İzmir'de Çekilmiş Türk Filmleri (2000-2018)

#SİNEMA
Gülay Güler
17 Şub 2019

2000 yılından günümüze İzmir’de çekilmiş Türk filmlerini listeledik. Bakalım, hangi filmler sizleri şaşırtacak? 

 

1959-2000 yılları arasında İzmir'de çekilmiş Türk filmleri için tıklayın.

Babam ve Oğlum (2005)

Filmin çoğu dış çekim sahnesi yönetmen Çağan Irmak’ın doğup büyüdüğü Seferihisar’da çekilmiştir. Deniz, 12 Eylül darbe mağduru bir gazeteci olan babası ile yaşamaktadır. Deniz’in dünyasında babasından başka kimsesi yoktur, ta ki babası bir gün Deniz'i şaşırtacak bir haberle gelene kadar. Deniz artık hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır.  

Yönetmen: Çağan Irmak 

Oyuncular: Fikret Kuşkan, Hümeyra, Özge Özberk 

Yumurta (2007) 

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, senaryosunu yazdığı Yumurta filmini Tire'de, küçük bir ekiple çekmiştir. Annesinin ölüm haberini alan Şair Yusuf senelerdir ayak basmadığı evine geri döner. Virane hale gelen bu evde onu genç bir kız, Ayla karşılar. Yusuf, son yıllarda annesi ile yaşayan bu uzak akrabayı tanımaz. Ayla, Yusuf'tan annesinin son arzusunu yerine getirmesini ister. 

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu 

Oyuncular: Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Ufuk Bayraktar 

Süt (2008) 

Yine İzmir Tire’de çekilen Süt’te, annesinin ölümü üzerine yıllar sonra Tire’ye dönen şair Yusuf’un 20’li yaşları anlatılıyor.  

Köyde sıradan bir hayat yaşayan yaşayan Yusuf, bir gün annesinin biriyle ilişkisi olduğunu anlar. Durumu hazmedemese de tepki gösteremez. Bu arada askerlik muayenesine giden Yusuf askerlik için uygun olmadığını öğrenir. Yusuf, yaşadığı erkek egemen toplumda, omuzlarında baskısını hissedeceği bir yüzleşme ile karşı karşıyadır.  

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu 

Oyuncular: Melih Selçuk, Başak Köklükaya, Rıza Akın, Tülin Özen 

Vicdan (2008) 

İzmir civarındaki kasabalarda çekilen Vicdan filminin konusu kısaca şöyle: Çocukluk arkadaşı olan Aydanur ile Songül birbirlerinden habersiz Mahmut’a aşıktır. Aydanur’la önceden birliktelikleri olmasına rağmen Mahmut evlenilecek kız profili sergileyen Songül’le evlenmeyi tercih eder. Aralarındaki ilişkiyi öğrenen Songül, Aydanur’un rahat tavırlarına uyarak kocasından uzaklaşıp Aydanur ile yakınlaşır. Bu durum, üç kişinin hayatını trajediye döndürecektir.  

Yönetmen: Erden Kıral 

Oyuncular: Nurgül Yeşilçay, Tülin Özen, Murat Han 

Bornova Bornova (2009) 

Yönetmen İnal Temelkuran, filminde Bornova semtinde yaşayan gençlerin hikayeleriene yer veriyor. Filmde uyuşturucu satıcısı Salih, sakatlığı nedeniyle futbolcu olma hayalinden vazgeçmek zorunda olan Hakan, üniversiteye gitmeyi aklından bile geçirmeyen umutsuz Özlem ve geçimini pornografik hikayeler yazarak sağlayan doktora öğrencisi Murat'ın keşisen hikayelerini konu alınıyor.

Yönetmen: İnan Temelkuran 

Oyuncular: Öner Ateş, Öner Erkan, Damla Sönmez 

Veda (2010)

İzmir ve çevresinde çekilen Veda'da Atatürk’ün hayatı, çocukluk arkadaşı Salih Bozok’un anlatımıyla aktarılıyor. 

Yönetmen: Zülfü Livaneli  

Oyuncular: Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Burhan Güven 

 

Dedemin İnsanları (2011) 

Çekimleri Girit, Gökçeada, Milas, Bodrum ve Söke’de gerçekleşen Dedemin İnsanları'nda mübadele zamanında bir ailenin hatta bir ülkenin geçirdiği büyük değişim anlatılıyor. 

Yönetmen: Çağan Irmak 

Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Alagöz 

 

Pazarları Hiç Sevmem (2012) 

Çekimleri İzmir'in Tire, Ödemiş, Gökçen, Birgi ilçelerinde ve İstanbul'da gerçekleştirilen filmin senaryosu Rezzan Tanyeli'ne ait. Film babası hasta olan ve sevdiği kadın bir başkasıyla evlenen Oğuz'un hikayesini konu ediniyor. Babasının ölmeden önceki son arzusunu gerçekleştirme çabası içindeki Oğuz'un hayatına yalnız, işsiz, mutsuz bir kadın olan Deniz girer. Oğuz ile Deniz'in çıkacakları bu yolculuk, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır. 

Yönetmen: Rezzan Tanyeli 

Oyuncular: Melisa Sözen, Edhem Dirvana, Ayşen Gruda, Ezgi Mola, Hasibe Eren, Umut Kurt, Kenan Demirok, Şebnem Dilligil 

Mutlu Aile Defteri (2013)

İzmir'in pek çok ilçesinde çekimleri gerçekleştirilen Mutlu Aile Defteri'nde sert ve otoriter Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk ile yaramaz, yalancı, büyümek bilmeyen üç çocuğuyla tekrar aile olma hikayesi anlatılıyor. Günlerden bir gün Albay bir kargaya sinirlenip damdan düşer. Bu olay yıllardır kendisinden kaçan çocuklarını biraraya getirir. Başından aldığı tramva sebebiyle Albay daha güçlü, daha öfkelidir ve evlatlarının sırlarını teker teker ortaya çıkarmaya kararlıdır.  

Yönetmen: Nihat Durak 

Oyuncular: Büşra Pekin, Öner Erkan, İlker Aksum, Binnur Kaya, Bülent Emrah Parlak, Tuncel Kurtiz 

Ben O Değilim (2014)  

Yönetmen Tayfun Pirsemoğlu'nun senaryosunu yazdığı Ben O Değilim filmi hastane kantininde çalışan orta yaşlı, sıradan bir adam olan Nihat'ı konu ediniyor. Nihat'ın yeni mesai arkadaşı Ayşe genç ve güzel bir kadındır ve Nihat'a ilgi göstermektedir. Bu durum Nihat'ı fazlasıyla şaşırtmaktadır. Bir akşam Ayşe, Nihat’ı evine akşam yemeğine davet eder. Evde gördüğü bir düğün fotoğrafı Nihat’ı şok eder çünkü Ayşe’nin kocası tıpatıp kendisine benzemektedir.  

Yönetmen: Tayfun Pirsemoğlu 

Oyuncular: Ercan Kesal, Maryam Zaree, Rıza Akın, Mehmet Avcı, Nihat Alptekin 

 

Çırak (2014)

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Tayfun Belet'in üstlendiği Çırak filminin senaryosu da Tayfun Belet'e ait. Parşömen kağıdını günümüzde üretebilen tek usta 82 yaşındaki Bergamalı İsmail Usta’dır. İsmail Usta parşömenciliği sürdürmesi için birine el vermek ister fakat yanına aldığı genç erkek çıraklar, işin zorluğuna dayanamayıp işi bırakırlar. Emek, özveri isteyen bu işi öğrenmek isteyen bir kadın İsmail Usta’yı ikna eder. 

Hadi İnşallah (2014) 

Senaryosu Pucca ve Murat Kaman'a ait olan Hadi İnşallah, sevgilisinden ayrılan ve İzmir'e ailesinin yanına dönen Pucca ve Pekmez'in hikayesini konu ediniyor. Ağır bir depresyon sürecine giren Pucca’nın ailesi iş bulup, toparlanması için baskı yapmaktadır. Hiç istemediği halde İzmir'deki bir yerel televizyon kanalıyla iş görüşmesine giden Pucca o gün yaşamını değiştirecek yakışıklı Pekmez ile karşılaşır.

Yönetmen: Ali Taner Baltacı 

Oyuncular: Büşra Pekin, Murat Boz, Şinasi Yurtsever 

 

Mucize (2015)

Mahsun Kırmızıgül'ün dördüncü filmi olan Mucize filminin çekimleri İzmir Foça ve Kars Kağızma'da gerçekleşmiştir. Darbe döneminde geçen film, Egeli bir öğretmenin Anadolu'nun ücra bir köşesine sürgüne gidişini anlatıyor. 

Yönetmen, Senarist ve Yapımcı: Mahsun Kırmızıgül 

Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Talat Bulut, Mert Turak, Erdem Yener, Büşra Pek

 

Niyazi Gül Dörtnala (2015) 

Senaryosu Vedat Özdemiroğlu ve Ata Demirer'e ait olan film sıradışı Niyazi Gül'ün hikayesini konu ediniyor. Çocukluğundan beri tüm hayvanların dilinden anlayan bir bilim adamı olan Niyazi Gül'ün sakin hayatı Sultan Şahmerdan ve Rıza Kabakoz'un at yarış iddiası ile altüst olacaktır.

Yönetmen: Hakan Algül 

Oyuncular: Ata Demirer, Demek Akbağ, Şebnem Bozoklu, Ayşenil Şamlıoğlu, Levent Ülgen, Ferit Kaya 

  

Körfez (2017)

İzmirli yönetmen Emre Yeksan, filmin senaryosunu yazar Ahmet Büke ile birlikte kaleme almış. Kötü boşanmanın ve işsizliğin ardından Selim'in tek çaresi İzmir'deki ailesinin yanına dönmektir. Bunalımda olan Selim, hem ailesinden hem arkadaşlarından uzak dururken, hatırlamasa da kendisinin askerlik arkadaşı olduğunu iddia eden Cihan ile vakit geçirmeye başlar. Bir gece İzmir limanında büyük yangın çıkar ve o korkunç Körfez kokusu İzmir'e geri döner. İnsanlar şehri teker teker terk ederken Selim, Cihan ve arkadaşları şehirdeki yeni imkanlarının peşine düşerler.

Yönetmen: Emre Yeksan

Oyuncular: Ulaş Tuna Astepe, Amet Melih Yılmaz, Serpil Gül

Düğüm Salonu (2018) 

Aynı gün, aynı yerde, farklı kişilerle evlenmek üzere olan eski sevgililer Hülya ve Serkan düğün salonunun bahçesinde karşılaşır ve öpüşür. Bu öpücüğe şahit olanlar olayların içinden çıkılamaz bir düğüme dönüşmesine neden olur. 

Yönetmen: Hakan Algül 

Oyuncular: Şahin Irmak, İrem Sak, Emre Karayel, Gonca Vuslateri


Karantina XII (2018) 

Urla Karantina Adası’nda çekilen, senaryosu Murat Barutçu'ya ait olan Karantina XII filmi gerilim ve korku türünde bir yapım. Filmde beş üniversiteli genç, paranormal olayları araştırmak için gittikleri Karantina Adası'nda beklenmedik olaylarla karşılaşırlar.  

Yönetmen: Can Varol 

Oyuncular: Berna Üçkaleler, Şevket Süha Tezel, Umut Demirdelen ve Anıl Can Yılar 

Benzer yazılar
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
#SPOR
#SİNEMA
#EDEBİYAT
#YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Editör
1 Haz 2020
#SANAT
#FOTOĞRAF
#SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Editör
29 May 2020
#MÜZİK
#BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
#YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Editör
26 May 2020
#SAĞLIK
#YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
#ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
#STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
#SİNEMA
Hollywood yapımlarına tepkili, herkesin bilmediği, herkes tarafından bilinmek de istemeyen, asi bağımsız filmler... Gerç...
Gülay Güler
17 May 2020
#HOBİ
#YAŞAM
Tüm günümüzün evde geçtiği bu dönemde kendimizi oyalamanın ya da hep isteyip zaman ayıramadığımız işler için kolları sıv...
Seçil Şeker
15 May 2020
#SAĞLIK
Hepimizin bildiği gibi koronavirüs boğaza, solunum yollarına ardından akciğere yerleşip akciğere ciddi bir zarar veriyor...
Gülay Güler
12 May 2020
#MÜZİK
#KONSER
Rock, caz ve pop müziğin tanrı ve tanrıçalarının unutulmaz konser performanslarını sizler için derledik. Müzik tarihinin...
Editör
12 May 2020
#TİYATRO
Kubilay Üner ve Onur Atacan tarafından 2012 yılında kurulan New York Sanat Akademi’nin ilk mezunlarının kurduğu Tiyatro ...
Editör
7 May 2020
#FESTİVAL
#MÜZİK
#SÖYLEŞİ
Türkiye’nin iyilik odaklı festivali Festtogether, 9 Mayıs'ta evlerimize geliyor. Pandemi nedeni ile ortaya çıkan ihtiyaç...
Editör
6 May 2020
#SAĞLIK
#ÇOCUK
COVID-19 pandemisi yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkiledi. Çocuklar bilişsel gelişim düzeyleri nedeniyle sal...
Gülay Güler
28 Nis 2020
#EDEBİYAT
#KİTAP
#PSİKOLOJİ
Dünü, bugünü, kendimizi, ailemizi, insanlığı anlamaya yarayan psikoloji kitapları; yaratıcılık alanında ufuk genişleten ...
Kardelen Uysal
28 Nis 2020
#DİJİTAL PLATFORM
Gayzerlerle dolu ulusal parklar, tarihe iz bırakan ve hayatta kalabilen tarihi mekanlar, en güzel kentlerin izlenebilece...
Kardelen Uysal
24 Nis 2020
#ÇOCUK
#TİYATRO
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı armağanı müzikli çocuk oyunu "Bir M...
Editör
23 Nis 2020
#EDEBİYAT
#MÜZİK
#SİNEMA
#EĞİTİM
Edebiyat, müzik, sinema alanında pek çok platform arşivlerini kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi. Geçmiş konser...
Kardelen Uysal
17 Nis 2020
#BELGESEL
Ekran başında bilgilenmek isteyenler, son yılların dikkat çeken belgesellerini sizin için listeledik.
Gülay Güler
15 Nis 2020
#SAĞLIK
#PSİKOLOJİ
#YAŞAM
Dünyayı saran Covid-19 pandemisinin ruh sağlığımız üzerinde azımsanmayacak etkileri var. Kimimiz kaygı ile baş etmede zo...
Kardelen Uysal
7 Nis 2020
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Nis 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Nis 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Nis 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
Kimi zaman eğlenmek, kimi zaman yeni yerler keşfetmek, kimi zaman da yeni bir şey öğrenmek için YouTube’a başvuruyoruz. ...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#DÖVME
Aslında Mimarlık bölümünden mezun olan Okan Çarga, grafik tasarım alanında ilerlemeye karar verir. Monogram ve Ex Libris...
Gülay Güler
20 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade