Yazılar

İzmir'in En İyi Meyhaneleri 1

Paylaş
11-10-2017
Gülay Güler
İzmir'de çook içkili restoran var ama sen o eski meyhane ruhunu mu arıyorsun? Samimi bir ortamda, fonda hafiften fasıl nameleri dinlemek, dost sohbeti ile birbirinden güzel lezzetleri tatmak mı istiyorsun? O zaman mutlaka otuzbeslik.com'un hazırladığı listeyi bir incele, pişman olmayacaksın.
 
 
Tulumbalı Meyhane Nihat Baba'nın Yeri 
Kaynak:meyhanedeyiz.biz
 
Tulumbalı Meyhane geleneksel meyhane kültürünü günümüze taşıyor. İsmini rakının servis edildiği tulumbadan alan meyhane, ziyaretçilerine rakının yanında, etleri ve sakatatları ile muhteşem lezzetler sunuyor. Tandır, kokoreç, badem, kavurma, kağıtta pastırma, beyin haşlama mekanın favorileri. Tulumbadan rakı çekmenin tadı başka hiçbir şeyde yok. Restoranda çoğu zaman canlı müzik ve oryantal de oluyor. Bu kadar şatafata gerek yok ben sakin sakin rakımı içeyim diyorsanız deniz manzaralı ferah bahçesinde bu modu yakalayabilirsiniz.  
 
 

Şımarık Meyhane
 
Kaynak: Şimarik Meyhane
 
Alsancak, Cumbalı Sokak’taki 3 katlı tarihi Rum evi Şımarık Meyhane 2011'de açılmış. Mekanın dekorasyonunda binanın dokusu korunmuş. Meyhanenin en özel yeri yıldızlar altında fasıl gecelerinin yapıldığı terası. Meze dolabının seçkin lezzetleri; atom, haydari, Arnavut ciğeri ve salamura balık. Üç farklı fiks menüye sahip işletmede her keseye uygun bir seçenek bulunuyor. 
 
 

Meyhane Piero
 
Kaynak: Meyhane Piero by Semih OZENEN
 
İzmirlilerin Alsancak'ta arkadaşlarla vakit geçirmek için tercih ettiği mekanlardan biri olan Kıbrıs Şehitleri'nde bulunan Meyhane Piero kalite ve rahatlık sunduğu için en çok tercih eden meyhaneler arasında. Meyhane Piero seçkin bir restoran; içerisinde bulunan şöminesi ile soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtıyor. Müdavimleri Meyhane Piero'nun en çok canlı müziğine, yemeğine ve dekorasyonuna bayılıyorlar. 


 
Endülüs Meyhanesi
 
Kaynak: gaze-temi
 
Endülüs, sıkışık tahta masaları, kulağınıza dayan klarneti, minik tabaklardaki leziz mezeleri ile tam bir Akdeniz meyhanesi. Birçok ünlü müdavimi olan meyhaneye bir hafta önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Hafta sonu sadece aile gruplarına açık olan meyhanenin fiks menü seçeneği de bulunuyor. Meyhanenin favori mezeleri; biber tarator, yaprak sarma ve közde patlıcan. Hürriyet gazetesinin anketinde Türkiye’nin en iyi fasıl yapılan mekanları arasına girmeyi başaran meyhane, Türk sanat müziğinde çok iddialı.


Meyhane Battı Balık
 
Kaynak: Gurme Rehberi
 
Kıbrıs Şehitleri, Akbank Sokağı’nda yer alan meyhane 2010 yılında açılmış ve kısa zamanda İzmir'in en popüler meyhanelerinden biri olmuş. Mavi-beyaz marin
dekorasyonu, sevimli sokağı ve cana yakın çalışanları ile en sevdiğiniz meyhane olacak. Battı Balık'ın en sevilen lezzetleri; balık pastırması, Akdeniz haydari ve pastırmalı paprika biber ve mevsimlik Ege otları. Fonda canlı müzik, masada 'battı balık yan gider' dediğiniz tatlı sohbetler sizleri bekliyor.
 

Otuzbeşlik Meyhane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: twicopy.org
 
Otuzbeşlik Meyhane tam da otuzbeslik.com gibi içten. Otuzbeşlik muazzam lezzetleri, içinizi açan mavi beyaz dekoru, samimi personeli ve sokağın en iyi fasıl ekibi ile keyifli zaman geçirebileceğiniz bir mekan.
 
Meyhane Sisim
 
 
Kaynak: Meyhane Sisim
 
İzmir’in mücevheri Kordon’un ilk restoranı olan Meyhane Sisim'in tarihi 1966’lara dayanıyor. Mey İçki’nin konsept meyhanelerinden biri olan Meyhane Sisim, şık olduğu kadar ferah dekorasyona sahip. Rum ve Ege meyhane geleneğinin klasik lezzetleri, taze balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra et çeşitlerini de içeren menüye sahip. Çarşamba, cuma ve cumartesi akşamları kurulan fasıl heyeti ile konuklarına keyifli geceler yaşatıyor.
 

Kardeşler Havuzlu Restoran
 
 
Kaynak: Foursquare
 
Atatürk Stadı’na yürüme mesafesindeki Havuzlu Restoran; 1982’ye kadar kahvehane olarak işletilmiş, daha sonra meyhaneye dönüştürülmüş. İsmini girişteki süs havuzundan almış meyhanenin bahçe kapısından adım attınız anda 80’li yıllara geri dönüyorsunuz. Erkek erkeğe havuz başında hoş sohbet edebileceğiniz bir yer.
Mekanın spesiyali; bonfile kavurma, kaşarlı bonfile, balıklardan levrek ve çipura, mezelerden fava, köpoğlu, patlıcan ezme, midye tava, kalamar dolma, A
Arnavut ciğeri, enginar dolma, yoğurtlu semizotu.
 

Tek Tek Meyhane

Kaynak: Tek Tek Meyhane 
 
Kıbrıs Şehitleri, Dantel Sokak'taki Tek Tek Meyhane, taş ev ve meyhanenin dekorasyonu salaş olduğu kadar modern dokunuşlara da sahip. Bu samimi mekanda kadın kadına eğlenmeye gelen gruplar çoğunlukta. Mekanın vazgeçilmez lezzetleri; yaprak ciğer ve kokoreç. Sakatat sevmiyorsanız et veya deniz mahsulleri de deneyebilirsiniz. Tek Tek'te haftanın 6 günü müzikseverlere fasıl ziyafeti sunuluyor. 
 
 

Arasokak Meyhanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak:Arkasokak
 
Kıbrıs Şehitleri'ndeki Ordu Evi Sokak; araç trafiğinin olmadığı, çiçeklerle bezenmiş sakin bir sokak. Arasokak işte tam bu sokakta tek işleme olarak yer alıyor.
Arasokak; entelektüellerin ve sanatçıların geldiği, sakinliğin ve sohbetin öne çıktığı, huzurun ve uygun fiyat uygulamasının gerçekleştiği tam bir aile ortamı.
Deniz ve et ürünlerinin eşit ağırlıkta sunulduğu menünün en beğenilen lezzetleri; fener balığı kavurması, mezelerden ev yapımı yaprak sarma.