Yazılar

İzmir'de Çekilmiş Türk Filmleri (2000 - 2018)

Paylaş
17-02-2019
Gülay Güler

Senin için 1960’dan günümüze kadar İzmir’de çekilmiş Türk filmlerini listeledik. Bakalım, hangi filmler seni şaşırtacak? 

 

Birinci listemizde 1959 - 2000 yılları arasında İzmir'de çekilmiş Türk filmleri yer almaktadır. Listeyi görmek için tıkla!

 

Babam ve Oğlum - 2005

 

 

Film çekimleri İzmir Seferihisar, Balıkesir Ayvalık ve İstanbul’da gerçekleşti. Filmin sokak sahnelerinin tamamı yönetmen Çağan Irmak’ın memleketi olan Seferihisar’da çekildi. 

Filminin konusu ise kısaca şöyle: Deniz, 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişmektedir. Deniz’i gazetede yazarlık yapan babası büyütmektedir. Deniz’in dünyasında babasından başka kimse yoktur ta ki babası bir gün Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelene kadar... Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır.  

Yönetmen: Çağan Irmak 

Senaryo: Çağan Irmak 

Yapımcı: Şükrü Avşar, Esi Gülce 

Oyuncular: Fikret Kuşkan, Hümeyra, Özge Özberk 

  

Yumurta- 2007 

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, 'Yumurta' filmini Tire'de toplam 11 kişilik küçük bir ekiple çekmiştir.  

Filmde; Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla karşılar. Yusuf, beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabayı tanımaz. Ayla, Yusuf'tan Zehra'nın ölmeden önce adadığı adağı yerine getirmesini ister. 

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu 

Senaryo: Semih Kaplanoğlu 

Yapımcı: Semih Kaplanoğlu, Ayhan Ergüsel 

Oyuncular: Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Ufuk Bayraktar 

  

Süt- 2008 

 Yine İzmir Tire’de çekilen Süt’te, annesinin ölümü üzerine yıllar sonra Tire’ye dönen şair Yusuf’un 18-20’li yaşları anlatılıyor.  

Yusuf, köyde yaşayan sıradan bir gençtir. Bir gün annesinin bir erkekle ilişkisi olduğunu fark eder. Durumu sindiremez ama tepki de gösteremez. Askerlik muayenesine gittiğinde geçirdiği bir hastalık nedeniyle askerlik yapamayacağını öğrenir. Yusuf, yaşadığı erkek egemen toplumda, omuzlarında baskısını hissedeceği bir yüzleşme ile karşı karşıyadır.  

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu 

Senaryo: Semih Kaplanoğlu, Orçun Köksal 

Yapımcı: Semih Kaplanoğlu, Emre Yeksan 

Oyuncular: Melih Selçuk, Başak Köklükaya, Rıza Akın, Tülin Özen 

  

Vicdan- 2008 

İzmir civarındaki kasabalarda çekilen Vicdan filminin konusu kısaca şöyle: 

Fabrikada çalışan genç bir kadın olan Aydanur, çocukluk arkadaşı Songül’le evli olan Mahmut’la yasak aşk yaşamaktadır. Aydanur’la önceden beri birliktelikleri olmasına rağmen, Mahmut, Songül’le evlenmiştir. Aralarındaki ilişkiyi öğrenen Songül, Aydanur’un rahat tavırlarına uyarak kocasından uzaklaşıp Aydanur’la yakınlaşır. Bu durum, üç kişinin hayatını trajediye döndürecektir.  

Yönetmen: Erden Kıral 

Senaryo: Raşit Çelikezer 

Yapımcı: Turan Tokel 

Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Tülin Özen, Murat Han 

 

Bornova Bornova - 2009 

İsmini İzmir'in Bornova İlçesinden alan ve İzmir'de çekilen filmin yönetmeni İnal Temelkuran, filminde memleketi İzmir'i mesken tutuyor. Bornova Bornova, gündelik yaşamın boğuculuğu içinde geçen sıradan hayatların çok büyük beklentilere dönüşmesini konu alıyor.   

Yönetmen: İnan Temelkuran 

Senaryo: İnan Temelkuran 

Yapımcı: İnan Temelkuran 

Oyuncular: Öner Ateş, Öner Erkan, Damla Sönmez 

  

Veda  - 2010

 

Veda, Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesidir. 

Yönetmen: Zülfü Livaneli 

Senaryo: Zülfü Livaneli, Anlı Şanlı 

Yapımcı: Kamera Film, Özkan İpek 

Oyuncular: Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Burhan Güven 

  

Dedemin İnsanları - 2011 

Dedemin İnsanları; küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, mübadele zamanında bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. 2011 Mayıs sonunda Girit’te başlayan çekimler, Gökçeada, Milas, Bodrum ve Söke’de devam eder. 

Yönetmen: Çağan Irmak 

Senaryo: Çağan Irmak 

Yapımcı: Ay Yapım, Mustafa Oğuz 

Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Alagöz 

 

  Pazarları Hiç Sevmem – 2012 

 Çekimleri Ege'nin Tire, Ödemiş, Gökçen ve Birgi kasabalarında ve İstanbul'da gerçekleştirilen filmin konusu ise şöyle: Oğuz hasta babasının ölmeden önceki son arzusunu gerçekleştirmeye çalışırken, hiç beklenmedik bir anda hayatına Deniz girer. Fakat Deniz de yalnız, işsiz ve hayat sevinci kalmamış mutsuz bir kadındır. Bu her ikisi için de yeni bir yolculuk, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak bir başlangıç olacaktır... 

Yönetmen: Rezzan Tanyeli 

Senaryo: Rezzan Tanyeli 

Oyuncular: Melisa Sözen, Edhem Dirvana, Ayşen Gruda, Ezgi Mola, Hasibe Eren, Umut Kurt, Kenan Demirok, Şebnem Dilligil 

  

Mutlu Aile Defteri – 2013

 

 Sert ve otoriter bir mizaca sahip Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk günün birinde damdan düşer. Bu olay yıllar önce kendisinden koşa koşa kaçmış olan evlatlarını yeniden aynı çatı altında buluşturur. Yıldırım Bey artık daha güçlü, daha hızlı ve daha öfkelidir. Ve çocuklarının sakladığı sırları ortaya çıkarmakta kararlıdır.  

Yönetmen: Nihat Durak 

Senaryo: Volkan Sümbül, Emre Özdür, Ali Demirel 

Yapımcı: Timur Savcı, Tims Productions 

Oyuncular: Büşra Pekin, Öner Erkan, İlker Aksum, Binnur Kaya, Bülent Emrah Parlak, Tuncel Kurtiz 

 

Ben O Değilim - 2014  

Hastane kantininde çalışan Nihat’ın yeni mesai arkadaşı Ayşe, Nihat'a fazlasıyla ilgi göstermekte ve bu durum Nihat'ı fazlasıyla şaşırtmaktadır. Bir akşam Ayşe, Nihat’ı evine akşam yemeğine davet eder. Evde gördüğü bir düğün fotoğrafı Nihat’ı şok eder çünkü Ayşe’nin kocası Nihat’a ikizi kadar benzemektedir.  

Yönetmen: Tayfun Pirsemoğlu 

Senaryo: Tayfun Pirsemoğlu 

Yapımcı: Veysel İpek, Nikos MoustakasGuillaume de Seille, İnci Demirkol, İrfan Demirkol, Mustafa Dok, Konstantina Stavrianou 

Oyuncular: Ercan Kesal, Maryam Zaree, Rıza Akın, Mehmet Avcı, Nihat Alptekin 

  

Çırak - 2014

 

MÖ. 190’lı yıllarda Bergama’da bulunan parşömenkağıdınıgünümüzde üretebilen tek usta; dünyada kalan son karatabak 82 yaşındaki Bergamalı İsmail Usta’dır. İsmail Usta kendinden sonra karatabaklığı ve parşömenciliği sürdürmesi için birine el vermek ister fakat yanına aldığı genç erkek çıraklar, işin zorluğuna dayanamayıp işi bırakırlar. Emek, özveri ve güç isteyen bu işi öğrenmek isteyen bir kadın İsmail Usta’yı büyük zorluklarla ikna eder. 

Yönetmen: Tayfun Belet 

Senaryo: Tayfun Belet 

Yapımcı: Tayfun Belet 

  

Hadi İnşallah - 2014 

Sevgilisinden ayrılan Pucca İzmir'e ailesinin yanına döner. Ağır bir depresyon sürecine giren Pucca’nın ailesi iş bulup, toparlanması için baskı yapar. Hiç istemediği halde Pucca İzmir'deki bir yerel televizyon kanalıyla iş görüşmesine gider ve o gün yaşamını değiştirecek yakışıklı Pekmez ile o gün karşılaşır... 

Yönetmen: Ali Taner Baltacı 

Senaryo: Pucca, Murat Kaman 

Oyuncular: Büşra Pekin, Murat Boz, Şinasi Yurtsever 

  

Mucize - 2015

 Mahsun Kırmızıgül'ün dördüncü filmi olan Mucize filminin çekimleri İzmir (Foça) ve Kars (Kağızman) 'da gerçekleşmiştir. 

Filmde fakirliğin hüküm sürdüğü 60’lı yıllarda, okumayı bekleyen yüzbinlerce çocuğun ve öğretmenlerinin hikayesi anlatılıyor. Darbe döneminde geçen film, Egeli bir öğretmenin Anadolu'nun ücra bir köşesine sürgüne gidişini anlatıyor. 

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül 

Senaryo: Mahsun Kırmızıgül 

Yapımcı: Mahsun Kırmızıgül 

Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Talat Bulut, Mert Turak, Erdem Yener, Büşra Pek

 

Niyazi Gül Dörtnala - 2015 

Niyazi Gül, çocukluğundan beri tüm hayvanların dilinden anlayan bir bilim adamıdır. İzmir'de kendi halinde yaşayan Niyazi Gül'ün mütevazi hayatı; Sultan Şahmerdan ve Rıza Kabakoz'un at yarış iddiası ile allak bullak olacaktır!      

Yönetmen: Hakan Algül 

Senaryo: Vedat Özdemiroğlu, Ata Demirer 

Yapımcı: Necati Akpınar 

Oyuncular: Ata Demirer, Demek Akbağ, Şebnem BozokluAyşenil Şamlıoğlu, Levent Ülgen, Ferit Kaya 

  

Düğüm Solonu - 2018 

Seneler önce tanışıp aşık olmuş bir gelinle bir damat bir nikah salonu önünde öpüşür. Rastlantı eseri ikisi de aynı gün, aynı binada farklı salonlarda başkalarıyla evlenmek üzeredir. Olaylar elbette beklendiği gibi gitmez... 

Yönetmen: Hakan Algül 

Senaryo: Şahin Irmak 

Yapımcı: Necati Akpınar 

Oyuncular: Şahin Irmak, İrem Sak, Emre Karayel 

  

Karantina 12- 2018 

Urla, Karantina Adası’nda çekilen 'Karantina 2' filmi gerilim ve korku türünde bir yapım. Filmde; beş üniversiteli genç, paranormal olayları araştırmak için gittikleri Karantina Adası'nda, beklenmedik olaylarla ve ölümlerle karşılaşırlar.  

Yönetmen: Can Varol 

Senaryo: Murat Barutçu 

Oyuncular: Berna Üçkaleler, Şevket Süha Tezel, Umut Demirdelen ve Anıl Can Yılar