İzmir'de Nerede Çorba İçilir?

Paylaş
01-08-2018
Zeynep Öztürk

Türk yemek kültüründe köklü bir yeri olan çorba, Türkiye'de birçok çeşide sahip. İzmir'de hangi çorba mekanı 24 saat açık, ne tür çorba çeşitleri meşhur, nerede çorba içilir diye düşündüğünüzde ise bu yazı size çok yardımcı olacak. Keyifli okumalar...

 

Çorbacı İsmet Usta 

 Kaynak: TripAdvisor

 

1950’lerden bu yana çorba denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Çorbacı İsmet Usta. Manavkuyu ve Alsancak’ta şubeleri bulunmakta. Çorbacı İsmet Usta 24 saat açık çorbacılardan. Menü ise sadece çorbadan ibaret değil; ızgara, pide, ev yemekleri, tatlı ve pizza çeşitleri de mevcut. Kestirmeli Koyu Çorbalar'dan işkembe ve kelle paçayı denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Çorbacı İsmet Usta ¨Türkiye’nin En İyi 10 Çorbacısı¨ listesinde de yerini almakta.

Konumu görmek için tıklayın!

 

 

Kısmet Lokantası 

Kaynak: Nilay Ç.

 

Müşterilerinin ¨Her geldiğimde kararsızlık denizine sürükleniyorum. Hiç lokanta özlenir mi? Ben bu lokantayı özlüyorum.¨ diye yorum yaptığı Kısmet Lokantası, favoriler arasında yerini alıyor. Tam bir esnaf lokantası ruhunu taşıyor. Kemeraltı'nda bulunan bu mekanda ev yemekleri de bulunuyor. Et yemekleri ve zeytinyağlıları ile de dillerden düşmeyen Kısmet Lokantası’nın tarihi ise 1967’lere dayanmakta. Kemeraltı'na yolunuz düşerse, 24 saat hizmet vermekte olan çorbalarıyla meşhur Kısmet Lokantası’na uğramadan geçmeyin deriz.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Çorbacı Yadigar

Kaynak: Psr

 

Karşıyaka’da bulunan ve 24 saat açık olan Çorbacı Yadigar, çorbalarını katkısız, kendi sularıyla servis ediliyor. ¨ Mutfağımız enfes lezzetlere adanmıştır. Kalite farkımız bu yüzdendir.¨ mottosuyla hareket eden Çorbacı Yadigar, enfes yemek ve çorba çeşitleriyle sizi bekliyor.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Hakan Çorba

Kaynak: Serkan Y.

 

Balçova’da bulunan ve 40 yıllık geçmişi olan bir işletme. Çorba severlerin ilk duraklarından birisi Hakan Çorba. Kebap, lahmacun, pide ve ev yemek çeşitleri bulunan Hakan Çorba, kalitesinden ödün vermeden güler yüzlü personeli ile hizmet vermektedir.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Bizim Lokanta

Kaynak: İsmail S.

 

Esnaf lokantası geleneğini sürdüren, lakin alışılagelmişin dışında bir çorba kültürüne sahip olan Bizim Lokanta. Maalesef 24 saat açık bir işletme değil. Kemeraltı'na uğradığınızda, değişik ama bizden bir tat aradığınızda ilk adreslerinizden birisi Bizim Lokanta olabilir. Balık ve kaz çorbasını denemelisiniz.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Nazar Boncuğu Çorbacısı

Kaynak: Onur S.

 

Müşterilerinin ¨Bayat çorba içmek istemiyorsanız buyurun gelin, günde beş kere taze çorba yapılıyor.¨ dedikleri, çorbacılar arasında sevilen bir mekan, Nazar Boncuğu Çorbacısı. Çorbanın yanında kaşarlı pide servislerinin, sunduğu hijyenin ve enfes tatlarının sevenleri çok. Bu sebepten dolayı yer bulmakta sıkıntı çekeceğinizi düşünmeyin: çünkü Nazar Boncuğu Çorbacısı geniş bir alana sahip. Karşıyaka Girne yolu üzerinde bulunan bu mekan, lahmacunları ile de ünlü. Denemenizde fayda var deriz.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Çorbacı Sebo

Kaynak: Murat B.

 

Cumartesi sabahlarının vazgeçilmezi olarak anılan Çorbacı Sebo, maalesef 24 saat açık çorbacılardan değil. İzmir’de ilk beş çorbacısı arasına girebilecek olan bu mekan kelle paça çorbası ile meşhur. Karşıyaka’da denemeniz gereken çorbacılardan biri.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Yenidoğan Çorba

Kaynak: Velat D.

 

64 yıldır damak tadımızı taçlandıran Yenidoğan Çorbacısı, sabah çorbası sevenleri de düşünmüş. Sabah 6:00’da servise başlayan bu mekanın en popüler çorbaları ise işkembe ve tavuk çorbası.

Konumu görmek için tıklayın!

 

Çorbacı Kadir Usta

Kaynak: Mehmet U.

 

Büyük porsiyonları ve doyuruculuğuyla bilinen Kadir Usta, kurutulmuş acı biberleriyle de farklılık yaratıyor. 24 saat açık olan restoranın en popüler çorbalarının arasında ise kelle paça ve işkembe bulunuyor.

Konumu görmek için tıklayın!