19 Eyl 2019
Gülay Güler

İzmir Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü’nden bir başarı daha!

Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırmayı amaçlıyor. Kulüp Atletizm, B1 Futsal (Hiç görmeyenler), B2-B3 Futsal (Çok az görenler), Goalball*, Halter, Satranç ve Yüzme branşlarında ulusal ve yerel liglerde İzmir'i temsil ediyor. 

Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü goalball bayanlar takımı kazandıkları kupanın arkasında gülümseyerek poz vermekteler. Soldan sağa Gamze Kaplanaydınhan, Elif Ünver, antrenör Yusuf Şatay, Ceylan Avşar, Songül Avşar, Gamze Çakal yer almakta.

30 Ağustos - 4 Eylül tarihleri arasında Konya’da düzenlenen Goalball 3. Lig Bayanlar Yükselme Ligi'nde İzmir'i temsil eden Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü, lig karşılaşmaları boyunca rakiplerini mağlup etti. Final maçında Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Görme Engelliler Spor Kulübü’nü 7-0 yenerek kupaya ulaşan takım oldu.

 

Yusuf Şatay’ın antrenör olarak takımın başında yer aldığı turnuvada, idarecilerden Hasan Şatay da takımın yanında tüm şampiyona boyunca desteğini sürdürdü. Şampiyonluğu İzmir’e getiren oyuncular ise Gamze Çakal, Ceylan Avşar, Elif Ünver, Songül Avşar ve Gamze Kaplanaydınhan.

 

İzmir Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü idarecilerinden Hasan Şatay "Kulüp olarak çok iyi eğitim veriyoruz. En iyi eğitmenlerle çalışıyoruz. Engelli bireyleri hayata katmakta çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Kapalı, kısıtlı bir düzende hareket eden çok insan gördüm ki bu kişiler sporu hayatlarına soktuklarından sonra daha özgüvenli, daha sosyal oldular" dedi.

 

Goalball kadın takımın hedeflerini sorduğumuzda "Goalball kadın takımının hedefleri ve hayalleri büyük. İlk hedef önümüzdeki sene birinci lige çıkmak. Birinci lige çıktıktan sonra şampiyon olabilmek. Umarım bu hedefleri önümüzdeki sene gerçekleştiririz. Bu hedefleri gerçekleştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" açıklamasında bulundu.

 

* Görme engelliler için geliştirilmiş zilli topla oynanan, futbola benzeyen takım oyunu.