İzmir'in Keşfetmeniz Gereken Köyleri

#GEZİ
Gülay Güler
3 Jan 2020

Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en gezilesi köylerini listeledik. Listemizde tiyatrosu ile ünlü Bademler, korkuluklarla bezeli Barboros, Türkiye'nin ilk slow food köyü Germiyan, kıyamete meydan okuyan Şirince, Tunç Çağı'ndan beri varlığını sürdüren Ildır, salyangoz yemeğiyle meşhur Özbek ve nazar boncuğu fabrikası Nazarköy gibi birbirinden güzel köyler bulunuyor.

Şirince

İzmir'e 93 km uzaklıktaki Şirince, doğası ve tarihi yerleri ile dünya çapında bir üne sahip. Şarapları ile meşhur olan Şirince'de evlerin çoğunun alt katında şarap mahzeni bulunmakta ve burada şaraplar satışa sunulmakta. Köylülerin sokak aralarında açtıkları tezgahlarda el yapımı sabunlar, reçeller, dağdan topladıkları baharatlar, el işleri sizi bekliyor. Buraya sadece şömine başında Şirince şarapları eşliğinde manzara izlemek için gelebilirsiniz. Gelmişken de gezi rotanıza Aziz John Baptist Kilisesi'ni, Aziz Dimitrios Kilisesi'ni, Tiyatro Medresesi'ni, Nesin Matematik Köyü'nü, Hodri Meydan Kulesi'ni ekleyebilirsiniz. Daha önce Efes Antik Kenti'ni görmediyseniz Şirince-Efes arasının araçla 18 dakika olduğunu belirtelim.

 Şirince Gezi Rehberi için tıklayın!

Sığacık

Sığacık, Türkiye’nin ilk Sakin Şehir (Citta Slow) unvanına sahip Seferihisar ilçesine beş kilometre uzaklıkta. Bu köy kalabalıklardan bunalan, huzurlu bir tatil arayanların sığınağı. Sığacık ismi de Kanuni zamanında şehrin askerler tarafından sığınak olarak kullanılmasından gelmektedir.

 

Sığacık gezinize pazar günleri kurulan üretici pazarı ile başlayabilirsiniz. Burada satılan her ürün yöre halkı tarafından üretilmekte. Köylülerin el işleri, ev işi lezzetleri, kendi yetiştirdikleri sebzeler, meyveler tezgahlarda sizleri bekliyor. Gezinize Seferihisar'ın en önemli ve en eski tarihi kalıntısı Teos Antik Kenti'ni ziyaret ederek devam edebilir, ardından Kent Belleği ve Anı evine uğrayabilir, Akkum ve Akarca gibi birbirinden güzel koylarda serinlik molası verebilir, Teos Marina'da alışverişin tadını çıkarabilir, gecenizi Milos’ta rakı balık keyfi ile sonlandırabilirsiniz.

 

Seferihisar'ın misler gibi kokan mandalinasını tanıtmak için kasım ayı içinde Mandalina Festivali düzenleniyor. Yöresel tadım stantlarının yer aldığı festivalde ayrıca dans şovları, konserler ve gezi aktiviteleri düzenleniyor.

Sığacık Köyü Fotoğraf: www.slowtravelguide.com

Özbek Köyü

Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Yaklaşık bin yıllık bu şirin köyün tarihi yerlerini ziyaret edebilir, meşhur lezzetlerini keşfedebilir, köyün kadınları tarafından meydanda kurulan organik pazardan alışveriş yapabilir, Akkum sahilinde muhteşem bir gün batımı izleyip gezinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Özbek, mantısı ve keşkeğinin dışında salyangoz yemeği ile de meşhur. İlk yağmurla birlikte salyangozlar toplanıyor. Acılı yahni gibi biberli soğanlı yapılıyor. Protein bakımından zengin salyangoz yemeğini Taş Kahve ve Özbek Keşkek Evi’nde deneyebilirsiniz.

 

Özbek Köyü'nde her yıl mart ayının üçüncü hafta sonunda Ot Bayramı düzenleniyor. Panel ve yemek atölyeleri, ot toplama ve otları tanıma etkinliklerinin yapıldığı festival; müzik dinletileri, gösteriler, çocuk aktiviteleri ve yarışmalarla şenliğe dönüşüyor.

 

Özbek Gezi Rehberi için tıklayın!

Barbaros Köyü

İzmir'in Urla ilçesine bağlı olan Barbaros Köyü turizm için avantajlı bir bölgede olmasa da sanat etkinlikleriyle, festivallerle turist çekmeyi başarıyor. Barbaros Köyü'nde unutulmaya yüz tutan geleneklerini yaşatmak adına Oyuk Festivali düzenleniyor. Köylüler festval için atölyelerde kendi nüfusları kadar korkuluk üretiyorlar. Festival zamanında sokaklar korkuluklarla süsleniyor, yerel üreticilerin el işi, ev işi ürünleri tezgahlarda yerlerini alıyor. Köy korosu konseri, yarışmalar, sergiler, oyunlarla rengarenk görüntüler ortaya çıkıyor. Festival zamanı gelmeseniz de bu korkulukları görebilirsiniz. Korkuluklar yıl boyunca sokaklarda sergilenmeye devam ediyor.

 

Barboros'ta turizmi canlandırmak adına bir de Çat Kapı Evi uygulaması geliştirilmiş. Ücret karşılığında Çat Kapı Evi levhası gördüğünüz evleri ziyaret edebilir, yemek yiyebilir hatta konaklayabilirsiniz.

 

Köy Meydanı'nda Mimas Sanatevi bulunuyor. Köylü, açıldığı günden itibaren sanatevini benimsemiş ve şu an sanatevinin adeta bir parçası olmuş durumda. Köy halkı çat kapı gelip sergileri ziyaret ediyor, verilen eğitimlere katılıyor. Köyde ziyaret etmeniz gereken diğer sanatevi de Emek Kültür Sanatevi. Batuhan Bozkurt'un taş mozaik tekniğiyle yaptığı eserleri mutlaka görmelisiniz. Köyde bir de kütüphane bulununuyor.

Barbaros Köyü, Oyuk Festivali için hazırlanan korkuluklar Fotoğraf: blog.obilet.com

Bademler Köyü

Ülkemizin en aydın köylerinden biri olan Bademler’de okuma oranı çok yüksek. Burada bir tiyatro, bir kütüphane, bir müze, Matematik Çftliği ve birçok dernek bulunuyor. En temiz köy unvanına sahip Bademler'de sokaklar her gün yıkanıyor, çöpler geri dönüşüm kutularına atılıyor.

 

Bademler Köy Tiyatrosu'nun tamamı köylülerden oluşuyor. Bademler'de halk sokaklarda tiyatro ve sanat konuşuyor. Mayıs ayında Bademler'de Tiyatro Şenliği gerçekleşiyor. Gezinizi bu tarihlere getirip Bademler Köy Tiyatrosu'nun oyunlarını izleyebilir, düzenledikleri sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz.

 

Buradaki Çoçuk Oyuncakları Müzesi Dr. Musa Baran tarafından açılmış. Müzede oyuncakların yanı sıra köye ait belgeler ve fotoğraflar sergileniyor.

 

Bademler de Matematik Çiftliği de bulunuyor. Tufan Döleneken ve eşi Handan Döleneken Matematik Çiftliği'ni matematiğin her alanda olduğunu anlatabilmek, ezbere eğitime karşı gelmek amacıyla yaratmışlar. Buraya gelen çocuklar bilimsel eğitim almanın yanı sıra peynir, yoğurt yapımı ve bitki yetiştirme gibi günlük hayatta kullanabilecekleri pratikleri ediniyorlar.

 

Bademlerde her pazar, üretici pazarı kuruluyor. El emeği göz nuru işlemeler, kendi ürettikleri şaraplar, reçeller, börekler, tatlılar, kendi topladıkları şifalı bitkiler, yöreye özel godalak ekmeği tezgahlarda yerini alıyor. Pazarı gezdikten sonra Ali Usta'nın meşhur köftelerini deneyebilirsiniz.

 

Germiyan Köyü

Çeşme'ye bağlı Germiyan sokaklarında gezerken dikkatinizi ilk olarak ressam, çiftçi Nuran Eren’in özgün çizimleri çekecek. Nuran Eren bu çizimleri ücretsiz ve hobi olarak yapıyor, tek şartı ise çizim yapacağı yerin beyaz badanalı olması.

 

Ülkemizin ilk Slow Food köyü olan Germiyan'da hala ata tohumları kullanılıyor. O yüzden burada yetişen sebzerin tadı çocukluğunuzda yediğiniz ve asla unutamadığınız lezzette. Germiyan yöresine özgü lezzetlerin başında ekşi mayalı, odun ateşinde pişirilen Germiyan ekmeği, kopanisti peyniri ve hurma zeytin, şekeriçi damat lokumu, pirinçli mantı bulunuyor. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında da dizi çekimlerine set olan Dilek Hanım'ın Otantik Evi, Musa Amca'nın şirin, otantik müzesi bulunuyor.

 

Ekim ayının ilk haftasında düzenlenen Germiyan Festivali'nde ev şarapçılığı, pirinçli mantı ve kopanisti peynir gibi yöreye özgü ürünlerin yapım atölyeleri, köyü meşhur eden Nuran Eren tarafından verilen duvar boyama atölyesi, Germiyan ekmek yarışması gibi birçok aktivite gerçekleşiyor.

Ildır

İzmir'e 75 km uzaklıktaki Ildır, huzur arayanların tercih ettiği, el değmemiş bir sahil kasabası. Ildır, Çeşme Yarımadası’nın ilk antik yerleşim yeri. Burada bulunan antik tiyatro ve Athena Tapınağı arkeoloji meraklılarının ilgisini çekebilir. Minik minik adaları bulunan Ildır'ın günbatımı manzarası ise eşsiz. Plajın karşısındaki bu minik adalara tekne kiralayarak ulaşılabiliyor. 

 

Ildır'a gidince mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında lokması, enginarlı midyesi, sadece Ildır'da yetişen şıpıldak otu bulunuyor.

Nazarköy

Kemalpaşa'ya bağlı Kurudere köyünün ismi turizmi artırmak adına Nazarköy olarak değiştirilmiş. Bu köyde aktif beş cam atölyesi bulunuyor. Bu atölyelerde yapılan boncuklar köy kadınları tarafından hediyelik eşyalara dönüşüyor. Boncuklarla her yeri süslenmiş bu köyde harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

 

Mayıs ayında nazar boncuğu üretimine dikkat çekmek adına Nazarköy Boncuk Festivali düzenleniyor. Festivalde nazar boncuklarının dışında bal, kiraz, zeytin gibi köylülerin kendi ürettikleri ürünler tezgahlarda yerini alıyor. Festival yarışmalar, konserler, halk dansları, köylülerin ikramlarıyla çok renkli geçiyor.

Nazarköy, Kemalpaşa

Birgi

Üç bin yıla dayanan tarihi, asırlık ağaçları, ahşap evleri, şirin köy meydanı, tarihi köprüleri, gürül gürül akan nehriyle İzmir'in en güzel köylerinden biri.

 

Tarihi Birgi evlerinin havasını solumak isterseniz koruma altındaki bir evden restorana dönüştürülmüş Nar Danesi Restoran'da güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. 

 

Nar Danesi'nin tam karşısında konumlanan, yörenin en zenginlerinden birine ait olan Çakırağa Konağı, Kültür Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak restore edilip müze haline getirilmiş. Kapılardaki ve tavanlardaki süslemeler gerçekten çok etkileyici. Mehmet Bey konaktaki iki eşinin memleket hasreti çekmelerini önlemek için odaların duvarlarına İstanbul ve İzmir manzarası yaptırmış. Bu resimler o dönemi yansıtması adına çok önemli bulunuyor.

 

Görmeniz gereken diğer tarihi yapı da köy kahvesinin karşısındaki Aydınoğlu Mehmet Bey Cami. Beylikler döneminden kalan cami Türk-İslam mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

 

Birgi, köftesi, patatesi ve kestanesi ile meşhur. Köy meydanında köylüler tarafından kurulan pazardan patates ve kestane temin edebilirsiniz. Köfte için en doğru adres de Hurşit Kebap.

Benzer yazılar
#SANAT
#RESİM
Kentler yalnızca ulusların değil, bireylerin de kişisel tarihlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden kent manzaraları b...
Çağatay Olgun
3 Apr 2020
#SAĞLIK
#YAŞAM
İzmir Büyükşehir Belediyesi COVID-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Şehirde dezenfeksiyon, sosyal mesafe ...
Editör
2 Apr 2020
#SİNEMA
Evde sinema keyfine Türk filmlerini katmak isteyen sinema tutkunları, 2000'lerin mutlaka izlemeniz gereken 10 Türk filmi...
Gülay Güler
1 Apr 2020
#EVDEKAL
#DİJİTAL PLATFORM
YouTube popüleritesini kaybetmeyen ve her geçen gün daha da yükselen bir sosyal medya platformu. Kimi zaman eğlenmek, ki...
Seçil Şeker
30 Mar 2020
#TEKNOLOJİ
Bu uygulamalar sayesinde zihninizi, bedeninizi ve el becerilerinizi geliştirebilir; evde geçirdiğiniz zamanı ve molaları...
Gülay Güler
30 Mar 2020
#TİYATRO
İnsanın, toplumun, tarihin, düşlerin, umudun elçisi olan tiyatro geçmişten bugünümüze insanın baktığı en değerli aynalar...
Kardelen Uysal
27 Mar 2020
#EDEBİYAT
#PSİKOLOJİ
Kitap okumayı sevenler, vakit ayıramayıp yeniden bir şeyler okumak isteyenler için kitap listesi hazırladık. Önerdiğimiz...
Kardelen Uysal
25 Mar 2020
#PODCAST
Gündem, teknoloji, edebiyat, kişisel gelişim, spor, sanat gibi pek çok konuda birbirinden farklı ve değerli görüşlerin a...
Seçil Şeker
25 Mar 2020
#BULUŞMA
#ÇEVRİM İÇİ ETKİNLİK
12min.me İzmir'in ilk dijital buluşması "NERD'esin?" 25 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da video konferans uygulaması Zo...
Editör
23 Mar 2020
#MÜZE
#SANAT
Dünyanın en önemli müzeleri çevrim içi ziyarete uygun biçimde kapılarını açtı. Sanatın en eski ve en güncel eserlerini i...
Kardelen Uysal
22 Mar 2020
#SİNEMA
Kendini sinematik evrende kaybetmek isteyenler için kimseden duymadığımız ama izlemeye değer bulduğumuz filmleri yıl, tü...
Gülay Güler
21 Mar 2020
#MÜZİK
Şirin Pancaroğlu, Washington Post Gazetesi tarafından uluslararası ölçekte büyük bir yetenek olarak nitelendirilen çok d...
Kardelen Uysal
18 Mar 2020
#SANAT
Yaklaşık otuz yıldır ekranlardan tanıdığımız ünlü oyuncu Canan Hoşgör artık İzmirli. Hoşgör, İstanbul'un kaosundan o kad...
Gülay Güler
16 Mar 2020
#BİNİCİLİK
#RESTORAN
#ETKİNLİK ALANI
Manej Urla, bir babanın kızının hayalini gerçekleştirme hikayesi. Aylin at ister, baba Yaşar Bey atı alır, at için yer y...
Gülay Güler
14 Mar 2020
#MÜZİK
Ağustos ayında Ohrid Uluslararası Çoksesli Korolar Yarışması'nda ülkemizi temsil etmeye hazırlanan A Capella Gramofon Ko...
Kardelen Uysal
11 Mar 2020
#STAND-UP
#TİYATRO
Aşk Yeniden dizisinin Şaziment'i olarak hayatımıza girip yıllardır bizi bizden çıkardığı malzemelerle güldüren komedyen ...
Seçil Şeker
10 Mar 2020
#YEMEK
#RESTORAN
Gastronomi mezunu Didem ve Alp Türkmenoğlu okulda tanışıp, aşık olurlar. On sene boyunca İstanbul'da yaşayan, çeşitli re...
Gülay Güler
9 Mar 2020
#KONSER
#TİYATRO
izmir'de bu hafta konser, opera, tiyatro oyunu gibi pek çok etkinlik bizleri bekliyor. Haftaya başlamadan önce listemize...
Editör
9 Mar 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Konak Belediyesi, Kadınlanlar Günü'de kadına yönelik şiddete dikkat çekmek adına “Kadın Doğmak” adlı projeye imza attı.
Editör
7 Mar 2020
#SÖYLEŞİ
#BULUŞMA
Almanya'nın Hamburg şehrinde başlayıp, kısa sürede tüm Avrupa’ya yayılan buluşma etkinliği 12min.me Türkiye’de İstanbul’...
Editör
7 Mar 2020
#FESTİVAL
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 23 ülkeden 50 kukla tiyatrosu ...
Editör
5 Mar 2020
#RESİM
#YOGA
#ATÖLYE
Bu ay sizler için hem kişisel gelişiminize destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri listeledik.
Seçil Şeker
5 Mar 2020
#SİNEMA
Mart ayında Karaca Sineması'nda, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde, İzmir Sanat'ta birbirinden güzel fi...
Kardelen Uysal
3 Mar 2020
#KONSER
Mart ayında da İzmir, birbirinden etkileyici konserlere sahne olmaya devam ediyor. Listemizde rock müziğin kralları Duma...
Gülay Güler
1 Mar 2020
#EĞLENCE MEKANI
#BAR
#RESTORAN
Partileri, kampanyaları, pazarları ile açıldığı günden beri İzmirlinin yakından takip ettiği Soweto ile yarattıkları mod...
Seçil Şeker
27 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
damla yur, yıllarca büyük gazetelerde haberler yapmış, yazılar yazmış bir feminist. Türkiye'nin sancılı süreçlerinde gaz...
Kardelen Uysal
26 Feb 2020
#FESTİVAL
#ÇOCUK
#TİYATRO
Dünyanın en iyi kukla sanatçılarını ağırlayan Uluslararası İzmir Kukla Günleri, 5-22 Mart tarihleri arasında tüm İzmir'i...
Gülay Güler
26 Feb 2020
#TİYATRO
#MÜZİKAL
#FESTİVAL
Toplumsal dayatmaların sorgulandığı, büyük ustaların anıldığı, Charlie Chaplin Komedi Ödülü sahibi oyunlar bu ay İzmir'e...
Kardelen Uysal
25 Feb 2020
#SPOR
İzmir'in ilk Enduro MTB (Dağ bisikleti) organizasyonu 6-7-8 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında düzenle...
Editör
24 Feb 2020
#SİNEMA
#FESTİVAL
Üç senedir Kadın Yönetmenler Festivali düzenliyor. Festivalde birbirinden güzel seçkiler ve programlar yer alıyor. Festi...
Kardelen Uysal
24 Feb 2020
#TİYATRO
#SİNEMA
#KONSER
Bu hafta cemre suya düşüyor, bahar iyiden iyiye geliyor. Peki biz bu hafta hangi etkinliklere düşeceğiz hepsi listemizde...
Editör
24 Feb 2020
#SPOR
İzmir'de skydiving'den kaya tırmanışına, rüzgar sörfünden tüplü dalışa, ATV'den go-kart'a birçok ekstrem spor seçeneği b...
Gülay Güler
21 Feb 2020
#TİYATRO
Eğitmen, oyuncu ve yönetmen İbrahim Güngör ve koreograf, oyuncu ve eğitmen Jülide Derya ile Tiyatro Terminal'de tiyatro ...
Kardelen Uysal
20 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Feb 2020
#SİNEMA
Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanı...
Kardelen Uysal
17 Feb 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade