İzmir'de Nerede Çorba İçilir?

 

Türk yemek kültüründe köklü bir yeri olan çorba, Türkiye'de birçok çeşide sahip. İzmir'de ne tür çorba çeşitleri meşhur, nerede çorba içilir, hangi çorba mekanı 24 saat açık diye düşündüğünüzde ise bu yazı size çok yardımcı olacak. Keyifli okumalar...

 

Çorbacı İsmet Usta 

 Kaynak: TripAdvisor

 

1950’lerden bu yana çorba denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Çorbacı İsmet Usta. Manavkuyu ve Alsancak’ta şubeleri bulunmakta. Çorbacı İsmet Usta 24 saat açık çorbacılardan. Menü ise sadece çorbadan ibaret değil; ızgara, pide, ev yemekleri, tatlı ve pizza çeşitleri de mevcut. Kestirmeli Koyu Çorbalar'dan işkembe ve kelle paçayı denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Çorbacı İsmet Usta ¨Türkiye’nin En İyi 10 Çorbacısı¨ listesinde de yerini almakta.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Kısmet Lokantası 

Kaynak: Nilay Ç.

 

Müşterilerinin ¨Her geldiğimde kararsızlık denizine sürükleniyorum. Hiç lokanta özlenir mi? Ben bu lokantayı özlüyorum.¨ diye yorum yaptığı Kısmet Lokantası, favoriler arasında yerini alıyor. Tam bir esnaf lokantası ruhunu taşıyor. Kemeraltı'nda bulunan bu mekanda ev yemekleri de bulunuyor. Et yemekleri ve zeytinyağlıları ile de dillerden düşmeyen Kısmet Lokantası’nın tarihi ise 1967’lere dayanmakta. Kemeraltı'na yolunuz düşerse 24 saat hizmet vermekte olan çorbalarıyla meşhur Kısmet Lokantası’na uğramadan geçmeyin deriz.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Çorbacı Yadigar

Kaynak: Psr

 

Karşıyaka’da bulunan ve 24 saat açık olan Çorbacı Yadigar, çorbalarını katkısız, kendi sularıyla servis ediliyor. ¨ Mutfağımız enfes lezzetlere adanmıştır. Kalite farkımız bu yüzdendir.¨ mottosuyla hareket eden Çorbacı Yadigar, enfes yemek ve çorba çeşitleriyle sizi bekliyor.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Hakan Çorba

Kaynak: Serkan Y.

 

Çorba severlerin ilk duraklarından birisi olan Hakan Çorba, Balçova’da bulunan ve 40 yıllık geçmişi olan bir işletme. Kebap, lahmacun, pide ve ev yemek çeşitleri bulunan Hakan Çorba, kalitesinden ödün vermeden güler yüzlü personeli ile hizmet vermektedir.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Bizim Lokanta

Kaynak: İsmail S.

 

Esnaf lokantası geleneğini sürdüren, lakin alışılagelmişin dışında bir çorba kültürüne sahip olan Bizim Lokanta. Maalesef 24 saat açık bir işletme değil. Kemeraltı'na uğradığınızda, değişik ama bizden bir tat aradığınızda ilk adreslerinizden birisi Bizim Lokanta olabilir. Balık ve kaz çorbasını denemelisiniz.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Nazar Boncuğu Çorbacısı

Kaynak: Onur S.

 

Çorbacılar arasında sevilen Nazar Boncuğu Çorbacısı ¨Bayat çorba içmek istemiyorsanız buyurun gelin, günde beş kere taze çorba yapıyoruz.¨ diyorlar. Çorbanın yanında kaşarlı pide servisinin, sunduğu hijyenin ve enfes tatlarının sevenleri çok. Bu sebepten dolayı yer bulmakta sıkıntı çekeceğinizi düşünmeyin çünkü Nazar Boncuğu Çorbacısı geniş bir alana sahip. Karşıyaka Girne yolu üzerinde bulunan bu mekan, lahmacunları ile de ünlü. Denemenizde fayda var.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Çorbacı Sebo

Kaynak: Murat B.

 

Cumartesi sabahlarının vazgeçilmezi olarak anılan Çorbacı Sebo, maalesef 24 saat açık çorbacılardan değil. İzmir’de ilk beş çorbacısı arasına girebilecek olan bu mekan kelle paça çorbası ile meşhur. Karşıyaka’da denemeniz gereken çorbacılardan biri.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Yenidoğan Çorba

Kaynak: Velat D.

 

64 yıldır damak tadımızı taçlandıran Yenidoğan Çorbacısı, sabah çorbası sevenleri de düşünmüş. Sabah 6:00’da servise başlayan bu mekanın en popüler çorbaları ise işkembe ve tavuk çorbası.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Çorbacı Kadir Usta

Kaynak: Mehmet U.

 

Büyük porsiyonları ve doyuruculuğuyla bilinen Kadir Usta, kurutulmuş acı biberleriyle de farklılık yaratıyor. 24 saat açık olan restoranın en popüler çorbalarının arasında ise kelle paça ve işkembe bulunuyor.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Elit Pide

Kaynak: Mutfak Defterim

 

Zübeyde Hanım Mahallesi'nde yer alan bu mekan yolunuzun üstü olmayabilir ama inanın bir kere gitmeye değer. Çevre yerlere ev servisi de bulunan mekanın kelle paça çorbası fazlasıyla lezzetliymiş bizden söylemesi. Haftanın her günü 22:00'a kadar hizmet veren bu mekan temizliği ile de güveninizi kazanacak.

Konum için tıklayınız!

 

Gönenç Çorba ve Yemek Salonu

Kaynak: TC Cem G.

 

Gidenlerin işkembe çorbasını öve öve bitiremediği yer işte burası. Mekan 4:00'a kadar açık. Çorbası kadar çöp şişininde meşhur olduğunu duyduk.

Konum için tıklayın!

 

Çorbacı Ali Osman

Kaynak: Can 

 

Çorbaları kadar tatlıları da meşhur olan bu mekanda ilk defa enginar tatlısı yiyebilirsiniz. Mercimek çorbasının en çok tercih edilen çorba olduğunu duyduk bizden söylemesi.

Konumu görmek için tıkla!

 

Köroğlu Çorba Kebap Salonu

Kaynak: Önder C.

 

24 saat açık çorbacılardan olan Köroğlu Çorba Kebap Salonu Eşrefpaşa'da yer almakta. Kaşarlı pidesi ile çorbalarının lezzeti yarışıyor doğrusu. 

Konumu görmek için tıkla!