İzmir'i Turuncuya Boya

İzmir Ticaret Borsası binası.

Turuncu ile farkındalık yaratmaya hazır mısınız?

İzmir'e turuncu hiç bu kadar yakışmamıştı...

 

Son 5 yılda 1500 kadının öldürüldüğü ve her iki kadından birinin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete maruz kaldığı ülkemizde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak, gerekli yasalar ile uygulamaların yürürlüğe konulması için bir kamuoyu oluşturmak amacıyla İzmir’i Turuncuya Boya hareketi başlıyor!

İzmir, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna duyarlı olarak bilinir; ama malesef durum çok farklı. İzmir, Türkiye’de en çok kadın cinayeti işlenen 3. şehir. İnanamadınız değil mi? 

 

Kadına karşı şiddeti önlemek ve bu konuda farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 25 Kasım – 10 Aralık tarihlerini toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve bu konuda farkındalık yaratma günleri olarak belirlemiş ve ve “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganıyla bir kampanya başlatmıştı. Bu hareketin İzmir ayağı ise bu sene 25 Kasım - 10 Aralık tarihlerinde "İzmir’i Turuncuya Boya" kampanyası ile gerçekleştirilecek.

 25 Kasım’da başlayacak ve 16 gün sürecek kampanya boyunca, tüm İzmirlilere, balkonlarını, binalarını, dükkanlarını, restoranlarını ve kafelerini turuncu ışıklandırmaları, turuncu bayraklar ve balonlar ile süslemeleri, kampanyayı sosyal medya hesaplarında paylaşmaları, arabalarına turuncu kurdele takmaları ve 10 Aralık’ta saat 14.00’te, Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak yürüyüşe katılmaları için çağrıda bulunuluyor. 

 

Mesela 25 Aralık’ı beklemeyen örnek işletmelerde var; Alaçatı Köşe Kahve. 

 

Neden turuncu? 

Kadına şiddete karşı mücadelenin yeni rengi turuncu… Çünkü turuncu, geleceğe dair umudu simgeliyor. Turuncu ile kadına karşı şiddete ve cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek ve konuyla ilgili farkındalık yaratmak isteniyor.

 

Kampanya, Sabancı Üniversitesi İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Platformu, İzmir Ticaret Borsası, Göztepe Spor Kulübü, Karşıyaka Spor Kulübü tarafından da desteklendi ve İzmir’i Turuncuya Boya platformu oluşturuldu. Platform, kısa sürede Hürriyet’in, Ege İhracatçı Birlikleri’nin, Boyner’in ve İzmir’de birçok kurum, kuruluş, firma, restoran, kafe ve işyerinin desteğini aldı. Otuzbeşlik de bu kuruluşlardan bir tanesi. Turuncu hareketi sonuna kadar destekliyoruz, 10 Aralık’ta olacak Turuncu Yürüyüş’te görüşmek üzere. Ayrıca #izmirituruncuyaboya#orangetheworld ve #10aralıkturuncuyürüyüş hashtagleri ile fotoğraflarınızı paylaşmayı unutmayın! Bu sosyal sorumluluk projesini, @izmirituruncuyaboya Facebook ve İnstgram hesaplarından takip edebilirsiniz.

 

Proje öncülerinden Sayın Işınsu Kestelli'nin de dediği gibi ¨ Gelin hepberaber kadına şiddete karşı İzmir'in sesi olalım. ¨