R
GİRİŞ
TR
EN

İzmir'in Keşfetmeniz Gereken Köyleri

#GEZİ
Gülay Güler
3 Jan 2020

Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en gezilesi köylerini listeledik. Listemizde tiyatrosu ile ünlü Bademler, korkuluklarla bezeli Barboros, Türkiye'nin ilk slow food köyü Germiyan, kıyamete meydan okuyan Şirince, Tunç Çağı'ndan beri varlığını sürdüren Ildır, salyangoz yemeğiyle meşhur Özbek ve nazar boncuğu fabrikası Nazarköy gibi birbirinden güzel köyler bulunuyor.

Şirince

İzmir'e 93 km uzaklıktaki Şirince, doğası ve tarihi yerleri ile dünya çapında bir üne sahip. Şarapları ile meşhur olan Şirince'de evlerin çoğunun alt katında şarap mahzeni bulunmakta ve burada şaraplar satışa sunulmakta. Köylülerin sokak aralarında açtıkları tezgahlarda el yapımı sabunlar, reçeller, dağdan topladıkları baharatlar, el işleri sizi bekliyor. Buraya sadece şömine başında Şirince şarapları eşliğinde manzara izlemek için gelebilirsiniz. Gelmişken de gezi rotanıza Aziz John Baptist Kilisesi'ni, Aziz Dimitrios Kilisesi'ni, Tiyatro Medresesi'ni, Nesin Matematik Köyü'nü, Hodri Meydan Kulesi'ni ekleyebilirsiniz. Daha önce Efes Antik Kenti'ni görmediyseniz Şirince-Efes arasının araçla 18 dakika olduğunu belirtelim.

 Şirince Gezi Rehberi için tıklayın!

Sığacık

Sığacık, Türkiye’nin ilk Sakin Şehir (Citta Slow) unvanına sahip Seferihisar ilçesine beş kilometre uzaklıkta. Bu köy kalabalıklardan bunalan, huzurlu bir tatil arayanların sığınağı. Sığacık ismi de Kanuni zamanında şehrin askerler tarafından sığınak olarak kullanılmasından gelmektedir.

 

Sığacık gezinize pazar günleri kurulan üretici pazarı ile başlayabilirsiniz. Burada satılan her ürün yöre halkı tarafından üretilmekte. Köylülerin el işleri, ev işi lezzetleri, kendi yetiştirdikleri sebzeler, meyveler tezgahlarda sizleri bekliyor. Gezinize Seferihisar'ın en önemli ve en eski tarihi kalıntısı Teos Antik Kenti'ni ziyaret ederek devam edebilir, ardından Kent Belleği ve Anı evine uğrayabilir, Akkum ve Akarca gibi birbirinden güzel koylarda serinlik molası verebilir, Teos Marina'da alışverişin tadını çıkarabilir, gecenizi Milos’ta rakı balık keyfi ile sonlandırabilirsiniz.

 

Seferihisar'ın misler gibi kokan mandalinasını tanıtmak için kasım ayı içinde Mandalina Festivali düzenleniyor. Yöresel tadım stantlarının yer aldığı festivalde ayrıca dans şovları, konserler ve gezi aktiviteleri düzenleniyor.

Sığacık Köyü Fotoğraf: www.slowtravelguide.com

Özbek Köyü

Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Yaklaşık bin yıllık bu şirin köyün tarihi yerlerini ziyaret edebilir, meşhur lezzetlerini keşfedebilir, köyün kadınları tarafından meydanda kurulan organik pazardan alışveriş yapabilir, Akkum sahilinde muhteşem bir gün batımı izleyip gezinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Özbek, mantısı ve keşkeğinin dışında salyangoz yemeği ile de meşhur. İlk yağmurla birlikte salyangozlar toplanıyor. Acılı yahni gibi biberli soğanlı yapılıyor. Protein bakımından zengin salyangoz yemeğini Taş Kahve ve Özbek Keşkek Evi’nde deneyebilirsiniz.

 

Özbek Köyü'nde her yıl mart ayının üçüncü hafta sonunda Ot Bayramı düzenleniyor. Panel ve yemek atölyeleri, ot toplama ve otları tanıma etkinliklerinin yapıldığı festival; müzik dinletileri, gösteriler, çocuk aktiviteleri ve yarışmalarla şenliğe dönüşüyor.

 

Özbek Gezi Rehberi için tıklayın!

Barbaros Köyü

İzmir'in Urla ilçesine bağlı olan Barbaros Köyü turizm için avantajlı bir bölgede olmasa da sanat etkinlikleriyle, festivallerle turist çekmeyi başarıyor. Barbaros Köyü'nde unutulmaya yüz tutan geleneklerini yaşatmak adına Oyuk Festivali düzenleniyor. Köylüler festval için atölyelerde kendi nüfusları kadar korkuluk üretiyorlar. Festival zamanında sokaklar korkuluklarla süsleniyor, yerel üreticilerin el işi, ev işi ürünleri tezgahlarda yerlerini alıyor. Köy korosu konseri, yarışmalar, sergiler, oyunlarla rengarenk görüntüler ortaya çıkıyor. Festival zamanı gelmeseniz de bu korkulukları görebilirsiniz. Korkuluklar yıl boyunca sokaklarda sergilenmeye devam ediyor.

 

Barboros'ta turizmi canlandırmak adına bir de Çat Kapı Evi uygulaması geliştirilmiş. Ücret karşılığında Çat Kapı Evi levhası gördüğünüz evleri ziyaret edebilir, yemek yiyebilir hatta konaklayabilirsiniz.

 

Köy Meydanı'nda Mimas Sanatevi bulunuyor. Köylü, açıldığı günden itibaren sanatevini benimsemiş ve şu an sanatevinin adeta bir parçası olmuş durumda. Köy halkı çat kapı gelip sergileri ziyaret ediyor, verilen eğitimlere katılıyor. Köyde ziyaret etmeniz gereken diğer sanatevi de Emek Kültür Sanatevi. Batuhan Bozkurt'un taş mozaik tekniğiyle yaptığı eserleri mutlaka görmelisiniz. Köyde bir de kütüphane bulununuyor.

Barbaros Köyü, Oyuk Festivali için hazırlanan korkuluklar Fotoğraf: blog.obilet.com

Bademler Köyü

Ülkemizin en aydın köylerinden biri olan Bademler’de okuma oranı çok yüksek. Burada bir tiyatro, bir kütüphane, bir müze, Matematik Çftliği ve birçok dernek bulunuyor. En temiz köy unvanına sahip Bademler'de sokaklar her gün yıkanıyor, çöpler geri dönüşüm kutularına atılıyor.

 

Bademler Köy Tiyatrosu'nun tamamı köylülerden oluşuyor. Bademler'de halk sokaklarda tiyatro ve sanat konuşuyor. Mayıs ayında Bademler'de Tiyatro Şenliği gerçekleşiyor. Gezinizi bu tarihlere getirip Bademler Köy Tiyatrosu'nun oyunlarını izleyebilir, düzenledikleri sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz.

 

Buradaki Çoçuk Oyuncakları Müzesi Dr. Musa Baran tarafından açılmış. Müzede oyuncakların yanı sıra köye ait belgeler ve fotoğraflar sergileniyor.

 

Bademler de Matematik Çiftliği de bulunuyor. Tufan Döleneken ve eşi Handan Döleneken Matematik Çiftliği'ni matematiğin her alanda olduğunu anlatabilmek, ezbere eğitime karşı gelmek amacıyla yaratmışlar. Buraya gelen çocuklar bilimsel eğitim almanın yanı sıra peynir, yoğurt yapımı ve bitki yetiştirme gibi günlük hayatta kullanabilecekleri pratikleri ediniyorlar.

 

Bademlerde her pazar, üretici pazarı kuruluyor. El emeği göz nuru işlemeler, kendi ürettikleri şaraplar, reçeller, börekler, tatlılar, kendi topladıkları şifalı bitkiler, yöreye özel godalak ekmeği tezgahlarda yerini alıyor. Pazarı gezdikten sonra Ali Usta'nın meşhur köftelerini deneyebilirsiniz.

 

Germiyan Köyü

Çeşme'ye bağlı Germiyan sokaklarında gezerken dikkatinizi ilk olarak ressam, çiftçi Nuran Eren’in özgün çizimleri çekecek. Nuran Eren bu çizimleri ücretsiz ve hobi olarak yapıyor, tek şartı ise çizim yapacağı yerin beyaz badanalı olması.

 

Ülkemizin ilk Slow Food köyü olan Germiyan'da hala ata tohumları kullanılıyor. O yüzden burada yetişen sebzerin tadı çocukluğunuzda yediğiniz ve asla unutamadığınız lezzette. Germiyan yöresine özgü lezzetlerin başında ekşi mayalı, odun ateşinde pişirilen Germiyan ekmeği, kopanisti peyniri ve hurma zeytin, şekeriçi damat lokumu, pirinçli mantı bulunuyor. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında da dizi çekimlerine set olan Dilek Hanım'ın Otantik Evi, Musa Amca'nın şirin, otantik müzesi bulunuyor.

 

Ekim ayının ilk haftasında düzenlenen Germiyan Festivali'nde ev şarapçılığı, pirinçli mantı ve kopanisti peynir gibi yöreye özgü ürünlerin yapım atölyeleri, köyü meşhur eden Nuran Eren tarafından verilen duvar boyama atölyesi, Germiyan ekmek yarışması gibi birçok aktivite gerçekleşiyor.

Ildır

İzmir'e 75 km uzaklıktaki Ildır, huzur arayanların tercih ettiği, el değmemiş bir sahil kasabası. Ildır, Çeşme Yarımadası’nın ilk antik yerleşim yeri. Burada bulunan antik tiyatro ve Athena Tapınağı arkeoloji meraklılarının ilgisini çekebilir. Minik minik adaları bulunan Ildır'ın günbatımı manzarası ise eşsiz. Plajın karşısındaki bu minik adalara tekne kiralayarak ulaşılabiliyor. 

 

Ildır'a gidince mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında lokması, enginarlı midyesi, sadece Ildır'da yetişen şıpıldak otu bulunuyor.

Nazarköy

Kemalpaşa'ya bağlı Kurudere köyünün ismi turizmi artırmak adına Nazarköy olarak değiştirilmiş. Bu köyde aktif beş cam atölyesi bulunuyor. Bu atölyelerde yapılan boncuklar köy kadınları tarafından hediyelik eşyalara dönüşüyor. Boncuklarla her yeri süslenmiş bu köyde harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

 

Mayıs ayında nazar boncuğu üretimine dikkat çekmek adına Nazarköy Boncuk Festivali düzenleniyor. Festivalde nazar boncuklarının dışında bal, kiraz, zeytin gibi köylülerin kendi ürettikleri ürünler tezgahlarda yerini alıyor. Festival yarışmalar, konserler, halk dansları, köylülerin ikramlarıyla çok renkli geçiyor.

Nazarköy, Kemalpaşa

Birgi

Üç bin yıla dayanan tarihi, asırlık ağaçları, ahşap evleri, şirin köy meydanı, tarihi köprüleri, gürül gürül akan nehriyle İzmir'in en güzel köylerinden biri.

 

Tarihi Birgi evlerinin havasını solumak isterseniz koruma altındaki bir evden restorana dönüştürülmüş Nar Danesi Restoran'da güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. 

 

Nar Danesi'nin tam karşısında konumlanan, yörenin en zenginlerinden birine ait olan Çakırağa Konağı, Kültür Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak restore edilip müze haline getirilmiş. Kapılardaki ve tavanlardaki süslemeler gerçekten çok etkileyici. Mehmet Bey konaktaki iki eşinin memleket hasreti çekmelerini önlemek için odaların duvarlarına İstanbul ve İzmir manzarası yaptırmış. Bu resimler o dönemi yansıtması adına çok önemli bulunuyor.

 

Görmeniz gereken diğer tarihi yapı da köy kahvesinin karşısındaki Aydınoğlu Mehmet Bey Cami. Beylikler döneminden kalan cami Türk-İslam mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor.

 

Birgi, köftesi, patatesi ve kestanesi ile meşhur. Köy meydanında köylüler tarafından kurulan pazardan patates ve kestane temin edebilirsiniz. Köfte için en doğru adres de Hurşit Kebap.

Benzer yazılar
#SPOR
İzmir'de skydiving'den kaya tırmanışına, rüzgar sörfünden tüplü dalışa, ATV'den go-kart'a birçok ekstrem spor seçeneği b...
Gülay Güler
21 Feb 2020
#TİYATRO
Eğitmen, oyuncu ve yönetmen İbrahim Güngör ve koreograf, oyuncu ve eğitmen Jülide Derya ile Tiyatro Terminal'de tiyatro ...
Kardelen Uysal
20 Feb 2020
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Feb 2020
#SİNEMA
Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanı...
Kardelen Uysal
17 Feb 2020
#TİYATRO
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, bu yıl da dünyanın en büyük ku...
Editör
17 Feb 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir de bu hafta kaçırılmaması gereken hangi konserler, tiyatro oyunları, festivaller var, gelin beraber bakalım, ajand...
Editör
17 Feb 2020
#EĞLENCE MEKANI
#MÜZİK
#DANS
İzmir'in en sevilen gece kulüplerini listeledik. Elektronik dans müziği, R&B, pop ya da rock... İzmir'de sizi eğlendirec...
Seçil Şeker
15 Feb 2020
#RESTORAN
Ortaya, geleneksel Ege mutfağını, Akdeniz ve dünya lezzetleriyle harmanlayarak bize füzyon mutfak deneyimi sunuyor. Orta...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 20'ncisiyle kar...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#MÜZİK
#SOSYAL SORUMLULUK
Praksis ekoloji, kadın hakları, işçi grevleri gibi pek çok toplumsal konuda mücadele eden, mücadele edenlerin yanında ol...
Kardelen Uysal
11 Feb 2020
#MÜZİK
#KONSER
#TİYATRO
İzmir'e bu hafta birbirinden başarılı sanatçılar geliyor. Dilerseniz dans edebilir, dilerseniz tiyatroya gidip güzel bir...
Editör
9 Feb 2020
#PASTANE
#YEMEK
Tatlı yiyip tatlı konuşma vaktimiz gelmedi mi? Tatlı krizlerinizi tatlı bir gülümsemeye dönüştürecek İzmir'in en iyi tat...
Gülay Güler
7 Feb 2020
#MÜZİK
İzmir'in en sıradışı ve en eğlenceli partilerin sahibi Roots. ile yakaladıkları başarının sırrını ve gelecek planlarını ...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#YEMEK
#KONSER
#MÜZİK
#TİYATRO
Aşıklar, aşklarını özel günlerde daha bir coşkulu yaşayanlar, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor! İzmir'de hangi etkinl...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#GÖNÜLLÜ
#SOSYAL SORUMLULUK
Hayvan olarak dünyada yaşamak zor, ülkemizde yaşamak daha da zor. Hayvanlar için üzülmek dışında bir şey yapmak istersen...
Kardelen Uysal
4 Feb 2020
#SÖYLEŞİ
İzmir’in alternatif sanat alanı Tilki Sanat’ın açık ve özgür tartışma platformu T-Talks, farklı disiplinlerden alanında ...
Editör
3 Feb 2020
#KONSER
#TİYATRO
Sizler için bu hafta merakla beklenen konserleri, tiyatroları ve sinemaları listeledik. İzmir bu hafta da dopdolu!
Editör
3 Feb 2020
#GEZİ
Şehirlerimizin sadece güzelliklerini, kahramanlıklarını anlatma, onu cicili bicili paketleyip sunma meylindeyiz. Tıpkı k...
Filiz Temiz
2 Feb 2020
#SİNEMA
Bu ay İzmir’e birbirinden dikkat çekici ve ilham veren bağımsız filmler uğruyor. Karaca Sineması, Türkan Saylan Kültür M...
Kardelen Uysal
31 Jan 2020
#ATÖLYE
#YOGA
Bu ay sizler için hazırlanan hem içsel yolculuğunuza destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri li...
Seçil Şeker
31 Jan 2020
#RESTORAN
#BUTİK OTEL
Eşsiz deniz manzarası eşliğinde dünya mutfağından lezzetler sunan Fermaki aynı zamanda pub ve butik otel hizmeti sunuyor...
Gülay Güler
29 Jan 2020
#SİNEMA
#EĞİTİM
#BELGESEL
Doğa Kılcıoğlu, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olduktan sonra Paris Sorbonne III Ün...
Kardelen Uysal
28 Jan 2020
#TİYATRO
Edebiyattan tiyatroya uyarlanan ödüllü oyunlar, turneye çıkıp kentimize uğrayan talk şovlar, yıllar sonra seyirci karşıs...
Kardelen Uysal
26 Jan 2020
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade