İzmir'den TEDxAlsancak 2018 Rüzgarı Esti

 

 

Geçtiğimiz hafta cuma günü İzmir'den TEDxAlsancak 2018 rüzgarı geçti.

 

¨Yolculuk Nereye?¨ teması dahilinde gerçekleşen TEDxAlsancak'ta dünyada ve hayatımızda yaşanan gelişmeler farklı bir bakış açısıyla ele alındı. Bu bakış açılarının içinde toplumsal yaralarımızda vardı, yapay zekalar da...

 

 

Ayrıntılara geçmeden önce tekrar hatırlatmak istediğim konu ise TEDx'in açılımı. Technology, Entertainment ve Design (TED), ¨x¨ ise bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına geliyor.

 

 

 

Moderatörlüğünü Kubilay Qb Tunçer'in yaptığı etkinliğin konuşmacıları ise; İrfan Değirmenci, Cem Mumcu, Hande Çilingir, Uğur Batı, Oytun Erbaş, Büşra Sanay, Ozanser Uğurlu, Yiğit Kulabaş ve Deniz Selin Ündlüdağ'dı. Ceren Aksan ise sahne performansı ile göz kamaştırdı. Kişilerin ayrıntılı bilgileri için sizleri eski yazımıza yönlendiriyorum. Linki şuraya bırakıyorum. Madem eskilere daldık hemen aşağıya sokak röportajımızı da iliştiriyorum.

 

 

 

Etkinliğin başladığı ilk dakikalarda, bir anda yağmur bastırdı. Öyle bir bastırdı ki herkes kapalı bi yere kaçıştı ama 5 dakika sonra yağmur dindi ve bütün seyirciler aynı heyecanla yerlerine oturdular. Bir kişi bile gitmedi, inanabiliyor musunuz? İnanın!

 

 

İzmir'de böyle profesyonel platformları görmek çok gurur verici. Ayrıca TEDxAlsancak 2018'i organize eden Begüm Aydoğan ve Volkan Genç'in isimlerini anlamadan olmaz. Etkinlik öncesi 8 hafta süren günüllü toplantıları da oldu. Öğrencilerin dikkatine! Okulda öğrenebilecekleriniz kadar değerli bir deneyim TEDx'de sizleri bekliyor. TEDx deneyimi çok başka. 

 

Konuşmalar arasında Büşra Sanay, ¨ensest¨ kavramı üzerinden bir konuşma hazırlamıştı. Konuşma esnasında herkes pür dikkat onu dinliyordu ve bir konuşma kalbimize ancak bu kadar dokunabilirdi. Sanay, Türkiye'nin yaralı gerçeklerinden biri olan ensest meselesi üzerine yazdığı süreçte karşılaştığı zorluklardan da bahsetti. ¨Ben çocukluğumu yaşarken...¨ diye başlayan cümlesi bu süreçte ne kadar etkilendiğini ve empati kurabildiğini gösteriyordu. İşinin ehli olan Sanay, sunum esnasında da profesyonelliğini konuşturdu.

 

Oytun Erbaş ise ilk defa bir TEDx konuşmasında karşımıza çıktı. Ödemiş doğumlu olan Erbaş, sahneye ilk çıkan isimdi. TUS sınavında 7 kez derece (ilk 10) yapmış bu şahane isim bizlere kadın beyni ve erkek beynini anlatırken konuşma sonunda kendisince bir reçete verdi. Bu reçete aşağıdaki gibidir:

-Dil Öğren & Entelektüel Hayat Yaşa

 *Oku, yaz, çiz, öğren, DENEYİMLE

-30 Dakika Egzersiz/Haftada 3 Kez

-Öğün Atla

-Tansiyonunu 12-8 cm-Hg Altında Tut

-8 Saat Uyku

-Haftada Bir Kez Sosyal İletişim Kur

-Otokontrollü Ol & ABARTMA 

 

Diğer değerli konuşmacılardan Ozanser Uğurlu, pozitif olmak üzerine konuşmasını yaparken Hande Çilingir, yapay zeka hakkında ve girişimcilik için cesaret veren konuşmasıyla büyük beğeni topladı. Uğur Batı'nın konuşmasında geçen ¨Çiftlik Bank¨ espirisi ise herkes güldürdü. Deniz Selin Ünlüdağ ise genç yaşta yakaladığı başarının hikayesini bizlerle paylaştı.

 

Konuşmaların ayrıntılarına ve diğer tüm bilgilere TEDxAlsancak 2018'in Facebook, Youtube ve Instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz. 

 

 

TEDx'de gönüllü olmak nasıl bir duygu sorusuna ise aldığımız cevaplar bu yöndeydi:

 

¨TEDxAlsancak’ta gönüllü olmak: Daha önceden tanımadığın elliden fazla insanla beraber iş birliği yaparak, 3000'e yakın kişiyi ağırlamak, kriz anlarını yönetmek ve bunu severek ve isteyerek başarmak demek hatta gerekirse aç susuz ve uykusuz kalmak demek ama yine de etkinlikten mutlu ayrılmak demek.¨
Bülvin Şenolsun


¨TEDxAlsancak'ta gönüllü olmak tutkunun peşinden koşup ona sahip çıkmaktır.¨

Deniz Selin Soyalp


¨TEDxAlsancak'ta gönüllü olmak boyundan büyük işlere kalkışıp daha büyük ödül almak gibiydi.¨

Tutku Erinç