkiye’de hatta yurt dışında bile adı bilinen bir lokanta. Kapıdan içeri girer girmez sizi anne gibi kucaklayan bu lezzet dükkanı, çocukluk anılarıyla biriken lezzetlerin zamanla ve ustalıkla yoğrulup masalara zevkle sunulduğu meşhur Beğendik Abi…

Lief Urla

Lief Urla, minimal bir patiseri ve çiçek butiği. Felemenkçe'de, sevimli, şirin, tatlı gibi anlamlar içeren Lief'in menüsü, adının ifade ettiği gibi, her biri el yapımı ve yerel malzemelerle üretilen, özgün Fransız pastalarından oluşuyor.

Od Urla

Şef Osman Sezener, Ege’nin toprağından ve denizinden gelen malzemeyi, odun ateşinde, en doğal şekilde pişirdiği restoranı OD Urla’nın muhteşem atmosferinde gastronomi tutkunlarını ağırlıyor. OD Urla menüsünü mevsime göre yenileyerek taptaze malzemelerini tarladan sofraya taşıyor.

Seyhan Et

1999'dan bu yana yerli besiciliği önemseyerek hizmet verdiği Urla Merkez'deki kasap dükkanından sonra, 2015 yılından beri ünü Ege sınırlarını aşan Seyhan Et hem yemek yiyebileceğiniz, hem de et reyonundan alışveriş yapabileceğiniz Kasap & Restaurant konseptiyle konuklarını ağırlıyor.

Teruar Urla

Teruar Urla, Urla’nın üzüm bağları ve zeytin ağaçları arasında kendi dünyasını yaratan bir alan. Kurucu şef Osman Serdaroğlu’nun lokal üreticilerden topladığı mahsüller ve yöresine sadık ürünlerle geliştirilen özel reçeteler Teruar mutfağının başlangıç noktası. 

Vino Locale

Urla Kuşcular Köyü’nde; yörenin doğasına zarar vermeme duyarlılığı ve bu toprakların tarihine, kendine özgü eski mimarisine uygun sıfırdan inşa edilen Urla Vino Locale, 2018 Nisan ayından bu yana bölgenin ilk şef restoranı olarak konuklarını ağırlıyor.

Yengeç Restoran

2008 yılından beri Urla İskele'deki taş binasında özenli bir aile işletmesi olarak hizmet veren Yengeç Restoran, misafirlerine yerel ve organik ürünlerle hazırlanan çeşit çeşit meze, ara sıcak, mevsiminde deniz mahsüllerinin yanı sıra Ege'ye has birbirinden özel lezzetler sunuyor. 

Urla Gastronomi Rotası hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ve Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

İçerik ve Fotoğraflar: www.urlagastronomyroute.com