02 Şub 2018
Gülay Güler

İzmirli Genç Yetenekler

İzmir'de birbirinden yetenekli gençler bulunuyor. Bilim, sanat, spor alanında altın madalyalarla bizleri gurur veren bu pırıl pırıl gençler; tüm kötü gelişmelere inat, bize gelecek güzel günler için umut veriyorlar...

 

12 yaşındaki Efe Çetiz "Coppa Europa" yarışmasında "Golden Book"a (Altın Kitap) giren ilk ve tek Türk patenci oldu.

Kaynak:Toptwitter

İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu 12 yaşındaki Efe Çetiz, buz pateninde adını dünya rekoruna yazdırdı. Efe, Ankara’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda Dünya Basic Novice A Boys kategorisinin teknik kısmında 23.03 puanla dünya rekoru kırdı. Efe Çetiz'in kazandığı 30 madalyadan 26’sı altın olması sebebiyle, antenörleri Efe'ye “Altın çocuk” adını takmış. 26 yıldır düzenlenen"Coppa Europa" yarışmasında Çetiz, “Golden Book”a (Altın Kitap) giren ilk ve tek Türk patenci oldu. (Kaynak: NTV)

 

 Katıldığı ilk uluslararası yarışmada ödül alan epilepsi hastası 13 yaşındaki çello virtüözü Arya Nur Güneş dünya çapında bir çellist olma yolunda ilerliyor.

Kaynak: Aykiriakademi

9 yaşında ikizi ile birlikte epilepsi teşhisi konan Arya Nur’un müziğe yeteneği 4 yaşındayken fark edildi. Epilepsi hastalığına rağmen 6 yaşında piyano çalan ve beste yapmaya başlayan Arya sınavlarda başarılı oldu ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Ortaokuluna kabul edildi. Prof. Dr. Çağlayan Ünal Sümer'in tavsiyesiyle 3 yıl önce çello (viyolonsel) çalmaya başladı. İzmirli genç yetenek, Litvanya'nın Kaunas şehrinde düzenlenen "Kaunas Sonorum 2017 Genç Müzisyenler Uluslararası Müzik Yarışması"na katıldı ve ilk yarışında, 590 müzisyen arasından jüri özel mansiyon ödülüne layık görüldü. Arya, ileride dünya çapında bir çellist olmak istiyor. (Kaynak: Listelist)

 

9 Yaşındaki Muhammed IQ seviyesi ile herkesi etkiliyor!

Kaynak: Yeni Şafak

Göztepeli 9 yaşındaki Muhammed Hakan Nayiş, IQ (zeka seviyesi) ile herkesi etkiledi. Muhammed'in IQ'su dünyada binde birlik dilim olan 160 yani dahi kategorisinde. Misak-ı Milli Ortaokulu’nda okuyan Muhammed üstün başarısından dolayı kendisinden yaşça büyük öğrencilerle eğitim görüyor ama zorlanmadığını söylüyor. 2 yaşında okuma yazma öğrenen yaşıtlarından yıllar önce ilkokulu bitiren Muhammed çok başarılı ve uyumlu bir öğrenci. Devletin üstün zekalı öğrencilere tanıdığı özel bir okulu tercih etmeyen küçük Muhammed yaşıtlarına boş vakitlerinde zeka oyunu oynamalarını tavsiye ediyor.

(Hürriyet)

 

Caz müziğin İzmirli dahi çocuğunu Hakan Başar'ı Türkiye'de yetiştirebilecek bir konservatuar bulunmuyor.

Kaynak: hakanbasar.com 

8 yaşında piyano çalmaya 10 yaşında ise konserler vermeye başlayan dahi olarak görülen Hakan Başar'ı Türkiye'de yetiştirecek kapsamda bir konservatuar yok. 12 yaşındaki piyanist için Mimar Sinan Konservatuvar hocaları Hakan'ın üstüne katabilecekleri bir şey olmadığını söylemiş. Türkiye'nin en genç caz piyanisti; Hakan Başar Group ve Hakan Başar Trio ile caz performanslar sergilemeye devam ediyor.(Sabah)

Hakan Başar (Jr.) ile yaptığımız röportaja bakabilirsiniz.(Bakınız.)

 

 İtalya'da düzenlenen Uluslararası Tadini Müzik Yarışmasına katılan Kaan Turan, 11-13 yaş kategorisinde birinci oldu.

Kaynak: Dünya.com

13 yaşındaki Kaan Turan 6 yaşında başladığı piyano eğitimini Yaşar Üniversitesinin Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi'nde sürdürmekte.  İtalya'nın Bergamo kentinde düzenlenen ve 17 ülkeden 45 yarışmacının katıldığı Uluslararası Tadini Müzik Yarışması'na katılan Kaan, 11-13 yaş kategorisinde birinci oldu. Yarışmada Fazıl Say'ın Kara Toprak, Chopin'in Küçük İhtilal Etüdü ve Mozart'ın La Minör Piyano Sonatı'nı seslendirdi.(Haberler.com)

 

Mostratec Bilimsel Proje Yarışması'nda, lise öğrencisi Elifnaz Şentürk, "Materyal Mühendisliği" dalında dünya birincisi oldu. 

Kaynak: Aljazeera

Lise öğrencisi Elifnaz Şentürk, aile hekimi babasının aşı muhafazasında yaşadığı sorunları çözmek için geliştirdiği "ısıtma ve soğutma sistemlerini bir arada kullanarak sıcaklığı sabitleyen çoklu odalı cihaz" projesiyle bilimsel proje yarışmasında 2016 yılında dünya birincisi oldu.(Habertürk)

Elifnaz Şentürk ile yaptığımız röportajı inceleyebilirsiniz. (Bakınız.)

 

 İzmirli lise öğrencisi Mert Ege Arıcı, 2017 Mostratec proje yarışmasında üç dalda birincilik elde etti.

Kaynak: Dünya.com

İzmirli lise öğrencisi Mert Ege Arıcı, 800'den fazla projenin katıldığı uluslararası 2017 Mostratec proje yarışmasında üç dalda birincilik elde etti. Mert, hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan antikorların tanınması ile saflaştırılmasına yönelik projesiyle Brezilya'da düzenlenen proje yarışmasında ''biokimya'' kategorisinde birincilik, Türk katılımcılar arasında ''en iyi proje'' ve ''en iyi uluslararası proje'' ödüllünü kazandı.

 
li lise öğrencisi , 2017 Mostratec proje yarışmasında matematik, fizik ve gökbilimleri dalında birincilik elde etti. Mars'ı yaşanabilir hale getirmek için hazırladığı projeyle dünya birincisi olan Sudenaz'ın hayali NASA'da çalışmak. (T24)
 
 

Kaynak: Sabah

li lise öğrencisi , Brezilya'da 23-27 Ekim'de düzenlenen Mostratec proje yarışmasında matematik, fizik ve gökbilimleri dalında birincilik elde etti. Mars'ı yaşanabilir hale getirmek için hazırladığı projeyle dünya birincisi olan İzmirli Sudenaz'ın hayalini NASA'da çalışmak süslüyor. 

Sudenaz projesini şöyle anlatıyor: "Mars'ın gaz içeriği bol miktarda metan içerdiği için yaşama imkan vermiyor. Bu metandan kurtulmak için de 'oksiferi' adı verilen bakteriyi kullanacağız. Bu bakteri, metanı ana besin maddesi olarak biliyor. Mars'a gönderirsek atmosferdeki metanı yiyip gaz içeriğini iyi yönde değiştirecek. Buzulların erimesi nedeniyle havaya karbondioksit ve amonyum salınıyor. Bu da Mars'ın yüzeyinin ısınmasını sağlayacak. Bunlar atmosfere yükselince atmosfer kalınlaşacak ve sera etkisi göstermeye başlayacak. Böylece yansıyan güneş ışınlarını tutacak ve Mars ısınmaya başlayacak." Sudenaz, projenin çok düşük maliyetli, insansız olması, bütün işi bakteri ve su yosunlarının yapacak olması jürinin dikkatini çektiğini söyledi. (Haber7)