Yazılar

Foça'da Nerede Denize Girmeli?

Paylaş
14-07-2018
Gülay Güler

Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı gerçekten çok hoştur. Taş evleri, kalesi, yel değirmenleri gerçekten görülmeye değer. Gelmişken siren kayalıklarında yaşayan nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarını gözlemleyebilir, meşhur Nazmi Usta'dan dondurma yiyebilir, akşamına Eski Foça’nın meşhur barbununu muhteşem deniz manzarası eşliğinde tadabilirsiniz. Şimdi konumuza dönersek: Foça'da nerede denize gireceğiz. Şanslısınız Foça'da birbirinden güzel sahiller bulunmakta, tüm detaylar listemizde. İyi çıpı çıpılar efendim!

 

Hanedan  

Eski Foca'da bulunan Hanedan yeşil ve mavinin birleştiği doğa harikası bir koya sahip ve giriş ücretleri gayet uygun. Üstelik denizin temizliği tescilli, Hanedan Mavi Bayrak’a sahip. Plaj taşlı ve çakıllı. Hanedan'ın yemek menüsü gerçekten çok zengin; salatadan pizzaya, biradan kahveye kadar her şey düşünülmüş. Yaklaşık 100 çalışanı bulunan Hanedan'da, servis aksama durumu söz konusu dahi olmuyor. Çocuklar için çocuk havuzu ve çocuk oyun alanı bulunan Hanadan'da yetişkinler için spor salonu da bulunmakta. Çocuklar gibi eğlenmeniz için langırt, su sporları, balık avlama, voleybol, masa tenisi olanaklarından yararlanabilirsiniz. 

Konum için tıklayın! 

 

Mambo Beach Club, Foça 

Mambo Beach Foça'nın en hareketli olanlarından. Dj’in çaldığı hareketli parçalarla gün boyu eğlenebilirsiniz. Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki eski yol üzerinde bulunan Mambo Beach Club'da; bungalov otel, beach club ve gece kulübü seçenekleri bir arada sunuluyor.  Ayrıca çocuk havuzu, restoran ve ücretsiz otopark hizmeti de var. Yemekler gayet lezzetli. Otelin dışında plajdan Çeşeme beach'lerine kıyasla makul ücret ödeyerek faydalanılabilirsiniz. Denizi biraz soğuk, taşlı ama her daim berrak ve çarşaf gibidir. Gece club olarak da çok nezih bir yer. Can dostlarınızı da getirebilirsiniz. Hafta sonları çok kalabalık oluyor erken gelmenizde fayda var. Buraya da Eski Foça merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın!

 

Club Mackerel 

Yeşil ve mavinin buluştuğu özel bir yerde bulunan Club Mackerel Tatil Köyü, havuz, plaj, restoran, kafe ve otel hizmeti vermekte. Günlük girişlerle mavi bayraklı plajından ve havuzdan yararlanabilirsiniz. Kum plaj çocuklu aileler ve gençler için uygun. Deniz suyu oldukça soğuk ama çok temiz. Locaları, şezlongları, minderleri keyifli ve rahat ama biraz pahalı!  Çam ve zeytin ağaçları ile kaplı doğasına hayran olacaksınız. Keyifli, sessiz, sakin ve huzurlu bir ortam sizi bekliyor.

Konum için tıklayın!  

 

Voodoo Beach Club 

Kaynak: Foursquare

 

Voodoo Beach Club'ın huzurlu bir ortamı var, müzikler bangır bangır değil. Voodoo Eski Foça'da bulunan en iyi işletmelerden biri. Personeli güler yüzlü. Fiyatlar gayet normal ve park yeri ücretsiz. Şezlongları uygun fiyata kiralayabilirsiniz. Çocuklu, çocuksuz aileler ve bekarlar için ideal. Plaj çakıllı ve bir iskelesi var. Denizi ise buz gibi ama biraz yosunlu. Yemekleri de inanılmaz ayrıca hayvan dostu bu mekana mutlaka gitmelisiniz. Araçsız gelenler Eski Foça merkezden kalkan Yeni Foça dolmuşları kullanarak buranın kapısında inebilirsiniz.

 Konum için tıklayın!  

 

 Pollen Tatil Köyü 

Yeni Foça ve Foça arasında, mavi bayraklı Çanak Koyu mevkii üzerinde toplamda 22 Bungalov ev, bir bar, bir restoran ve bir kafeteryayla hizmet vermekte. Denizi cam gibi tertemiz. Yemyeşil bir alanda oturup kafa dinlemek de bir o kadar keyifli. 

 Konum için tıklayın!

 

Sazlıca Plaj Kamp 

Kaynak: IROT'S BLOGOS

Doğayla iç içe olan Sazlıca Plaj Kampı'nda bir yandan denize girip serinleyebilir, akşam gölgelik alanlarında çadırınızı kurup serin serin uyuyabilirsiniz. Kamp alanına dışarıdan yemek getirebilir veya kamp alanı içindeki restoranı kullanabilirsiniz. Mangalınız yoksa restorandan hazır mangal temin edebilirsiniz. Tesiste duş, tuvalet, elektrik, çadır, wifi, buzdolabı hizmeti veriliyor. Çadır, karavan veya bungalov kiraladıysanız ücretsiz bir şekilde şezlong ve şemsiyeleri kullanabiliyorsunuz. Buranın suyu soğuk. Gençler ve aileler için uygun. 

 Konum için tıklayın!

 

Yeni Foça Halk Plajı 

Kaynak: Mavibayrak

 

Yeni Foça'nın halk plajı uzun bir sahil şeridine sahip. Yeni Foça Halk Plajı'nın sahil yapısı düzeli, denizi mavi bayraklıdır. Sahilde restoran, market, kafeler bulunmakta. Şemsiye ve şezlong kiralayabilir ya da kendi sandalyenizi şemsiyenizi getirebilirsiniz. 

Konum için tıklayın!

 

Eski Foça Halk Plajı

 

Mavi bayraklı Eski Foça Halk Plajı'nın sahili düzenli ama dardır. Deniz suyu oldukça soğuk. Deniz kestanelerine ise dikkat. Deniz ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Çevresinde alışveriş, yeme-içme olanakları bulunuyor. Plajın çevresindeki sokaklarda uzun uzun gezebilir isterseniz de halk plajında güneş tadını çıkarabilirsiniz. 

Küçük ama şirin yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan bir yer olan Foça’ya tekrar tekrar gitmek isteyeceksiniz.  

Konum için tıklayın!