17 Ağu 2017
Otuzbeşlik

İzmir’de Yelken Arkas’la Yeniden Canlanıyor

Ana sosyal sorumluluk alanlarından spor konusunda İzmir’e değer katan çalışmalar yapan Arkas, İzmir’de iki önemli yelken yarışı düzenliyor. 
Genç yelkenciler yetiştirmek, yelken sporuna ilgi duyanlara farklı zeminlerde yelken yapma fırsatı sunma misyonu ile hareket eden Arkas Spor, bu yaz Çeşme ve İzmir’de düzenlenecek iki önemli yelken yarışı ile İzmir’de yelkene duyulan ilgiyi ve heyacanı canlandırarak sporun bu dalını yeniden gündemin ilk sıralarına taşıyacak.  

Arkas Aegean Link Regatta Ağustos’ta Çeşme’de 
Yarışlardan ilki olan Çeşme Yarımadası ve Sakız Adası’nı kapsayan uluslararası Arkas Aegean Link Regatta 23-27 Ağustos tarihleri arasında Çeşme Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve ICYC’nin (International Çeşme Yacht Club) ev sahipliğinde, Çeşme Marina ve Arkas’ın desteği ile düzenlenecek. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çeşme’nin uluslararası ilk yelken yarışı
Bu yıl ilk defa Sakız Adası bağlantılı ve uluslararası bir yarış olarak yoluna devam edecek olan Arkas Aegean Link Regatta’nın Akdeniz’de düzenlenen diğer yarışlar gibi profesyonel ve yeni başlayan yelkencilere kapılarını açarak yurt dışından da katılımcıların yer alacağı 40 ile 50 tekne ve 500 sporcuyu ağırlaması bekleniyor. 
Rüzgar açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’nin de tanıtımına katkı sağlaması amaçlanan Arkas Aegean Link Regatta’nın geleneksel hale gelmesi planlanıyor. 
Yarışın rotası, Ilıca Körfezi’nden, Çeşme Merkezi’nden, Ovacık’taki plajlardan ve Sakız Adası’ndan izlenebilecek şekilde planlandı. İlk gün Çeşme’de start alacak yarış Sakız Adası’nda son bulacak. İkinci gün ise yine Çeşme-Sakız rotasında ilerleyecek yarış, üçüncü gün Sakız’da başlayarak Çeşme’de son bulacak. Son gün ise Çeşme’den start alan yarış Ovacık’ta bitecek. Yarışçılar 4 gün boyunca 50 mil yol katedecek. 
Gün boyunca yarışan ve rüzgarla mücadele eden yorgun sporcular, Sakız Adası’ndaki ilk günün ardından ikinci gün Çeşme’nin gözde mekanlarından biri Aquente, son gün ise kapanış ve ödül töreni için Before Sunset’in muhteşem atmosferinde buluşacak.
Kayıt için Aegean Link Regatta web sitesi üzerinden başvuru yapılabiliyor. www.arkasaegeanlinkregatta.com
İzmir Körfezi’nde yelkenler yarışacak 
2017 yılındaki ikinci önemli yelken yarışı ise 23-24 Eylül tarihlerinde uzun yıllardır büyük bir yelken organizasyonuna ev sahipliği yapmayan İzmir Körfezi’nde gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni evsahipliğinde düzenlenen İzmir Körfez Festivali’nin ana etkinliği olacak olan Arkas Körfez Yarışları’nın yanı sıra hareketli salmalı teknelerin (optimist, laser) yarışları, kano ve deniz küreği etkinlikleri de düzenlenecek. Her yaştan yaklaşık 600 sporcu Körfez’de görsel şölen sunacak. Yaklaşık 400 yelkencinin katılması beklenen yat yarışları kapanış ve ödül töreninin ardından Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen bir konserle son bulacak.