13 Ağu 2017
Zeynep Öztürk

İzmir'den Vapurla Ulaşım Sağlanılabilecek Yazlık Yerler

 
Kaynak: izdeniz
 
İZDENİZ'in grevinin bitmesiyle vapur seferleri ile yeniden buluştuk. Ne özlemiştik o deniz havasını yahu! Peki, daha güzel bir haberimiz var ve sizler için İZDENİZ ile belirli iskelelerden Urla, Foça, Mordoğan ve Yassıcada’ya seyahat edebilirsiniz desek? Ücretler ne kadar, sefer bilgilerine nasıl ulaşırım gibi sorular aklınızı kurcalamasın, cevaplar bu yazının içinde gizli. Ayrıca yaz sonunda iskelelerde açılacak sergi ve fotoğraf yarışması da belki sizleri heyecanlandırabilir. İçinde İZDENİZ bulunan çektiğiniz fotoğrafları #izdenizdeyaz hashtahi ile paylaşan kişilerin fotoğraflarından karma bir sergi oluşacak. Sizin gözünüzden İZNDENİZ ve Ege'nin mavi denizi milyonlarla buluşacak. Keyifli okumalar...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: izdeniz
 
Eski Foça
İzmir Büyükşehir Belediyesi, son teknoloji gemilerle donattığı gemi filosuyla, deniz ulaşımında önemli hamleler gerçekleştiriyor. Dış körfezde Eski Foça’ya da seferler düzenleniyor. Öğrenci bileti 6, tam biletin ise 10 TL olduğu bu seferlerde Foça’ya mis gibi deniz havasıyla gitmek çok basit. Konak’tan kalkan vapur, Karşıyaka’dan yolcularını alıp eşsiz bir deneyime doğru yol alıyor. (Sefer bilgileri için bakınız) Kentin önemli turistik merkezlerinden biri olan Foça’ya gitmek hiç bu kadar kolay olmamıştı…

 
 
Kaynak: izdeniz
 
 
Urla
En eski yerleşim yerlerinden biri olan Urla, Osmanlı döneminden kalan camiler, hamamlar, kervansaraylar ile tarih kokmaktadır. Günümüzde ise sanata ev sahipliği yapan ve birçok sanatçıyı bünyesinde barındıran Urla, beyaz yakalıların göçleriyle revaşta. İster günü birlik ister daha uzun vadeli, farketmez. Gidiş yollarınızdan birisi de vapur olabilir. Bilet ücretleri ise öğrenci 6 TL, öğretmen 8 TL, tam 10 TL. Kalkış olarak Konak İskelesi’nden gerçekleşecek olan vapur seferleri hafta sonları sizlerle. (Sefer bilgilerini ayrıntılı incelemek için bakınız.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: izdeniz
 
Yassıcada
Ucuz tatil imkânı sağlamak amacıyla, 2001 yılından beri yaz aylarında (Haziran-Eylül) Yassıcada’ya sefer yapılmaktadır. Bilet ücreti ise 20 TL'dir, öğrenciler için indirimli bilet söz konusu değildir. Günübirlik plaj kaçamağı için ideal olan Yassıcada İZDENİZ seferleri, 7 yaş altı misafirlerini ücretsiz konuk ediyor. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Biletler Karşıyaka, Konak ve Üçkuyular iskelesindeki bilet satış ofislerinden temin ediliyor. Karşıyaka kalkış 8:30, Üçkuyular kalkış 9:00 iken Yassıcada’dan kalkış 17:45.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: neredekal

Mordoğan
Bu yıl maalesef Mordoğan seferleri düzenlenemiyor fakat seneye yaz için seferlerin geri gelmesine yönelik çalışmalar yürütülmekte. Mordoğan'a olan ilk seferde ise, Karşıyaka ve Konak'tan "Dario Moreno" gemisine binen 100'ün üzerinde tatilciyi, konforlu bir yolculuk sonrası Mordoğan İskele'ye ulaştırdı. İZDENİZ gemileri, Konak iskelesinden de yolcu alıp önce Foça’ya, oradan Mordoğan’a geçiyor. (Sefer bilgileri için bakınız) Foça bağlantılı Mordoğan seferlerinin ücretleri tam 12 TL, öğretmen 10, öğrenci ise 8 TL. Güneyinde Çeşme, doğusunda Urla bulunan bu Mordoğan, şifalı otlar açısından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Gittiğiniz zaman tarihi bir yapı görmek isterseniz Ayşe Kadın Camii sizi bekliyor olacaktır.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: izdeniz