04 Eyl 2016
Kübra Çekok

Dik Durun Hayatınız Değişsin

Beynimizin gelişiminin ve zeki varlıklar olmamızın en önemli etkenlerinden birinin dik duruşumuz olduğunu söyleniyor. Birçok araştırmaya konu olan duruş (postür) yaş, cinsiyet, yaşam stili gibi nedenlere bağlı olarak, kişinin fiziksel ve ruhsal durumunu yaşantısı süresince etkileyen önemli etkenlerden birisi haline gelmiştir. Duruş bozukluğuna erken yaşta savaş açmak bu yüzden önemlidir. “Ağaç yaşken eğilir” sözünü unutmamak gerek. Bedenimiz ve ruhumuz hareket için yaratılmıştır. Duruşumuz değiştirdiğimizde hayatımızı değiştirebiliriz. Peki ya ideal duruş nasıl olmalı?

İdeal ayakta durma pozisyonu

Kaynak: vucutcu

Baş dik ileri ve geri eğiklik yapmaksızın yanlardan bakıldığında kulaklar tam omuzlar hizasında olmalıdır. Göğüs dik durmalı bel ve boyundaki çukurluklar normalden fazla veya az olmamalıdır. Karın düz olmalıdır. Omuzlar dik olmalı, çökmüş gibi olmamalıdır.
 
 
 
 
 
 
 
 
İdeal duruşunuzu, evde ya da ofiste fazla zaman harcamadan yapacağınız bel ve boyun kaslarınızı güçlendirici egzersizlerle sağlayabilirsiniz. Küçük adımlarla büyük değişimler yakalayıp birkaç yaş daha genç görünmeniz mümkün.
 
Dik Durmanız İçin Sebepler

1. Boyu uzun gösterir. 

2. Kendine güvenin ifadesidir.


3. Doğal görünmektir.

4. Farkındalık sağlar.


5. Kasları ahenkli çalıştırır.


6. Eklemlerin uzun ömürlü olmasında etkilidir.

7. Solunum ve dolaşımın normale dönmesini sağlar.


8.Omurganın doğal eğriliğini korur.


9. Disiplin kazandırır. İş yapma hevesini arttırır.

10. Kasları güçlendirir, bel fıtığı oluşması riskini azaltır.

Bu kadar sebep saymışken harekete geçmenin ve hayata karşı dik durmanın zamanı gelmedi mi?