İzmir'de nerede çorba içilir?

Türk yemek kültüründe köklü bir yeri olan çorba, Türkiye'de birçok çeşide sahip. İzmir'de ne tür çorba çeşitleri meşhur, nerede çorba içilir, hangi çorba mekanı 24 saat açık diye düşündüğünüzde ise bu yazı size çok yardımcı olacak. Keyifli okumalar...

Çorbacı İsmet Usta

1950’lerden bu yana çorba denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Çorbacı İsmet Usta. Manavkuyu ve Alsancak’ta şubeleri bulunmakta. Çorbacı İsmet Usta 24 saat açık çorbacılardan. Menü ise sadece çorbadan ibaret değil; ızgara, pide, ev yemekleri, tatlı ve pizza çeşitleri de mevcut. Kestirmeli Koyu Çorbalar'dan işkembe ve kelle paçayı denemenizi tavsiye ederiz.

Yol tarifi için tıklayın.

Çorbacı Yadigar

Karşıyaka ve Şemikler şubeleri ile hizmet veren Çorbacı Yadigar, çorbalarını katkısız, kendi sularıyla servis ediliyor. Çorbacı Yadigar, enfes yemek ve çorba çeşitleriyle 7 gün 24 saat açık.

Hakan Çorba

Çorba severlerin uğrak noktası Hakan Çorba, Balçova’da bulunan ve 40 yıllık geçmişi olan bir işletme. Kebap, lahmacun, pide ve ev yemek çeşitleri de bulunan Hakan Çorba, kalitesinden ödün vermeden güler yüzlü personeli ile hizmet vermektedir. 

Yol tarifi için tıklayın

Tarihi Yarımada İşkembecisi

Tarihi Yarımada İşkembecisi Urla ve Balçova'daki şubelerinde asırlık tarifleri, en doğal malzemelerle hazırlıyor. İşkembe, tuzlama, ayak paça ve kelle paçası beğenilen mekanın tavuk suyu çorbası da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Menüde ayrıca patlıcan kebabı, kuzu tandır ve kuzu kavurma da mevcut.

Bizim Lokanta

Esnaf lokantası geleneğini sürdüren, lakin alışılagelmişin dışında bir çorba kültürüne sahip olan Bizim Lokanta. Maalesef 24 saat açık bir işletme değil. Kemeraltı'na uğradığınızda, değişik ama bizden bir tat aradığınızda ilk adreslerinizden birisi Bizim Lokanta olabilir. Balık ve kaz çorbasını denemelisiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

Kısmet Lokantası - Urlalı Hasan Usta

Kemeraltı'nda bulunan Kısmet Lokantası'nda çorbanın yanı sıra ev yemekleri de bulunuyor. Et yemekleri ve zeytinyağlıları ile de dillerden düşmeyen Kısmet Lokantası’nın tarihi ise 1960 yıllarına dayanmakta. Kemeraltı'na yolunuz düşerse 24 saat açık olan, çorbalarıyla meşhur Kısmet Lokantası’na uğramadan geçmeyin.

Yol tarifi için tıklayın

Nazar Boncuğu Çorba

Karşıyaka Girne yolu üzerinde bulunan bu mekan, lahmacunları ile de ünlü. Çorbanın yanında kaşarlı pide servisinin, sunduğu hijyenin ve enfes tadın seveni çok. Yer bulmakta sıkıntı çekeceğinizi düşünmeyin çünkü işletme oldukça geniş bir alana sahip.

Yol tarifi için tıklayın.

Yenidoğan Çorba

64 yıldır damak tadımızı taçlandıran Yenidoğan Çorbacısı, sabah çorbası sevenleri de düşünmüş. Sabah 6:00’da servise başlayan bu mekanın en popüler çorbaları ise işkembe ve tavuk çorbası.

Yol tarifi için tıklayın.

Çorbacı Kadir Usta

Büyük porsiyonları ve doyuruculuğuyla bilinen Kadir Usta, kurutulmuş acı biberleriyle de farklılık yaratıyor. 24 saat açık olan restoranın en popüler çorbalarının arasında ise kelle paça ve işkembe bulunuyor.

Yol tarifi için tıklayın.

Elit Pide Pizza Kebap ve Çorba

Zübeyde Hanım Mahallesi'nde yer alan bu mekan yolunuzun üstü olmayabilir ama inanın bir kere gitmeye değer. Çevre yerlere ev servisi de bulunan mekanın kelle paça çorbası fazlasıyla lezzetliymiş bizden söylemesi. Haftanın her günü 22:00'a kadar hizmet veren bu mekan temizliği ile de güveninizi kazanacak.

Yol tarifi için tıklayın

Gönenç Çorba-Yemek Salonu

Gidenlerin işkembe çorbasını öve öve bitiremediği yer işte burası. 04.00'e kadar açık mekanın çorbası kadar çöp şişi de meşhur.

Yol tarifi için tıklayın

Çorbacı Ali Osman

Çorbaları kadar tatlıları da meşhur olan bu mekanda ilk defa enginar tatlısı yiyebilirsiniz. Mekanın en çok tercih edilen çorbası ise mercimek. 

Yol tarifi için tıklayın.

Köroğlu Döner - Kebap - Pide - Çorba

24 saat açık çorbacılardan olan Köroğlu Çorba Kebap Salonu Eşrefpaşa'da yer almakta. Kaşarlı pidesi ile çorbalarının lezzeti yarışıyor doğrusu. 

Yol tarifi için tıklayın.